Udostępnij
Skomentuj

Opaska na głowę – jaką wybrać? Która najlepsza?

Strój sportowy nie składa się wyłącznie z odpowiednio dobranej bielizny, spodni i koszulki.

Bardzo ważne są także wszelkie akcesoria, na przykład opaska na głowę. Nie jest to produkt, o którym osoby uprawiające rozmaite aktywności fizyczne pomyślą w pierwszej kolejności. Tak się jednak składa, że dobrze dobrana opaska fitness pozwoli nie tylko wyróżnić się w tłumie, ale również zdecydowanie zwiększy komfort treningu. Oczywiście, jak to zwykle bywa, występuje ona na rynku w wielu zróżnicowanych odmianach, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dowiedzieć się, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Nie tylko cena jest tu bowiem istotna.

Po co opaska na głowę?

Przed przejściem do omawiania konkretnych odmian i parametrów technicznych, warto wyjaśnić, po co w ogóle opaska jest stosowana. Jak się okazuje, spełnia ona wiele funkcji, i to o każdej porze roku.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że opaska na głowę doskonale wchłania pot. Pod tym względem sprawdza się podobnie jak frotka. Założenie jej tuż nad czołem sprawi, że pot nie będzie zalewał oczu, co oczywiście wpłynie na wygodę treningu. Mając to na uwadze, opaskę warto stosować nie tylko podczas biegania, ale również jazdy na rowerze czy też ćwiczeń siłowych.

Kolejnym zadaniem, jakie spełnia opaska, jest ochrona przed wiatrem. Skutecznie zabezpiecza ona czoło, skronie i uszy, dzięki czemu użytkownik zostaje zabezpieczony przed ewentualnym przeziębieniem. Osoby aktywne fizycznie często narzekają na bóle zatok i uszu, ponieważ zdarza się im biegać bądź jeździć na rowerze, gdy jest zimno. Opaska na głowę pozwoli uniknąć tego typu dolegliwości. Z tego samego względu, jest ona polecana miłośnikom wypraw górskich i trekkingowych.

Opaski na głowę okażą się przydatne przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Niskie temperatury, wiatr, deszcz – wszystko to może doprowadzić do przeziębienia lub poważniejszej choroby, która potrafi wykluczyć z treningów nawet na kilkanaście dni. Wszystko to sprawia, że dobrym wyborem okaże się specjalna sportowa opaska na głowę, wykonana z przewiewnych materiałów, dzięki którym skóra głowy oddycha, a kluczowe obszary zostają zabezpieczone.

Warto podkreślić, że człowiek większość ciepła traci przez głowę, dlatego lekceważąc obowiązek jej odpowiedniego zabezpieczenia, można narazić się na przyjemności. Opaska będzie doskonałą alternatywą dla czapki, która przez wiele osób jest uznawana za niewygodną, zwłaszcza podczas treningu. Modele sportowe dobrze odprowadzają wilgoć i wyróżniają się wysoką oddychalnością. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo i komfort treningu. Niezależnie od tego, czy jest to bieganie, jazda na rowerze czy też nordic walking.

Opaska na głowę do biegania – jak wybrać?

Ze względu na to, że omawiany produkt spełnia tak wiele funkcji, na rynku znaleźć można nie tylko modele uniwersalne, ale również opaski dedykowane do konkretnych aktywności. Choć trzeba przyznać, że w wielu przypadkach jest to tylko kwestia nazewnictwa.

Niezależnie od wybranego modelu, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii, które mają wpływ na komfort stosowania opasek, a także ich parametry i właściwości podczas treningu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, z jakiego materiału stworzone zostały konkretne opaski dostępne na rynku. Oferta jest pod tym względem bardzo zróżnicowana.

  • Opaski na głowę frotowe – są tworzone z tych samych materiałów, co popularne frotki, zakładane na nadgarstki. Ich największą zaletą jest bardzo przyzwoite pochłanianie potu, dzięki czemu oczy, uszy i skóra wokół nich pozostają suche, nawet w przypadku intensywnego wysiłku. Modele frotowe są również przyjemne w dotyku.
  • Opaski na głowę polarowe – przez wiele osób są uznawane za lepszą wersję modeli frotowych. W ich przypadku należy zwrócić uwagę nie tylko na skuteczne odprowadzanie potu, ale również dobre właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu, doskonale utrzymują ciepło, a przy tym gwarantują odpowiednią oddychalność. Warto celować zwłaszcza w opaski o właściwościach antybakteryjnych.
  • Opaski na głowę termoaktywne – wybierane przez wielu biegaczy, ale nie tylko. Są cenione przede wszystkim ze względu na wykonanie z nowoczesnych tworzyw, których właściwości są bardzo pożądane podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Co najważniejsze, doskonale odprowadzają pot i zapewniają skuteczną cyrkulację powietrza. Dzięki temu chronią skórę przed przegrzanie, wychłodzenie, a także przed bolesnymi otarciami i odparzeniami.

