Udostępnij
Skomentuj

Oświetlenie LED do pokoju - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Oświetlenie LED w pokoju może być świetnym wyborem, ponieważ najczęściej jest bardziej oszczędne od tradycyjnego.

 i może odegrać ważną rolę w aranżacji wnętrza. Sam jednak dobór lamp LED bywa kłopotliwy, dlatego należy poznać kilka ważnych cech żarówek LED, dzięki którym doskonałe oświetlenie pokoju stanie się rzeczywistością.

Czym musi się charakteryzować oświetlenie pokoju led?

Paradoksalnie właśnie w pokojach najczęściej popełnia się błędy przy projektowaniu oświetlenia, a jeśli w grę wchodzi zastosowanie źródeł światła bazujących na diodach elektroluminescencyjnych, to każdy z tych błędów będzie jeszcze lepiej widoczny.

 • Obecnie dominującym trendem jest rezygnacja z rozbudowanego oświetlenia głównego na rzecz systemu rozważnie zaprojektowanych punktów świetlnych w miejscach, w których można je precyzyjnie wykorzystać.
 • Poza oświetleniem funkcyjnym coraz częściej wykorzystuje się również dekoracyjne elementy oświetleniowe, określane niekiedy mianem małego oświetlenia architektonicznego.
 • Oświetlenie LED najczęściej wiąże się z węższymi stożkami światła, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych żarówek czy świetlówek, stąd też projekt takiej instalacji oświetleniowej powinien przewidywać większą niż zwykle ilość punktów świetlnych.
 • W celu zapewnienia maksymalnej wydajności ekonomicznej powstającej instalacji oświetleniowej zaleca się tworzenie niewielkich zespołów funkcjonalnych, a mówiąc prościej, zapewnienie możliwości niezależnego włączania i wyłączania poszczególnych punktów świetlnych.

Oświetlenie ledowe w pokoju  - inne parametry doboru

Osobom przyzwyczajonym dla klasycznych żarówek albo świetlówek energooszczędnych wybór oświetlenia LED może przysparzać pewnych trudności wynikających ze zmiany parametrów technicznych i innej zasady działania poszczególnych typów źródeł światła. W praktyce oznacza to, że zamiast dotychczas stosowanych kryteriów, przy wyborze lamp LED należy zwrócić uwagę na inne parametry.

 • Jasność zamiast mocy. W przypadku żarówek i świetlówek było oczywiste, że to, jak jasno będzie w pokoju po ich zamontowaniu, zależy przede wszystkim od mocy źródła światła. W przypadku żarówek LED już tak nie jest – tutaj mierzy się jasność wyrażoną w lumenach. Oświetlenie główne w pokoju zwykle wykonuje się z użyciem lamp o mocy około 600-700 lm, natomiast w oświetleniu pomocniczym najczęściej stosuje się nieco ciemniejsze żarówki LED (500-600 lm, choć nie jest to regułą).
 • Temperatura zamiast typu. Jednym z argumentów, dla których świetlówki długo przegrywały z żarówkami był fakt, że te pierwsze emitowały światło żółtawe, cieplejsze niż białe, zimne światło żarówek. LED-y natomiast charakteryzuje wartość temperatury barwowej. Jest ona wyrażana w Kelwinach i w tej skali mniej więcej wartość 6800 K odpowiada barwie światła słonecznego. Niższe wartości są cieplejsze lub – mówiąc bardziej technicznie – przesunięte mniej ku barwom niebieskim, a bardziej ku czerwonym. Klasyczną żarówkę o świetle barwy białej zastąpi więc LED-a biała zimna (>6500 K), a świetlówkę raczej ciepła biała (ok. 6000 K).
 • Zasilanie. To ważna sprawa techniczna: jeśli kupuje się żarówkę, producenci zadbali o to, aby w jej obudowie zmieściły się wszystkie podzespoły niezbędne do prawidłowej pracy, natomiast w oświetleniu pokoju wykorzystuje się też lampy LED w postaci pasków elastycznych i sztywnych listew. Te wymagają zastosowania specjalnych zasilaczy (i nie mogą to być zasilacze do lamp halogenowych, ponieważ halogeny pracują na prąd przemienny, a LED-y na stały). W przypadku zakupu tzw. żarówek LED do pokoju wszystko na pewno zadziała bez dodatkowego osprzętu.

Polecane żarowki LED

Ledy w pokoju - jaki gwint wybrać?

Cechą odróżniającą poszczególne typy żarówek jest bez wątpienia gwint. Tutaj najczęściej spotyka się jeden z 4 wariantów.

