Udostępnij
Skomentuj

Przerzutki Shimano – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Przerzutki Shimano to najpopularniejsze wyposażenie roweru, jakie spotkamy. Oto przykładowe rodzaje.

Rynek sprzętu rowerowego jest niezwykle rozbudowany. Dużo do zaoferowania mają zwłaszcza najwięksi producenci, na przykład firma Shimano. Warto zainteresować się na przykład przerzutkami. Mowa o jednych z najważniejszych elementów budowy każdego roweru. To one decydują o jego przeznaczeniu, a także możliwościach. Co ważne, powinny być dobierane w zależności od stylu jazdy, typu jednośladu, a także specyfiki nawierzchni, po której będzie się on poruszał. Wystarczy przejrzeć poszczególne kategorie (np. rowerów miejskich i górskich), by dojść do wniosku, że wybór jest naprawdę szeroki.

Działa to oczywiście z korzyścią dla konsumentów, jednak w niektórych sytuacjach może rodzić poważne problemy decyzyjne. Nie każdy bowiem wie, co najlepiej sprawdzi się w mieście, a na co należy decydować się przed kilkudniową wyprawą rowerową. Z pomocą przychodzą opisy poszczególnych grup sprzętów, które wiele wyjaśniają. Przerzutki Shimano są bowiem dostępne w wersjach dla praktycznie wszystkich kategorii rowerów.

Przerzutki japońskiej marki od wielu lat są pozytywnie oceniane przez rowerzystów na całym świecie. Warto więc dokładnie przyjrzeć się ofercie firmy i sprawdzić, z czego można skorzystać. Przerzutki Shimano - rodzaje? Oto one.

Czy przerzutki Shimano są dobre?

Oczywiście nie zawsze warto kierować się modą, ponieważ czasem może okazać się, że na rynku dostępne są inne, mniej znane, ale równie dobre produkty, które także zasługują na docenienie. Tak się jednak składa, że zachwyt nad częściami od Shimano jest jak najbardziej uzasadniony.

Firma działa na rynku od 1921 roku – obecnie znajduje się w absolutnym topie producentów zajmujących się przygotowywaniem akcesoriów rowerowych. Najbardziej znana jest z produkcji właśnie przerzutek.

Czym wyróżniają się produkty firmy Shimano? Przede wszystkim wysoką jakością wykonania. Producent korzysta ze sprawdzonych patentów i wysokiej jakości materiałów, dzięki którym wykonane przerzutki wyróżniają się bardzo dobrą wytrzymałością mechaniczną. Rowerzysta nie musi zastanawiać się, czy sprzęt będzie musiał zostać wymieniony za rok czy dwa. Przerzutki Shimano są długowieczne, co stanowi ich największą zaletę.

Zwrócić uwagę warto na coś jeszcze. Producent przygotowuje bowiem sprzęt nie tylko dla profesjonalistów i osób, które stać na wydanie kilku tysięcy złotych na wymarzony rower. Na rynku znaleźć można także produkty z niskich półek cenowych, na które pozwolić może sobie każdy. Jest to bez wątpienia spory atut tej firmy.

Przerzutki Shimano – rodzaje

Podział jest naprawdę szeroki. Pod uwagę należy wziąć przeznaczenie konkretnych typów rowerów, a także styl jazdy. Wszystko to sprawia, że warto pokrótce przeanalizować poszczególne grupy produktów. W przypadku przerzutek Shimano jest ich szczególnie dużo. Kierowane są one do wszystkich zwolenników jazdy na rowerze, niezależnie od jego przeznaczenia. Przed zakupem konkretnych przerzutek, warto bliżej poznać najważniejsze ich grupy, a także przyporządkować pod względem zastosowania, jakości wykonania i ceny.

 • Shimano Tourney – na początek produkty najtańsze. W tej grupie znaleźć można przerzutki dostosowane do rekreacyjnych odmian rowerów MTB, a więc tych do stosowania na co dzień, bez większych szaleństw.

Choć przerzutki przeznaczone są do spokojnej jazdy, występują w wersjach ośmiobiegowych. Warto na nie stawiać wówczas, gdy rower używany jest rekreacyjnie, do poruszania się po dobrze przygotowanych ścieżkach.

 • Shimano Alfine i Nexus – dwie specjalne grupy sprzętów kierowanych do rowerów typowo miejskich. Znajdują się w nich przerzutki rowerowe planetarne. Modele Nexus są tańsze, występują w wersjach z siedmioma bądź ośmioma przełożeniami. W przypadku grupy Alfine, zakupić można przerzutki do roweru z ośmioma lub jedenastoma przełożeniami. Wyróżniają się one także dłuższą żywotnością.
 • Shimano Altus – od tej serii rozpoczyna się mała podgrupa kierowana do rowerów górskich, turystycznych i miejskich w przedziale cenowym do 2000 złotych. Składa się ona z trzech serii. Shimano Altus jest najtańsza. Stanowi niejako rozbudowaną formę modelu Tourney. Przerzutki przygotowywane są zgodnie z technologią Shadow, która minimalizuje ryzyko fizycznego uszkodzenia sprzętu.
 • Shimano Acera – seria ta znajduje się nieco wyżej niż modele Altus, jednak nadal mowa jest o produktach stosunkowo tanich. Przerzutki wyróżniają się bardzo przyzwoitą jakością wykonania oraz dobrą wytrzymałością mechaniczną, dzięki czemu mogą pracować z niego wyższymi obciążeniami.
 • Shimano Alivio – znajduje się na średniej półce cenowej i na szczycie opisywanej podgrupy sprzętowej. Seria kierowana jest do nieco bardziej doświadczonych rowerzystów MTB, którzy jednak nadal zajmują się jazdą amatorską. Przerzutki Alivio są cenione przede wszystkim za doskonały stosunek jakości do ceny. Klienci otrzymują bardzo solidny, wytrzymały sprzęt, który poradzi sobie z lekko ekstremalną jazdą. Można polecić je osobom, które chcą wyjechać z miasta.
 • Shimano Deore - tym razem mowa jest o produktach tworzonych do rowerów turystycznych i trekkingowych. Przerzutki montowane są przeważnie w modelach, których ceny zaczynają się od 2000 złotych.

Te dziesięciorzędowe produkty okażą się dobrym wyborem na dłuższych trasach, które są prowadzone po zróżnicowanych terenach. Warto podkreślić, że tylne przerzutki są wyposażane w sprzęgło, które chroni je przed obijaniem się o ramę roweru. Na rynku znaleźć można również przerzutki Shimano Deore XT, które wyróżniają się jeszcze lepszą jakością wykonania. Kierowane są one przez bardziej wymagających kolarzy amatorów.

 • Shimano SLX – seria ta stoi o jedną półkę wyżej w hierarchii od modeli Deore. Przerzutki są droższe, jednak mogą być stosowane do wielu stylów jazdy – między innymi Enduro, All Mountain czy też Cross Country. Montowane są w wysokiej klasy rowerach górskich.
 • Shimano XTR – najwyższa grupa osprzętu do rowerów górskich, kierowana do osób ze sporym budżetem. Wykorzystywana jest także przez profesjonalistów. Warto nadmienić, że produkty XTR wyróżniają się niewielką wagą, przy zachowaniu więcej niż przyzwoitej wytrzymałości. Przerzutki tej klasy powinny być wybierane wyłącznie do bardzo intensywnej jazdy. W przypadku spokojnego podróżowania, tak duży wydatek okaże się nieopłacalny.
 • Shimano Saint – tym razem są to przerzutki montowane w rowerach do downhillu, nie można znaleźć ich w modelach „zwykłych”. Wyróżniają się bardzo wysoką jakością wykonania oraz doskonałą wytrzymałością.
 • Shimano Zee – grupa ta znajduje się na tej samej półce, co modele Saint, ale jest one kierowana do rowerów typu freeride.
 • Odmiany trekkingowe – wśród przerzutek wymienionych powyżej, znajdują się modele, które występują zarówno w rowerach górskich, jak i trekkingowych. Wspomnieć należy przede wszystkim o seriach Shimano Alivio, Acera oraz Deore. Do tego dodać można również modele Shimano XT i SLX.
 • Odmiany miejskie – poza wspomnianymi już przerzutkami Nexus i Alfine, wspomnieć wato także o grupie Shimano Capreo, która kierowana jest do małych rowerów, a także Shimano Metrea, plasująca się w grupie urban.
 • Odmiany szosowe – na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że Shimano rozwija również wiele serii kierowanych do rowerów szosowych. Wymienić należy między innymi specjalną odmianę Shimano Tourney, a także serie Shimano Claris, Sora, Tiagra, Ultegra, 105 oraz Dura-Arce. W zależności od konkretnej serii, klienci mogą liczyć na wysoką jakość wykonania i doskonałe wrażenia podczas jazdy szosowej.

Jak widać, wybór jest naprawdę ogromny. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że Shimano przygotowuje osprzęt do modeli elektrycznych, a także popularnych BMX-ów. Wszystko to sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć dobrej jakości przerzutki do roweru – zarówno przednie, jak i tylne. Przed zakupem konkretnego modelu, warto zapoznać się z jego przeznaczeniem oraz najważniejszymi parametrami technicznymi.

Przerzutki Shimano – jaka cena?

W przypadku wyboru przerzutek, kryterium ceny ma ogromne znaczenie. Jak to zwykle bywa, produkty droższe są przeważnie lepszej jakości. Użytkownicy liczyć mogą nie tylko na odpowiednie parametry techniczne, ale również doskonałą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.

Jak się jednak okazuje, dołożenie kilkudziesięciu-kilkuset złotych nie zawsze jest potrzebne. Często kupowanie „na siłę” produktów w wysokiej półki kompletnie mija się z celem. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie jest przeznaczenie roweru. Zdecydowanej większości rowerzystów w zupełności wystarczą przerzutki Shimano Altus. Jeśli zaś najważniejsza okaże się doskonała wytrzymałość podczas ekstremalnej jazdy na trudnych trasach, sprawdzić mogą się wyłącznie produkty z wysokiej półki. To samo tyczy się jazdy profesjonalnej.

Mając to na uwadze, warto kierować się przedstawioną wyżej hierarchią sprzętów przygotowywanych przez firmę Shimano. Dzięki niej, znacznie łatwiej można zorientować się, do czego zostały przystosowane konkretne przerzutki. Pozwoli ona również przygotować rozróżnienie cenowe. Najtańsze będą oczywiście przerzutki Shimano Tourney, nieco droższe okażą się modele Alifne, Nexus i Alvino.

Na średniej półce cenowej znaleźć można serię SLX, natomiast bez wątpienia najdroższe okażą się przerzutki XTR, z których korzystają profesjonaliści. Jeśli powyższy opis nie wystarczy, aby podjąć ostateczną decyzję, warto zwrócić uwagę na to, co o poszczególnych przerzutkach sądzą inni klienci. W sieci znaleźć można również wiele recenzji i testów, które wskazują, jak produkty te sprawdzają się w wybranych warunkach. Jest to doskonała okazja do tego, aby jeszcze przed zakupem przekonać się, czy mają one szansę spełnić wymagania stawiane na wybranych trasach, a także podczas jazdy określonym stylem.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.