Udostępnij
Skomentuj

Pianka EVA – co to jest? Gdzie się stosuje?

Podeszwy w butach sportowych powinny zapewniać odpowiednią amortyzację oraz przyczepność do podłoża.

Aby uzyskać odpowiednią amortyzację oraz przyczepność, producenci często decydują się na wykorzystanie specjalnych technologii, na przykład pianki EVA. Od wielu lat ceniona jest ona zarówno przez firmy zajmujące się produkcją obuwia, jak i przez samych konsumentów, którzy wskazują przede wszystkim na doskonałe parametry techniczne, jakie zapewnia. Obecnie, pianka stosowana jest w wielu rodzajach butów, dlatego warto zastanowić się, co jest w niej takiego niezwykłego.

Co to jest pianka EVA?

Chcąc ująć to w sposób encyklopedyczny, należy podkreślić, iż mówimy o kopolimerze etylenu i octanu winylu. W bardziej ludzkim języku, jest to tworzywo sztuczne, które charakteryzuje się wysoką elastycznością, co pozwala na stworzenie podeszw o bardzo przydatnych właściwościach.

Należy wspomnieć przede wszystkim o tym, iż doskonale amortyzują podczas wielu aktywności sportowych, a dodatkowo pełnią funkcje ochronne oraz izolacyjne. Wszystko to sprawia, że pianka EVA znajduje zastosowanie nie tylko podczas produkcji obuwia, ale również innych produktów, na przykład ochraniaczy.

Dzięki właściwościom amortyzacyjnym, pianka doskonale tłumi wszelkie uderzenia oraz obciążenia. Stanowi to skuteczną ochronę dla stawu skokowego, który obciążany jest w zdecydowanie mniejszy sposób, zwłaszcza w przypadku biegania po twardych nawierzchniach (na przykład asfalcie). Struktura tej pianki powoduje, że można ją znaleźć kupując np. buty trekkingowe damskie 4F.

Produkty z pianką EVA

Jak już wspomnieliśmy, omawiane tworzywo najczęściej wykorzystywane jest w produkcji obuwia sportowego. Mamy tu na myśli przede wszystkim buty dla biegaczy.

Pianka EVA zapewnia niebywałą lekkość oraz elastyczność, która jest niezwykle ważna zarówno podczas treningów, jak i rozmaitych zawodów. Co jednak najważniejsze, jej właściwości amortyzujące sprawiają, że nasze stawy są bardzo dobrze chronione. Czym jeszcze wyróżniają się buty z pianką? Wspomnieć można również o lepszym wybiciu, które także ma znaczenie podczas biegania.

To jednak nie wszystko, ponieważ pianka EVA spotykana jest także w butach piłkarskich. Wykonuje się z niej przede wszystkim wkładki, które zapewniają dynamiczną amortyzację, a także doskonałe dopasowanie do stopy. W ten sposób uniknąć możemy chociażby wielu otarć. Oczywiście piankę EVA wykorzystuje się również w produkcji podeszw. Poza obuwiem piłkarskim, znajdziemy ją w takich produktach jak:

  • obuwie trekkingowe – wykonuje się z niej między innymi podeszwy wewnętrzne. Zapewnia wysoką amortyzację, która jest ważna zwłaszcza podczas wędrowania po nierównym, skalistym terenie. Buty trekkingowe damskie Salewa są wyposażone w tego typu piankę,
  • obuwie taktyczne – mowa o wzmacnianych, bardzo wytrzymałych produktach, które również wymagają odpowiedniej amortyzacji. W przeciwnym wypadku ich noszenie wiązałoby się z ryzykiem kontuzji,
  • obuwie rowerowe – często posiadają wkładki przygotowane z pianki EVA,
  • sandały i klapki – mowa tu zarówno o produktach basenowych, jak i kąpielowych,
  • obuwie miejskie – wykorzystywane są amortyzujące wkładki,
  • ochraniacze – często pianką obleczone są pasy, dzięki czemu nie powodują obtarć skóry,
  • kaski – podobne zastosowanie, jak w przypadku ochraniaczy.

Oczywiście to tylko kilka przykładów zastosowania pianki, która w wielu przypadkach decyduje o jakości danego produktu. Nie tylko zapewnia ona doskonałą amortyzację i ochronę kości oraz stawów, ale również jest miękka i przyjemna w dotyku, co również ma znaczenie.

Wszystko to sprawia, że decydując się na produkty z pianką EVA, liczyć możemy na bardzo wysoki komfort ich stosowania. Mowa tu zarówno użytkowaniu codziennym, jak i wyczynowym. Kupując buty trekkingowe damskie 4F również możesz spotkać się z pianką EVA.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.