Udostępnij
Skomentuj

Sieja – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

Łowienie siei - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Sieja jest rybą łowioną rzadko i niemal wyłącznie spod lodu. Może być największą zdobyczą zimowego wędkowania, ale żeby tak się stało, trzeba się odpowiednio przygotować.

Popularne wędki

Jak wygląda sieja?

Na rycinie sieja przypomina sielawę, ale w praktyce jest od niej bez porównania większa. Kolor drobnych łusek jest srebrny, choć sam grzbiet jest ubarwiony zdecydowanie ciemno, czasem niemal czarny. Bardzo wyraźnie widoczna jest też pełna linia boczna i płetwa tłuszczowa. Wielkość może dochodzić nawet do 60 centymetrów (rekord Polski to 3,75 kilograma), ale będzie to zależne od formy – wyróżnia się trzy: wędrowną, jeziorową i jeziorowo-rzeczną. Największe są sieje wędrowne, najmniejsze jeziorowe. Te ostatnie najczęściej dorastają do 10-20 centymetrów, czyli nawet nie do wymiaru ochronnego.

Sieja czy sielawa?

Od sielawy sieja różni się przede wszystkim większymi łuskami i ciemniejszą barwą płetw, ponieważ jednak te cechy wymagają doświadczenia i opatrzenia do prawidłowej oceny, warto kierować się kształtem pyska: u siei otwór gębowy ma położenie dolne, u sielawy wyraźnie górny, jest też mniejszy, a oko stosunkowo duże. Grzbiet siei jest wyraźnie łukowaty, sielawy – prosty.

Więcej systematyki: gatunek siei

Sieja, bez względu na formę, to jeden gatunek. Ryby te nie krzyżują się ze sobą ze względu na bariery geograficzne, ale od czasu do czasu dochodzi do wymieszania populacji. Pełna nazwa siei to sieja pospolita. Jedynym wyjątkiem jest sieja łebska, gatunek endemiczny jeziora Łebsko. Ze strony PZW nie wydano jednak żadnych odrębnych zaleceń dotyczących ochrony przedstawicieli tego gatunku. Sieja wędrowna jest już natomiast tylko określeniem formy troci pospolitej, a więc jednostki systematycznej niższego rzędu.

Występowanie

Sieja jako gatunek wędrowny występuje w Bałtyku, z którego wpływa do rzek na tarło. Populacje jeziorne, m.in. w jeziorze Wigry lub Wdzydze nie odbywają takich wędrówek, natomiast mogą, wzorem populacji z innych dużych europejskich jezior, odbywać „migracje” w obrębie pojedynczego zbiornika wodnego.

Ryba ta upodobała sobie duże, głębokie, chłodne i dobrze natlenowane zbiorniki wodne, ale rzadko przebywa w rzekach – najczęściej jednak spotyka się ją albo w strefie przybrzeżnej Bałtyku, albo w jeziorach.

Sieja – jak złowić?

Sieję łowi się niemal wyłącznie spod lodu. Co prawda zdarza się ona też jako przyłów, ale wędkarze, którzy upodobali sobie łowienie tej ryby, muszą czekać, aż lód skuje jezioro. Nawet wtedy jednak nie będzie to łatwe zadanie.

  • Sieja w naturalnych warunkach żywi się skorupiakami, larwami owadów, ikrą i narybkiem.
  • Na wędkę jako przynęty zakłada się wyłącznie błystki podlodowe, ale nawet wówczas złowienie siei jest w dużej mierze kwestią przypadku.
  • Zanęta na sieję nie istnieje – ryby te aktywnie poszukują pokarmu i nie reagują na zanęty, a przynajmniej nie w takim stopniu, żeby wyraźnie wpływało to na skuteczność połowu.
  • Sieje nie są przesadnie płochliwe, więc nawet niezdarnym wędkarzom może udać się je złowić, natomiast ryba podpływa do przerębli głównie ze względu na lepsze natlenowanie wody, więc na tafli podziurawionej jak rzeszoto szanse na skuteczny połów będą niższe.

Kiedy bierze sieja?

Najwięcej brań siei notuje się od grudnia (trwa wtedy jeszcze okres ochronny) do połowy lutego. Później ryby te stopniowo wygaszają swoją aktywność, a w najcieplejszym okresie roku łowi się je głównie przez przypadek, a nawet wtedy atakują przynęty nie ze względu na żerowanie, tylko raczej jako ewentualnego agresora.

Okres ochronny siei

Okres ochronny na sieję rozpoczyna się 1 października i trwa do końca roku. Jednocześnie zawsze obowiązuje wymiar ochronny (35 centymetrów), którego nie osiągają nawet dojrzałe osobniki przebywające w locjach o bardzo ograniczonej dostępności pokarmu. Ponadto w ciągu doby z łowiska można zabrać maksymalnie 2 sztuki tych ryb. Postuluje się również – aczkolwiek nie ma to rangi obwiązującego przepisu – aby nie poławiać endemicznej siei łebskiej. Badania nad wielkością jej populacji są w toku.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.