Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Okulary z polaryzacją - jakie wybrać?

Wyjaśniamy zastosowanie okularów polaryzacyjnych i wskazujemy na ich najważniejsze parametry.

Okulary przeciwsłoneczne przydają się nie tylko w środku lata. Są one niezastąpione również w inne pory roku, gdy udajesz się na spacery czy całodniowe wędrówki. Modele sportowe kierowane są głównie do biegaczy, rowerzystów, ale także wszystkich osób, które chcą być aktywne i jednocześnie zadbać o odpowiednią ochronę oczu.

Na rynku oferowane są również specjalne okulary z polaryzacją, których budowa sprawia, że gwarantują doskonałą ochronę zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy to zmagamy się na przykład ze światłami samochodów, które rażą nasze oczy. Jak dokonać wyboru takich okularów? Odpowiedź na tak postawione pytanie znaleźć można w niniejszym poradniku.

Dlaczego warto stosować okulary z polaryzacją?

Standardowe okulary przeciwsłoneczne chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. To ważne, ale nie zawsze wystarcza, ponieważ oczy podrażniane są również przez odblaski zbyt mocnego światła. Nawet bardzo krótkie „zajączki” mogą oddziaływać negatywnie na wzrok. Jeśli chcesz się przed tym uchronić, sięgnij po okulary wyposażone w filtr polaryzacyjny.

Polaryzacja niweluje siłę odblasków, tym samym sprawiając, że rzadziej narażasz się na widzenie nieprzyjemnych plam-powidoków i nie musisz regularnie mrużyć oczu, gdy przemieszczasz się „pod słońce” lub narażasz się na refleksy słoneczne. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne tego nie zapewniają. Przy okazji warto wspomnieć, że polaryzacja częściowo poprawia ostrość widzenia – a to również może być przydatne.

Okulary z polaryzacją - zastosowanie

Po okulary polaryzacyjne najczęściej sięga się w lecie. Wynika to z faktu, iż właśnie wtedy najmocniej jesteśmy narażeni na promienie UV. Pełną ochronę zapewnią nam wtedy dobre okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Na rynku pełno jest tego typu modeli – ich kompleksowe działanie jest cenione nie tylko przez sportowców, ale również przez osoby z wrażliwymi oczami.

Polaryzacja w okularach przydaje się jednak również w innych porach roku. Zimą promienie słoneczne odbijają się od śniegu lub lodu, przez co często musimy mrużyć oczy, nawet podczas zwykłego spaceru. Omawiane okulary problem ten eliminują.

W trakcie wiosennych i jesiennych wędrówek w słoneczny dzień wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, polaryzacja przyda się w przypadku wędrówki „pod światło”. Warto jednak zauważyć, że wiosną i jesienią lepiej sprawdzą się okulary wyposażone w żółte szkła z polaryzacją (latem wiele osób sięga po szkła brązowe lub czarne). Powód jest prosty – skoro dzień jest krótszy, a światło słoneczne mniej „ostre”, nie warto blokować zbyt dużej ilości światła.

Spolaryzowane okulary sprawdzają się przede wszystkim podczas aktywności sportowych. W czasie wędrówek na szlaku powinny być obowiązkowym elementem wyposażenia turystycznego – w końcu górskie ścieżki nie zawsze prowadzą przez zacieniony teren.

W przypadku biegaczy okulary z polaryzacją mogą stanowić ułatwienie w trakcie treningów. Dla rowerzystów stanowią nie tylko udogodnienie, ale też wpływają na bezpieczeństwo. Wspomnijmy też o sportach wodnych oraz zimowych, gdzie regularne narażanie się na refleksy słoneczne sprawia, że zadbanie o osłonę oczu jest koniecznością. Warto tu jednak zauważyć, że okulary do biegania (podobnie jak okulary na rower) zazwyczaj wykonywane są z lekkich materiałów, dzięki czemu nie przeszkadzają w trakcie wzmożonego wysiłku.

To jednak nie wszystko. Na rynku znaleźć można bowiem specjalne okulary z polaryzacją dla kierowców. Podróż w upalny dzień, gdy promienie słoneczne padają wprost na szybę, może być bardzo utrudniona, dlatego warto skorzystać z pomocy, na przykład w postaci tego typu okularów. Chronią nas wzrok także od mocnego światła reflektorów innych samochodów, a także odbitego światła pochodzącego z przydrożnych latarni. Dzięki okularom, nasz wzrok wolniej się męczy, a my możemy liczyć na pełną widoczność na drodze, co oczywiście znacząco wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Okulary z polaryzacją – jak wybrać?

Jak widać, zastosowanie omawianych okularów jest bardzo szerokie. Nic jednak w tym dziwnego, gwarantują bowiem wysoki komfort i skuteczną ochronę, toteż sięgają po nie zarówno sportowcy, jak i kierowcy, budowlańcy czy też osoby zmagające się z problemami ze wzrokiem. Żeby jednak spełniały one swoje funkcje, powinny zostać odpowiednio dobrane. Tak się składa, że na rynku pełno jest takich produktów, dlatego mamy w czym wybierać. Na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

  • W pierwszej kolejności warto podkreślić fakt, że polaryzacja jest niejako „dodawana” do wielu standardowych okularów. Wszystko to sprawia, że na rynku możemy znaleźć okulary słoneczne z polaryzacją, a także modele korekcyjne z odpowiednim filtrem – są one kierowane zarówno do osób z astygmatyzmem, jak i innymi wadami wzroku.

Takie produkty zapewniają więc podwójną ochronę. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją mogą być stosowane na co dzień, niezależnie od poziomu nasłonecznienia. Oczywiście wybór konkretnego modelu jest kwestią mocno indywidualną.

  • Rodzaj soczewki. Szybki rzut oka na ofertę sklepu pozwala nam zauważyć, że oferowane okulary występują z soczewkami o różnych kolorach. Jakie ma to znaczenie? Modele zielone i szare to okulary ze szkłami całorocznymi, które są uniwersalne i mogą być stosowane cały czas, niezależnie od intensywności nasłonecznienia.

Dobre okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją z soczewkami żółtymi polecane są natomiast sportowcom, ponieważ rozjaśnia widok, a także w sposób skuteczny wyostrza kontury. Z tego samego powodu są one często wybierane przez kierowców. Podobnie jak soczewki w kolorze miedzianym, które dodatkowo poprawiają widoczność czerwonego koloru. Podobnymi właściwościami wyróżniają się soczewki brązowe, choć w ich przypadku kolor czerwony nie jest już tak wzmacniany. Warto podkreślić, że producenci przygotowują również okulary z wymiennymi szkłami – dzięki temu możemy je dostosowywać do konkretnych czynności, które wykonujemy.

  • Producenci przygotowują swoje produkty dla każdego. W sklepie można więc znaleźć okulary przeciwsłoneczne męskie z polaryzacją, a także modele kierowane do kobiet, a nawet dzieci. Większość produktów oferowanych na rynku to jednak okulary uniwersalne, z których korzystać może każdy.
  • Jak już wspominaliśmy, na rynku oferowane są produkty o kompleksowym działaniu, czego najlepszym przykładem są okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją i antyrefleksem. Jeśli zależy nam na skutecznej ochronie przed promieniami słonecznymi, powinniśmy sprawdzić, jakie filtry zostały zastosowane w okularach. Przeważnie są to standardowe modele z filtrami UVA oraz UVB, ale znaleźć można również okulary z ochroną UVC.
  • Pod tym względem okulary z polaryzacją powinny być dobierane jak modele standardowe. Uwagę warto zwrócić między innymi na to, z jakich materiałów zostały wykonane oprawki. Sportowcom zalecane są modele specjalnie wzmacniane, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Cenione są także okulary z otworami wentylacyjnymi, przeciwdziałającymi zaparowaniu szkieł.

Niezwykle ważną kwestią jest także odpowiednie dopasowanie okularów do kształtu twarzy – sprawi, że podczas użytkowania oprawki i „noski” nie będą obcierały nosa. Producenci bardzo często wskazują, do jakiego kształtu twarzy konkretne okulary zostały dostosowane. Oczywiście zdecydować możemy się również na modele uniwersalne, doskonale dopasowujące się do użytkownika.

  • Jak już zostało wspomniane, omawiane produkty są dostarczane na rynek przez wiele firm, także tych specjalizujących się w produkcji wyposażenia sportowego czy też dla kierowców. Polecić można między innymi okulary z polaryzacją Arctica, UVEX, LAZER, OKBABY, TEMPISH, Beaba czy też Jaxon.

Okulary z polaryzacją czy bez?

Znając dokładne działanie omawianych produktów, a także wiedząc, jakie okulary są oferowane na rynku, możemy w końcu określić, czy ich zakup rzeczywiście ma sens. Musimy pamiętać, że okulary z polaryzacją są przeważnie droższe od typowych modeli przeciwsłonecznych czy korekcyjnych.

Warto jednak zdecydować się na dodatkowy wydatek. Okulary polaryzacyjne gwarantują dobre widzenie w każdych warunkach pogodowych, a do tego skutecznie chronią nasze oczy. Wszystko to sprawia, że warto z nich skorzystać na wakacjach, podczas jazdy samochodem, w trakcie treningu rowerowego i biegowego, a nawet na co dzień.

Okulary polaryzacyjne – cena

Na koniec warto jeszcze wskazać, ile musimy zapłacić za to wszystko, o czym była mowa powyżej. Najtańsze okulary z polaryzacją kosztują 30-40 złotych. Są to przeważnie modele uniwersalne, wykonane ze standardowych tworzyw sztucznych, bez dodatkowe wzmocnienia. W przypadku modeli z wyższej półki, przedział cenowy wynieść może od 50 złotych do nawet 400-500 złotych. Wiele zależy od zastosowania okularów, a także sposobu ich wykonania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.