Udostępnij
Skomentuj

Perfumy z ogonem - co to takiego? Jakie wybierać?

Jak wybrać perfumy z ogonem? Które zapachy są szczególnie polecane i czy warto po nie sięgnąć?

Pewnie nie raz zdarzyło się Wam wkroczyć w mgiełkę zapachu, jaka ciągnęła się za osobą, która użyła perfum o dość wyrazistym charakterze. Ten zapachowy ślad, czy raczej ogon perfum, to cecha charakterystyczna niektórych zapachów damskich i męskich.

Perfumy zostawiające ogon – co to takiego?

 • Perfumy z ogonem to nic innego, jak perfumy o stosunkowo mocnym aromacie, który ciągnie się za osobą, która je zastosowała. Aromat taki unosi się w powietrzu wokół oraz za tym, kto użył perfum z ogonem i jest wyczuwalny w powietrzu jeszcze przez jakiś czas.
 • Wbrew pozorom fakt, że wybrane perfumy posiadają tak zwany ogon nie oznacza, że są zapachem trwałym – to dwie różne cechy pachnideł i nie zawsze ślad zapachowy idzie w parze z wysoką trwałością perfum na skórze.
 • Perfumami, które najczęściej pozostawiają po sobie ogon, są zapachy orientalne i korzenne.
 • Perfum z ogonem nie należy mylić z natrętnym aromatem, jaki unosi się wokół osoby, która użyła kiepskiej wody kolońskiej w zbyt dużej ilości. Ogon może być wonią subtelną i pełną klasy.

Perfumy z długim ogonem – co decyduje o tym, że wybrane pachnidło pozostawia za sobą ślad zapachowy?

Perfumy korzenne i orientalne są tymi, które najczęściej pozostawiają po sobie ogon, ale nie każda kompozycja korzenna taka będzie. Co o tym decyduje? Co wpływa na ów ogon w perfumach?

 • Lekkość cząsteczek zapachowych – to nie brzmi zbyt konkretnie, ale chodzi o to, by cząsteczki aromatu swobodnie odrywały się od skóry i… roztaczały woń za osobą, która użyła wybranych perfum. Pachnidła, które wykazują największą lekkość cząsteczek zapachowych to wody toaletowe, niektóre wody perfumowane, rzadko kiedy tak lekkie będą czyste perfumy, a o perfumach w olejku lub kremie lepiej zapomnieć, jeśli zależy nam na kompozycji z ogonem.
 • Cząsteczki zapachowe powinny być odporne na szybkie rozpraszanie się – czyli muszą być nie tylko dość lekkie, by odrywać się od skóry, ale też odpowiednio ciężkie, by od razu nie ulecieć z wiatrem. To komplikuje sprawę i powoduje, że wiele perfum nie pozostawia po sobie zapachowego śladu. Pachnidła w stylu wód kolońskich są aż nazbyt lekkie i mają zbyt wysoką zawartość alkoholu w stosunku do substancji zapachowych, by pozostawiać po sobie aromatyczny ogon.

Najtrwalsze perfumy z ogonem

Za perfumy, które mają największy potencjał do roztaczania za idącą osobą przyjemnej woni, uchodzą kompozycje orientalne i korzenne.

 • Perfumy kwiatowe z ogonem – to rzadkość i trudny orzech do zgryzienia. Woń kwiatów jest lekka i na tyle subtelna, że trudno mówić o silnym śladzie zapachowym w postaci ogona, ale istnieje wiele perfum kwiatowo-cytrusowych albo kwiatowych z nutami słodyczy, drzew i korzeni, które spełniają te kryteria.
 • Perfumy korzenne i orientalne – to właśnie wśród nich znajdziemy najwięcej zapachów z ogonem, które są przy okazji bardzo trwałe i wyraziste.

Perfumy z ogonem damskie

W ofercie pachnideł dla kobiet nie brak perfum z ogonem i to bardzo popularnych, łatwo dostępnych i ciekawych zapachowo. To nie tylko wonie korzenne, ale właśnie – kwiatowe, kwiatowo-owocowe, drzewne i słodkie. Do popularnych perfum damskich z ogonem można zaliczyć:

 • Insolence w wersji EDP (Eau de Parfum) marki Guerlain – w której pojawia się woń fiołków, mokrej ziemi, owoców, irysa, pudru i bobu tonka.
 • Hypnotic Poison EDT (Eau te Toilette) marki Dior – to pachnidło, w którym wyczuć można woń migdałów, wanilii, piżma, róży i konwalii.
 • Black Orchid EDP (Eau de Parfum) Toma Forda – niezwykłe, szyprowe pachnidło z nutami kwiatowo-dymnymi, z aromatem trufli, kadzidła, ambry i drzewa sandałowego.

Męskie perfumy z dużym ogonem

Nie tylko kobiety lubią pozostawiać za sobą zapachową smugę. W perfumeryjnym asortymencie nie brak pachnideł z ogonem dla panów i są to zapachy bardzo ciekawe, modne i wyraziste. Oto kilka przykładów:

 • Pour Homme EDT (Eau de Toilette) Dolce & Gabbana – męska klasyka w bardzo dobrym stylu i z wyczuwalnym ogonem. W tym pachnidle dają się wyczuć nuty cytrusów, lawendy, ziół i drzew.
 • Le Male od Jean Paul Gaultier – jedne z najbardziej trwałych perfum z ogonem dla mężczyzn. Ich trwałość wynosi nawet do 12 godzin!
 • Jungle Pour Homme marki Kenzo – aromatyczne perfumy o zapachu drzew i przypraw, które pozostawiają za sobą ciekawy i wyrazisty ogon.

Perfumy z tak zwanym ogonem to sposób na podkreślenie własnej osobowości. To zapachy o dość wyrazistym i konkretnym charakterze, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością na skórze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.