Udostępnij
Skomentuj

Nożyce do żywopłotu - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Ogród jest wizytówką domu. Zadbany przyciąga wzrok i dobrze świadczy o jego właścicielach.

Oprócz trawników, kwiatów i innych roślin znajdujących się na posesji, wiele osób decyduje się także na żywopłot, który ma nie tylko ładnie się prezentować, ale i odgradzać od niepożądanych spojrzeń przechodniów i sąsiadów. Jednak jak zadbać o żywopłot? Jakie narzędzia okażą się najskuteczniejsze: nożyce czy może sekator?

Nożyce do żywopłotu – na co zwracać uwagę?

Rodzaje

Nożyce można podzielić na cztery główne grupy:

  • ręczne (sekator) – nadają się do niewielkich żywopłotów. Choć nie umożliwiają równego przycinania, są tanie i wystarczają do sporadycznego przycinania gałązek. Sekatory ręczne sprawdzą się przy pielęgnacji pojedynczych krzewów z delikatnymi pędami. Dzięki niewielkim rozmiarom zapewniają czystsze cięcie. Wyróżnia się sekatory:
  1. dźwigniowe – są wykorzystywane do żywopłotów o większej powierzchni. Mogą być wyposażone w specjalny system, który zwiększa nawet trzykrotnie siłę cięcia.
  2. z przekładnią – zapewniają lżejszą i bardziej komfortową pracę.
  • nożyce do żywopłotu elektryczne – sprawdzą się na średniej wielkości działkach. Należy jednak pamiętać, by dysponować odpowiednio długim kablem lub przedłużaczem. Ich zaletami jest generowanie niewielkiej ilości hałasu oraz niewytwarzanie spalin. Są także tańsze od nożyc spalinowych.
  • nożyce do żywopłotu akumulatorowe – zapewniają dużą mobilnoś i nie ogranicza ich kabel. Niestety działają zaledwie niecałą godzinę, dlatego też warto je używać na niewielkich powierzchniach z utrudnionym dostępem do gniazdka.
  • nożyce do żywopłotu spalinowe – są to urządzenia skierowane do profesjonalistów potrzebujących urządzenia do częstego przycinania żywopłotu otaczającego duże działki lub w parkach Dzięki silnikowi o dużej mocy zapewniają wysoką wydajność. Mogą również pracować na wilgotnej powierzchni.

Przy wyborze nożyc w pierwszej kolejności należy kierować się powierzchnią, na jakiej znajduje się żywopłot. To od niej zależy rodzaj narzędzia, jaki warto zakupić. Warto również zwrócić uwagę na popularnych producentów nożyc do żywopłotu jak Bosch, Stihl, Makita, Fiskars, Black&Decker, Gardena, FLO, Verto, Dewalt.

Ostrza

Nożyce mogą być wyposażone w ostrza:

  • jednostronne – charakteryzują się dłuższym cięciem, dzięki czemu czas pracy jest krótszy. Najlepiej sprawdzą się przy szerokich i płaskich żywopłotach.
  • dwustronne – służą do dokładnych cięć, przez są wykorzystywane do pracy przy żywopłotach o skomplikowanym, a nawet niecodziennym kształcie. Generują mniejszą ilość wibracji, co nie jest bez znaczenia przy dłuższej pracy.

Można również wybrać nożyce z wymiennymi nożami. Warto zwrócić na to uwagę przy częstym wykorzystywaniu narzędzia. Po pewnym czasie ostrze tępi się, co nie tylko utrudnia pracę, ale również rani roślinę.

Najlepsze ostrza są wycinane laserowo i wyszlifowane diamentowo. Dzięki temu są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Polecane nożyce do żywopłotu

Wśród sekatorów wyróżnia się:

  • sekatory nożycowe (dwuostrzowe) – ich działanie przypomina nożyce. Sprawdzą się przy cięciu delikatnych, jednorocznych pędów. Zapewniają wysoką precyzję cięcia.
  • sekatory kowadełkowe (jednoostrzowe) – mają jedno ostrze oraz metalową stalnicę, do której dociskana jest gałąź. Są wykorzystywane do zdrewniałych, twardych pędów. Wymagają użycia mniejszej siły, jednak nie umożliwiają uzyskania dokładnego i czystego (gładkiego) cięcia.

Ważne jest również to, aby zakupić ostrze dobrej jakości. Przy cięciu należy uważać, by nie pokaleczyć rośliny i nie uszkodzić młodych pędów. Ostrza powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej.

Uchwyt

Praca z nożycami do żywopłotu powinna być przyjemna i komfortowa. Dlatego też zaleca się by uchwyt był ergonomiczny, dostosowany do trzymania oburącz. Niektóre modele mają ruchomy uchwyt, dzięki czemu nożyce mogą pracować zarówno w poziomie jak i pionie. Przy wyborze sekatora warto sprawdzić czy jest on wyposażony w odboje zapobiegające kontuzjom stawów.

Nożyce mogą mieć wysuwany teleskopowo uchwyt umożliwiający strzyżenie wysokiego żywopłotu bez używania drabiny.

Moc

Decydując się na nożyce elektryczne lub spalinowe należy zwrócić uwagę na moc silnika, która wpływa na efektywność pracy. Do dużych żywopłotów, z grubymi czy twardymi gałęziami konieczne będzie kupno nożyc o dużej mocy.

Moment obrotowy

Podaje się go w niutonometrach (Nm). Im wyższy moment obrotowy, tym szybsze cięcie zapewnia urządzenie. Do zdrewniałych żywopłotów warto rozważyć kupno nożyc z silnikiem z momentem wynoszącym nawet 80 Nm.

Waga

Nożyce powinny być lekkie i poręczne ze względu na konieczność trzymania narzędzia nawet przez kilka godzin. Ma to szczególne znaczenia przy żywopłotach o dużej powierzchni. Ich waga nie powinna przekraczać 3 kg.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.