Udostępnij
Skomentuj

Opony rowerowe 29 - jakie wybrać? Które najlepsze?

Opony rowerowe 29 są najczęściej spotykane w rowerach górskich i szosowych.

Stając przed koniecznością wymiany opony na nową należy zweryfikować kilka istotnych parametrów.

Jaka opona rowerowa 29 cali?

W przypadku potrzeby zakupu nowej opony rowerowej 29 cali należy przede wszystkim sprawdzić średnicę wewnętrzną właściwą do posiadanego roweru. Przeważnie średnica do opon rowerowych 29 wynosi 622 mm i świetnie sprawdza się w rowerach górskich MTB bądź rowerach przeznaczonych do jazdy po szosach. Co więcej, istotne jest także dobranie właściwej szerokości opony, która będzie pasować do obręczy koła.

Weryfikując rozmiar opon należy pamiętać, że na rynku występują różne skale:

  • system calowy – w calach podaje się przybliżoną średnicę zewnętrzną i szerokość opony
  • system francuski – w milimetrach przedstawia się przybliżoną średnicę zewnętrzną i szerokość opony. Dodatkowo literą oznacza się średnicę wewnętrzną. Inaczej system metryczny.
  • ETRTO – bardzo precyzyjnie wskazuje średnicę wewnętrzną i szerokość opony wyrażone w milimetrach.
Warto wiedzieć!

Opony rowerowe 29 posiadają średnicę wewnętrzną taką samą, jak opony o rozmiarze 28 cali, lecz różnią się od siebie wysokością.

Opona 29 na asfalt

Opony szosowe na asfalt w rozmiarze 29 powinny być węższe, a przez to szybsze i o małym oporze toczenia. Szersze modele są wolniejsze i przystosowane do nierównych terenów, takich jak ścieżki górskie – dają większą przyczepność. Ponadto muszą posiadać gładki, lub prawie gładki bieżnik. Wypustki spowalniają opony na rzecz lepszego dopasowania do zróżnicowanej podłoża, które nie występuje na asfaltowej nawierzchni. Alternatywnie rowerzyści mogą korzystać z bieżnika semi-slick, który nadaje się na szosę oraz piaszczyste drogi.

Warto wiedzieć!

Opony szosowe warto pompować do maksymalnego zakresu ciśnienia określonego przez producenta. W ten sposób dodatkowo zmniejszy się opory toczenia i nada większej prędkości oponie. Zakres ciśnienia widnieje zazwyczaj na bocznej ścianie opony.

Opony rowerowe 29 – jak wybrać?

Podczas wyboru opony rowerowej 29 cali zaleca się sprawdzenie następujących czynników:

  • szerokości i średnicy opony – pod kątem posiadanego roweru i aktualnej opony
  • grubości bieżnika opony rowerowej – z wypustkami bądź bez
  • wyposażenie we wkładkę antyprzebiciową – nie wszystkie opony ją posiadają

Chcąc zwiększyć pewność dotyczącą jakości i bezpieczeństwa danej opony warto rozważyć zakup opony od znanej i sprawdzonej marki. Duże firmy oferują solidniejszego produkty, które posłużą dłużej niż jeden sezon. Opony rowerowe 29 można kupić od: Continental, CST, Schwalbe; Vredestein. Opony Schwalbe posiadają szczególnie bogatą i pełną ofertę.

Warto wiedzieć!

Wkładka antyprzebiciowa to dodatkowa warstwa ochronna. Umieszczona jest pomiędzy oponą a dętką, by ograniczyć ryzyko przebicia dętki. Poza zwiększoną wytrzymałością wpływa też pozytywnie na opór pojawiający się podczas toczenia się opon.

Podsumowując, wybór opon rowerowych 29 opiera się głównie na dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru opony do posiadanego koła. Przy zakupie trzeba także podjąć decyzję o typie opony powiązanej z rodzajem preferowanej jazdy oraz grubością bieżnika. Dodatkowo można rozważyć nabycie opony z wkładką antyprzebiciową.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)