Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Podbierak wędkarski – jaki wybrać? Który najlepszy?

Wędkarzowi bez wątpienia przyda się podbierak wędkarski. Jak wybrać najlepszy?

Nie trudno spotkać w Polsce wędkarzy. Nawet przy małych akwenach wodnych znajdzie się kilku amatorów tego zajęcia. Aby uprawiać amatorski połów ryb, w Polsce trzeba posiadać kartę wędkarską. Jak ją zdobyć? Pierwszy etap to zdanie egzaminu, kolejny to dostarczenie niezbędnych dokumentów do Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego, gdzie karta najczęściej wydawana jest od ręki. Wyróżnia się wiele rodzajów wędkarstwa, np. muchowe, spinningowe, morskie.

Z wędkarzami przede wszystkim kojarzą się długie i elastyczne wędki. Jednak to nie jedyny atrybut poławiaczy ryb. Coraz częściej (i chętniej) mają na wyposażeniu także podbierak wędkarski. To specjalny kosz zamocowany na dłuższym lub krótszym uchwycie. Przypomina nieco siatkę na motyle. Może być naprawdę spory, wszystko zależy od tego, do czego będzie używany. Obecnie podbierak wędkarski to wyrób o zróżnicowanym designie, więc każdy wędkarz znajdzie produkt dopasowany do swoich potrzeb, umiejętności i miejsca łowienia.

Jak nazywa się podbierak wędkarski?

Podbierak do ryb, czyli narzędzie składające się z drążka i siatki, od dawna znane jest przez wędkarzy. Niektórzy amatorzy wędkowania nie chcą z nich korzystać, a nawet śmieją się z tych poławiaczy ryb, którzy je posiadają – zmieniają jednak zdanie, gdy tylko widzą, jak wędkarz sprawnie wyciąga z wody dzięki siatce np. dużego karpia. Podbierak wędkarski to jednak nie jedyne określenie na tego rodzaju sprzęt. Nazywa się go także: kasarek lub kasar. W hydrobiologii, gdzie także używa się podbieraków, noszą one nazwę siatek hydrobiologicznych. Jednak nie służą one do wyławiania ryb, a makrozoobentosu, który jest wykorzystywany do monitorowania jakości wód w jeziorach i rzekach.

Jaki podbierak wybrać?

Kiedy już wędkarz zadecyduje, że potrzebny mu podbierak wędkarski, musi zastanowić się, który będzie najlepszy. W końcu inny wyrób przyda się profesjonalistom, inny początkującym poławiaczom ryb. Podbierak wędkarski to niby proste narzędzie, a jednak występuje w wielu odmianach, więc warto się z nimi zapoznać, aby wybrać najbardziej optymalny produkt. Na co warto zwrócić uwagę, zaopatrując się w podbierak?

  • Rodzaj – dostępnych jest wiele typów podbieraków, np. muchowy, spinningowy, karpiowy. Warto jednak przede wszystkim przeanalizować, czy będzie on służył do łowienia małych czy dużych ryb, a może do ryb rzecznych. Kosze do drobnicy to mniejsze wyroby, natomiast np. podbierak karpiowy będzie dość sporym narzędziem, składającym się z długiej sztycy oraz ramion i siatki.
  • Uchwyt – to ważna część podbieraka. To za nią trzyma wędkarz, gdy chce wyjąć rybę z wody. Musi być wytrzymały, ale i elastyczny. Uchwyt może być jednoczęściowy lub teleskopowy. To drugie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane, ponieważ jest bardzo wygodne.
  • Siatka – podbierak wędkarski nie może się bez niej obejść. Wykonywana jest z różnych materiałów. Mniejsze podbieraki do małych ryb mają gęstą siatkę, np. z nylonu. Podbieraki na większe okazy, np. karpie, to produkty z siatkami o większych oczkach, także najczęściej z nylonu. Podbierak rzeczny to przede wszystkim podbierak żyłkowy, o małej gęstości splotu.
  • Ramiona lub obręcz – podbierak wędkarski musi mieć ramiona lub obręcz, na których zawieszona jest siatka. Obręcz najczęściej jest metalowa, z włókna szklanego lub aluminium. Może być dodatkowo wyposażona w pływaki, które utrzymają obręcz na wodzie. Ramiona to element składowy podbieraków karpiowych. Mogą być wypinane (składane).
  • Głowica – najbardziej narażona na obciążenia część podbieraka. Musi być naprawdę mocna, by spełniła swoje zadanie. Obecnie podbierak wędkarski to najczęściej produkt z głowicą metalową, niekiedy oblaną twardym plastikiem.

Alternatywa dla podbieraka wędkarskiego

W Polsce, jeśli już używa się sprzętu pomagającego wyciągnąć rybę z wody, to jest to podbierak wędkarski. Jednak to nie jedynie narzędzie tego typu. Alternatywą dla podbieraka jest tzw. grip. Służy on do wyławiania ryb drapieżnych, które mają odpowiednie pyski. Przypomina szczypce z pojedynczym uchwytem. Jego niewątpliwą zaletą jest niewielki rozmiar i brak potrzeby rozkładania, co jest konieczne gdy np. posiada się podbierak wędkarski składany. Należy jednak pamiętać, że nie można wyciągnąć ryby z wody tylko gripem, należy także asekurować zdobycz drugą ręką.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.