Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Programy do wideokonferencji. TOP 3. Czy warto z nich korzystać?

Praca zdalna w dzisiejszych czasach jest znacznie łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to chociażby z dostępności programów do wideokonferencji.

Stały się one bardziej rozbudowane i stabilne. Zapewniają przy tym wyższą jakość obrazu i mniejsze opóźnienia. Wieczne przycinanie sygnału, „pikseloza”, niewyraźny dźwięk – wszystkie te problemy występują znacznie rzadziej. Także dzięki lepszym łączom internetowym.

To jednak nie wszystko, ponieważ wideokonrefencja online z użyciem odpowiedniego programu może być w sposób dowolny zarządzana i konfigurowana. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dzielić sygnał, zmieniać okienka, prowadzić jednocześnie rozmowę grupową oraz indywidualną, wprowadzać ograniczenia, zabezpieczenia i wiele, wiele innych.

Wszystko to sprawia, że home office stał się dziś niezwykle często wykorzystywaną metodą na pracę i prowadzenie firm. Okazuje się bowiem, że wiele spraw możemy wykonać bez konieczności wychodzenia z domu. Potrzebny będzie nam komputer lub urządzenie mobilne, a także właściwy program.

Praca zdalna a wideokonferencje

Jak to zwykle bywa – ile firm, tyle koncepcji prac zdalnej. Niektóre przedsiębiorstwa oczekują od swoich pracowników „meldowania się” o danej godzinie dnia i wysyłania efektów swojej pracy co jakiś czas, inne zaś dążą swoje zespoły takim zaufaniem, że ci nie muszą się w żaden sposób zgłaszać. Po prostu robią swoje.

Dla wielu firm, a zwłaszcza korporacji, niezwykle ważny jest jednak stały kontakt z pracownikiem. Nie tylko po to, by go kontrolować, ale żeby prowadzić codzienną wymianę informacji, potrzebną do realizacji konkretnych czynności. I właśnie do tego przydaje się wideokonferencja, dzięki której możemy w łatwy sposób wyjaśnić coś swoim przełożonym, pracownikom, klientom bądź partnerom, a także dbać o płynność wszelkich procesów zachodzących w firmie.

Videokonferencja okażę się bardzo pomocna także dla freelancerów i osób prowadzących własne biznesy. Taka komunikacja okaże się znacznie wygodniejsza od zwykłej wymiany e-maili czy rozmowy na czacie. Jak zrobić wideokonferencję? Najprościej skorzystać ze smartfona i wgranej aplikacji do prowadzenia rozmów wideo. Po połączeniu się z jedną osobą, do rozmowy możemy dodać kolejne. Nie jest to jednak zbyt wygodne, takie połączenie zazwyczaj wyróżnia się również słabą jakością.

Do tego dochodzi również brak wielu przydatnych funkcji. Jeśli więc zależy Wam na tym, aby wszystko to miało ręce i nogi, postawcie na specjalny program do wideokonferencji. Jego przewaga nad telefonem jest znacząca. Został on bowiem stworzony specjalnie do prowadzenia rozmów wideo, toteż zapewnia nie tylko wysoką jakość i stabilność, ale również wiele usprawnień, o których w przypadku użycia smartfona nie może być mowy.

Najlepsze programy do wideokonferencji

Oczywiście nie każdy program okaże się idealny. Zwłaszcza że w sieci znaleźć można ich całe mnóstwo. Wybór konkretnych rozwiązań jest w dużej mierze zależny od potrzeb firmy oraz użytkowników końcowych. Video rozmowy powinny pozwolić na wygodną wymianę informacji, bez żadnych zakłóceń. Do tego potrzebna jest dobry przesył sygnału, ale również wspomniane opcje dodatkowe. Żeby więc ułatwić Wam nieco wybór najlepszego oprogramowania, postanowiliśmy przygotować listę składającą się z trzech najpopularniejszych systemów do wideokonferencji, które cieszą się w Internecie wieloma pozytywnymi opiniami.

  •       Skype. Dla wielu jest to pierwszy i najbardziej oczywisty wybór. Warto podkreślić, że obecnie możemy zdecydować się na dwa sposoby wykorzystanie tego programu. Małe firmy, a także freelancerzy często korzystają z darmowego programu Skype dla użytkowników domowych. Zapewnia on podstawowe funkcje, które okażą się wystarczające do prowadzenia codziennych rozmów. Wideokonferencja Skype zapewni dobrą jakość obrazu i dźwięku, a także połączenie bez zakłóceń (warunkiem będzie oczywiście odpowiednie łącze internetowe).

W przypadku dużych przedsiębiorstw znacznie lepiej sprawdza się jednak Skype dla firm – usługa ta została przejęta przez Microsoft Teams, czyli system stworzony specjalnie do pracy zdalnej. Pozwala na prowadzenie wideo rozmowy online, w której weźmie udział nawet 10 tysięcy członków. Dzięki łatwemu przełączaniu się między okienkami, a także grupowaniu rozmów, wspólna praca na odległość okaże się bardzo efektywna. Microsoft Teams pozwala również na prowadzenie czatu, dzwonienie i wiele więcej. Usługa jest oferowana także dla szkół (lekcje online) i użytkowników indywidualnych.

Warto wiedzieć!

Ciekawym rozwiązaniem okazać się może również Skype dla twórców treści. Program pozwala integrować rozmowy z podkastami, vlogami, a także transmisjami na żywo. Jest to dobry wybór dla youtuberów i innych twórców.