To jednak nie wszystko, ponieważ na rynku znaleźć można również modele, w produkcji których zaimplementowano nowoczesne technologie. Na przykład system 3D, który polega na wykorzystaniu trójwymiarowych komór powietrznych, zwiększających skuteczność odprowadzania ciepła. Dzięki temu, doskonale sprawdzą się zarówno w lecie, jak i w zimie. Gdy temperatur są wysokie, głowa jest schładzana, a gdy zrobi się zimno, opaska pełni funkcję grzewczą. Do tego wszystkiego należy dodać także specjalne powłoki, które hamują rozwój bakterii.

  • Opaski na głowę bawełniane – są tanie, a fakt wykorzystania naturalnego materiału jest kluczowy dla alergików. Należy pamiętać jednak o tym, że bawełna chłonie wilgoć jak gąbka, dlatego po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach treningu opaska może stać się znacznie cięższa.
  • Opaski na głowę wełniane – popularne ze względu na fakt, iż są zdrowe dla skóry. Dobrze radzą sobie również z odprowadzaniem wilgoci.

Niektórzy producenci dostarczają na rynek także opaski wielowarstwowe. Są one przeważnie tworzone z warstwy odpornej na wilgoć i wiatr, materiału termoaktywnego, a także wyróżniającego się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Wszystko to sprawia, że produkty te są bardzo uniwersalne.

Dokładne przeanalizowanie powyższych materiałów pozwoli dokonać właściwego wyboru. Poza tym, uwagę należy zwrócić także na samo wykonanie opaski. Bardzo popularne są modele bezszwowe, które w żaden sposób nie podrażniają skóry, co oczywiście ma ogromne znaczenie podczas treningu. Nie należy zapominać także o dobrze odpowiedniego rozmiaru. Choć opaski z reguły się rozciągają, należy upewnić się, czy wybrany model nie będzie zbyt ciasny, gdyż spowoduje to znaczny dyskomfort. To samo tyczy się opasek zbyt luźne, które będą zsuwać się z głowy.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że nie tylko opaska sportowa może spełniać wszystkie wymienione funkcje. W wielu sytuacjach dobrze sprawdza się także zwykła bandana, a więc chustka zawijana na głowę. Tu także jednak trzeba zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów została ona przygotowana.

Opaska na głowę fitness – jak wybrać?

Kolejna odmiana opasek, która jednak bardzo często przypomina produkty wykonywane dla biegaczy i rowerzystów. W przypadku treningu fitness i siłowego, realizowanego pod dachem, nie trzeba przejmować się utrzymaniem ciepła. Należy skupić się przede wszystkim na skutecznym odprowadzaniu wilgoci, z czym dobrze radzą sobie przede wszystkim modele polarowe i wełniane.

Najlepszym wyborem okażą się jednak opaski na głowę termoaktywne. Dzięki nowoczesnym materiałom, a także zaimplementowaniu nowych technologii, zapewniają one najlepsze możliwe parametry treningowe. Doskonale odprowadzają wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje sucha. Warto wyróżnić także wspomniane już modele ochładzające głowę, które także są wysoko oceniane przez osoby aktywne fizycznie.

Podobnie jak w przypadku modeli uniwersalnych i biegowych, uwagę warto zwrócić na rozmiar opaski oraz jakość jej wykonania. Oferta rynkowa jest oczywiście zróżnicowana także pod względem kolorystycznym. W katalogu sklepów znajdzie się zarówno opaska damska, jak i męska. Sprzedawane są również modele unisex. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zdecydować się na model biały, czarny, różowy, czerwony, niebieski czy wielokolorowy.

Opaska na głowę – jaka firma i cena?

Jak widać, możliwości wyboru jest naprawdę sporo. Nikogo nie powinno dziwić więc spore zróżnicowanie cenowe. Oferowane są zarówno modele standardowe, bez żadnych dodatków, jak i opaski kierowane do profesjonalnych sportowców. Te pierwsze zakupić można już za około 20 złotych. Najdroższe opaski na głowę kosztować mogą nawet 250 złotych. Dlaczego cena jest tak wysoka? Związane jest to nie tylko z wysoką jakością wykonania i wykorzystaniem doskonałych materiałów, ale również ze wspomnianymi dodatkami, takimi jak chociażby moduł Bluetooth i wbudowane słuchawki, które pozwalają na słuchanie muzyki, a nawet prowadzenie rozmów (niektórzy producenci dołączają bowiem mikrofon).

Pewnym wyznacznikiem jakości opaski dla wielu osób jest również renoma firmy, która odpowiada za jej wykonanie. Sporą popularnością cieszą się przede wszystkim produkty markowe, przygotowane przez Nike czy Adidasa. Do tego wszystkiego dodać można wiele opasek firm, które od lat budują zaufanie klientów. Wyróżnić należy między innymi takich producentów jak Naroo, Jako, Asics czy też Under Armour. Oczywiście nie należy kierować się wyłącznie ceną i firmą. Pamiętać należy o wszystkich parametrach, które zostały wymienione wyżej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.