 • Żarówki LED z gwintem E14, tzw. małym gwintem, to klasyczne żarówki wkręcane w wąskie oprawy. Obecnie są rozpowszechnione znacznie szerzej niż niegdyś i z zakupem takowych nie ma żadnego problemu.
 • Żarówki LED z gwintem E27, czyli dużym gwintem to również żarówki wkręcane, obecnie coraz częściej zastępowane żarówkami E14, ale wciąż bardzo popularne i wykorzystywane powszechnie.
 • Żarówki LED z gwintem GU10 zastępują klasyczne halogeny z tzw. oczek. Tego typu lampa ma dwa bolce wsuwane w oprawę i przekręcane w celu zablokowania i zamknięcia obwodu. Dziś ceny takich lamp LED nie przekraczają znacznie poziomu wyznaczonego przez wysokiej klasy lampy halogenowe.
 • Żarówki LED z gwintem G9 to żarówki wsuwane, stosowane w niektórych typach lamp. Halogeny są rozpowszechnione, jednak LED-y pozostają wyraźnie droższe, dlatego ten gwint używany jest stosunkowo rzadko.

Ile i jakich żarówek do pokoju?

Kwestia wyboru gwintu jest sprawą czysto techniczną. Przy modernizacji oświetlenia wystarczy pozostawić stare oprawy i tylko dokupić pasujące do nich żarówki LED.

 • Ile żarówek LED do pokoju? Oświetlenie główne zwykle składa się z 2-4 żarówek w pokojach niewielkich i średnich. Pojedyncza prawdopodobnie będzie zbyt słaba lub będzie miała zbyt wąski kąt świecenia, aby oświetlić całe pomieszczenie. Oczywiście w bardziej dekoracyjnych modelach lamp wykorzystuje się więcej żarówek, ponieważ część światła jest wykorzystywana jedynie w celach ozdobnych i nie oświetla wydajnie powierzchni pokoju.
 • Jako oświetlenie uzupełniające stosuje się często kinkiety o jednym lub kilku źródłach światła, a także lampy stołowe i podłogowe. Dodatkowo można użyć listew LED do podświetlenia podłogi lub sufitu, są to jednak przede wszystkim elementy dekoracyjne, a w mniejszym topniu funkcjonalne.
 • Jaka jasność żarówek LED do pokoju? Wiele zależy od osobistych preferencji. Zaleca się, aby oświetlenie w pokoju LED(główne) nie było ciemniejsze niż 650 lm. Warto jednak zauważyć, że poza jasnością istotna rolę odgrywa także barwa światła – zwykle barwy zimniejsze mogą być nieco ciemniejsze od ciepłych, aby uzyskać podobny poziom komfortu.
 • Jaka barwa światła najlepsza jest do pokoju? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Generalnie na początek warto poruszać się w kręgu światła białego, ale to, czy lepsze będzie ciepłe, czy zimne, zależy od indywidualnych preferencji oraz wystroju wnętrza.

Jak jest z oszczędnością LED?

Lampy LED są oszczędniejsze od pozostałych źródeł światła, jednak nie zawsze oznacza to, że modernizacja całego oświetlenia przyniesie oszczędności. Dlaczego? Mimo że pobór mocy przez LED-y jest mniejszy, często używa się ich więcej. Dodatkowe możliwości oszczędzania energii elektrycznej niesie ze sobą tworzenie pomysłowego oświetlenia pomocniczego, które ogranicza ilość równocześnie używanych źródeł światła. Sensownie można porównać jedynie moc i koszt eksploatacji źródeł światła o podobny zastosowaniu, ponieważ zestawienie żarówki klasycznej z paskiem LED jest funkcjonalnie niewłaściwe – stosuje się je w różnych miejscach (ale faktycznie, taki pasek może wymagać większej ilości energii niż pojedyncza żarówka, jednak daje też zupełnie inne możliwości dekoracyjne i funkcjonalne).

Ostatnią ważną rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest fakt, że choć żarówki LED są dziś dostępne wszędzie, to te z hipermarketu nie są często najwyższej jakości, a sam dobór oświetlenia w niektórych trudnych aranżacyjnie przypadkach warto przedyskutować z konsultantem w profesjonalnym punkcie dystrybucji. Wprawdzie parametry techniczne podane na opakowaniu żarówki mogą być podobne, ale doświadczenie osób, które zajmują się oświetleniem podpowiada, że niektóre typy LED, mimo że maja dużą żywotność, nie sprawdzają się tak samo dobrze po pewnym czasie użytkowania i opłaca się czasem kupić droższe, lepsze LED-y, zamiast najtańszych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.