  •       Zoom. Program do wideokonferencji i webinariów. Bardzo dobrze sprawdza się podczas pracy zdalnej, a także lekcji online. System wideokonferencji pozwala na udostępnianie jednej platformy wszystkim pracownikom, a także na tworzenie poszczególnych kanałów. Będzie to także dobrym wybór do szkoleń.

W jednej rozmowie może brać udział nawet 1000 uczestników, na ekranie wyświetlanych będzie do 49 filmów jednocześnie. Spotkania można nagrywać, program pozwala również na tworzenie transkrypcji.  Do tego dochodzi również udostępnianie ekranu, integracja z kalendarzem oraz wideo w jakości HD.

Zoom można obsługiwać na każdym urządzeniu z dostępem do sieci. System jest zintegrowany z wieloma programami zewnętrznymi – przeglądarkami internetowymi (Firefox, Chrome, Safari), pocztą Gmail, Outlookiem i zestawem Microsoft 365. Twórcy przygotowali wiele licencji – od darmowej dla jednego użytkownika, po Pro dla małych zespołów, Business dla firm, Enterprise dla korporacji oraz Education dla szkół oraz innych placówek edukacyjnych.

  •       Hangouts. Czyli program od Google, który posłuży do wysyłania wiadomości jak zwykły komunikator, dzwonienia, a także prowadzenia wideokonferencji. Czat wideo online możemy przeprowadzić nie tylko przy użyciu komputera, ale również urządzenia z systemem Android lub iOS.

Dla firm przygotowany został system Google Hangouts Meet, który zapewnia bezpieczne rozmowy przez Internet za sprawą wykorzystania technologii szyfrowania. Wideokonferencje tworzone są poprzez spotkania, do których możemy zaprosić wybrane osoby. Z łatwością zintegrujemy je również z kalendarzem.

Oczywiście to nie wszystkie cenione programy, które pozwalają na prowadzenie wygodnych rozmów, nagrywanie pulpitu, udostępnianie plików, zarządzenia spotkaniami etc. Z naszej strony polecić możemy również takie rozwiązania jak Discord, MyOwnConference, AnyMeeting czy też Viber.

Plusy programów do wideokonferencji

Dzisiejsza technologia pozwala na prowadzenie zespołu pracowniczego, którego członkowie znajdują się w różnych miejscach na świecie. Dzięki szybkiemu Internetowi, a także takim programom, jak te wymienione powyżej, możemy bez problemu nie tylko przekazywać informacje, ale również wspólnie realizować masę czynności i procesów. A wszystko to przy zachowaniu stałej komunikacji – nie tylko głosowej, ale i wizualnej.

Wideokonferencje przez Internet to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Wystarczy bowiem umówić się na jedną godzinę i włączyć program. Jeśli zostanie od odpowiednio dobrany, możemy liczyć na dostęp do wielu przydatnych funkcji – udostępniania i nagrywania pulpitu, nagrywania spotkań, grupowania rozmów, a także szyfrowania. Obsługa programów jest bardzo intuicyjna, dzięki czemu nie będziemy mieć żadnych trudności z dostosowaniem ich działania w taki sposób, aby odpowiadały wymaganiom zespołu. Co równie ważne, przedstawione wyżej programy zapewniają wysoką jakość obrazu i dźwięku. Ich wykorzystanie jest możliwe nie tylko na komputerach, ale również na różnych urządzeniach mobilnych.

Należy jednak pamiętać, że sam program to nie wszystko. Zadbać musimy również o stronę sprzętową. Potrzebny nam będzie odpowiedni zestaw do wideokonferencji. Wymienić należy 2 główne jego elementy.

  •       Kamera do wideokonferencji. W przypadku urządzeń mobilnych zazwyczaj musimy ograniczyć się do kamery wbudowanej, dlatego przed ich zakupem warto sprawdzić, jaką jakość nagrań oferują. Znaczenie ma przede wszystkim rozdzielczość. Im wyższa, tym lepiej. Jeśli zaś chodzi o komputery, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby kupić zewnętrzną kamerę internetową. W sklepie dostępne są specjalne systemy do wideokonferencji, które składają się zarówno z kamery, jak i mikrofonu oraz pilota.

Sama kamera powinna obsługiwać wysoką rozdzielczość, tak aby obraz był wyraźny. Zwrócić uwagę warto także na sposób jej podłączenia do komputera – może być to port USB lub złącza HDMI. Na rynku oferowane są także kamery Wi-Fi, komunikujące się z komputerem bezprzewodowo.

Kamery internetowe

  •       Mikrofon do wideokonferencji. Podobnie jak w przypadku kamer, możemy ograniczyć się do mikrofonu wbudowanego w sprzęt mobilny lub postawić na urządzenie zewnętrzne. Najlepiej oczywiście postawić na mikrofony konferencyjne, choć dobrym wyborem mogą okazać się również modele streamingowe i gamingowe. Innym rozwiązaniem będzie zakup słuchawek z mikrofonem – warto jednak najpierw przeanalizować ich parametru lub przeczytać recenzje oraz opinie innych użytkowników. W ten sposób dowiemy się, czy mikrofon zapewnia dźwięk dobrej jakości.

Mikrofony

Sprzęt do wideokonferencji jest równie ważny, co odpowiedni program. Jeśli podejmiemy właściwe decyzje zakupowe, praca i nauka zdalna okażą się znacznie wygodniejsze. Zwłaszcza gdy w rozmowie bierze udział spora grupa osób.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.