Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/pompa-do-co-jak-wybrac-ktora-najlepsza/18408/ 2021-04-15 16:53:48.000000

Pompa do CO - jak wybrać? Która najlepsza?

Zamknięta instalacja centralnego ogrzewania wymaga pompy, która pozwoli dotrzeć do wymienników w obiekcie.

Wybór pompy nie jest jednak zadaniem łatwym, ponieważ niewłaściwie dobrana może albo nie dać sobie rady w danej instalacji, albo być zbyt mało ekonomiczna.

Jaka pompa obiegowa - wysokie temperatury

Podstawową różnicą, na którą należy zwrócić uwagę w porównaniu z instalacjami wodociągowymi, jakie często stanowią punkt odniesienia, jest znacznie wyższa temperatura. W CO woda może osiągnąć nawet 90 stopni, a więc pompa obiegowa CO musi być odporna na temperaturę. Z jej wzrostem wiąże się jeszcze jeden problem, a mianowicie przyrost objętości – należy mieć na uwadze, że w temperaturze 60 i 90° objętość wody to przetłoczenia będzie zupełnie inna. Wydajność pompy CO musi zawsze być liczona dla maksymalnej możliwej do osiągnięcia ilości czynnika grzewczego.

Jak zbadać ekonomię?

Pompa cyrkulacyjna CO może być uznana za ekonomiczną, jeśli jej moc pozwala na pokonanie wszystkich oporów i sił przeciwdziałających ruchowi wody, czyli, mówiąc wprost, jeśli jej wysokość podnoszenia jest tak mała, jak to możliwe w danej instalacji. Opory wynikają z różnych przyczyn i mogą mieć odmienną istotność:

  • opory na odcinkach prostych: ciśnienie spada o około 150 Pa/m;
  • straty punktowe: 30-35% strat liniowych;
  • straty na przeciętnym odbiorniku ciepła: 7-12 kPa;
  • pokonanie pionowego odcinka instalacji: 1 kPa/m

Mając przed oczami projekt instalacji, należy obliczyć wysokość podnoszenia pompy konieczną dla danego budynku. Przy zakupie nie należy przyjmować zbyt dużego zapasu, ponieważ będzie on niewykorzystany. Pompa elektryczna o mocy większej, niż wynika to z wymagań instalacyjnych, będzie pobierała niepotrzebnie dużo prądu, a także szybciej się zużyje.

Pompy obiegowe - automatyzacja dla oszczędności

Większość produkowanych obecnie pomp CO przez firmy jak WILO, Grundfos, GEKO, LFP, Weberman ma trzy lub cztery prędkości. Zaleca się, aby jak najdłużej pompa pracowała na najwyższym biegu, ponieważ wtedy ma najwyższą sprawność, ale nie zawsze konieczne jest użycie największej prędkości. Pompa CO z termostatem na przykład automatycznie dostosuje prędkość pracy do bieżących potrzeb, co umożliwi zaoszczędzenie pieniędzy – pompa wyłączy się, kiedy nie będzie potrzebna.

Jeśli w instalacji znajdują się zawory termostatyczne, to ich wyłączanie będzie prowadziło do zwiększenia hałasu generowanego przez pompę wraz ze wzrostem ciśnienia w instalacji. W takich przypadkach niższy bieg jest bardzo istotny.

Pompa do CO – zasilanie czy powrót?

W tej kwestii nie ma jednomyślności i możliwych jest wiele uzasadnień:

  • w instalacji z zaworem różnicowym pompę montuje się prawie zawsze na zasilaniu;
  • pompa ma „dopchnąć” wodę do najdalszych grzejników, a więc spowoduje konieczność podgrzania większej ilości wody – nie musi dać oszczędności, tylko komfort cieplny, a wtedy lepiej dać pompę na powrocie;
  • jednak jeśli dać pompę na zasilaniu, to straty ciepłą na instalacji przed grzejnikiem będą mniejsze (woda będzie szybciej trafiała do grzejnika), co może dać oszczędności;
  • dobrze ustawiona pompa może jednak dać oszczędności, ponieważ we wczesnej fazie pracy powoduje, że woda odbiera więcej ciepła ze spalin.

Sprawa wydaje się nie mieć jednego rozwiązania, tym bardziej że jednomyślności nie ma również wśród hydraulików. Faktem jednak jest, że oszczędność energii nie jest jedynym sensownym kryterium, ponieważ jeśli na kotle temperatura wyniesie 60°, to wzrośnie ryzyko korozji niskotemperaturowej, co może skrócić żywotność kotła i podnieść zapotrzebowanie na energię.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni