Udostępnij
Skomentuj

Nożyce do trawy - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Domowy ogród wymaga wykonania wielu prac pielęgnacyjnych, dzięki którym będzie on prezentował się w sposób odpowiedni.

Szczególną opieką powinien zostać objęty trawnik – to on bowiem pełni rolę wizytówki naszego ogródka. W utrzymaniu jego atrakcyjnego wyglądu pomogą nam nożyce do trawy. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Oczywiście w przypadku trawnika głównym urządzeniem okaże się kosiarka, która skutecznie dostosuje jego długość i sprawi, że będzie mocniejszy. Jej możliwości są jednak mocno ograniczone w specyficznych miejscach naszego ogrodu – przy rabatkach, pod krawężnikami czy chociażby obok drogi. W takich sytuacjach dużo lepszym wyborem okażą się nożyce do trawy.

W przypadku ich wyboru duże znaczenie ma wielkość naszego ogrodu oraz ukształtowanie jego terenu. W miejscach bezpośrednio przy roślinach użyjemy bowiem innych nożyc niż w rejonach, gdzie nie ogranicza nas żadna przeszkoda. Wszystko to sprawia, że powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne modele nożyc.

Nożyce do trawy ręczne

Jest to najbardziej podstawowy typ omawianych narzędzi, który jednak możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Produkty ręczne najlepiej sprawdzą się w przypadku wycinania trawy wokół roślin i bezpośrednio przy krawężniku. Z racji wiadomych ograniczeń, nożyce do trawy ręczne zalecane są do ogrodów niewielkich. Kupując je, zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

  • wagę nożyc – wbrew pozorom, parametr ten nie jest bez znaczenia. W przypadku wykonywania kilkunastu precyzyjnych czynności cięcia trawy, możemy się poważnie zmęczyć, dlatego też należy dokładnie zastanowić się, jaki zakres prac chcemy zrealizować i dopasować do niego wagę narzędzia.
  • uchwyt – jest on istotny dla wygody użycia nożyc ręcznych. Musi mieć ergonomiczny kształt i wygodne wykończenie – tylko wtedy będziemy w stanie pracować z nimi przez dłuższy czas. Warto decydować się na modele ze specjalnymi odbojami, które dodatkowo chronią nas przed różnego rodzaju kontuzjami, zwłaszcza stawów.
  • długość – w przypadku precyzyjnych prac, potrzebne okażą się nożyce niewielkich rozmiarów, którymi w prosty sposób będziemy mogli manewrować. Okażą się one jednak niewygodne, gdy przyjdzie nam obcinać brzegi trawnika – taka praca w pozycji skulonej dla nikogo nie będzie przyjemna. Dlatego też dobrym wyborem okażą się nożyce do trawy długie. Posiadają one specjalny wysięgnik, który zwiększa ich długość do około metra. Dzięki temu będziemy w stanie wykonać wszelkie prace w pozycji stojącej. Wiele z nich posiada również specjalnie wyprofilowane ostrza, która ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc, na przykład pod ławkami ogrodowymi.
  • obrotowe ostrze – praca staje się jeszcze wygodniejsza, jeżeli dysponujemy ostrzem, które obraca się o 360 stopni. Dzięki temu manewrowanie narzędziem jest niezwykle łatwe, co zdecydowanie skraca czas potrzebny na wykonanie wszelkich prac. Obracane ostrze gwarantuje wygodną pracę zarówno osobo praworęcznym, jak i leworęcznym.
  • pozycyjność – niezwykle ważny parametr, który ma przełożenie na sposób wykonywania przez nas cięć. Mowa o kącie, pod jakim ustawiane jest ostrze. Nożyce do trawy pozycyjne, które posiadają wyłącznie jedną pozycję, zapewniają strzyżenie poziome. W przypadku trzech poziomów nasze możliwości są dużo szersze – możemy bowiem ciąć poziomo, pionowo, a także w pozycji pochyłej. To jednak nie koniec. Na rynku znaleźć możemy bowiem nożyce 8-pozycjne, a nawet 16-pozycyjne. Zapewniają one niezwykle szeroki zakres pracy, który możemy wykorzystać podczas cięcia
  • ostrze – chcąc dysponować narzędziem, które bez problemu poradzi sobie z cięciem w różnych pozycjach i z różną intensywnością, warto zwrócić uwagę na produkty z ostrzami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Dla dodatkowej ochrony, zostają często pokryte powłoką antyadhezyjną, a także chromem, który zwiększa ich wytrzymałość. Nożyce do cięcia precyzyjnego powinny posiadać także specjalny regulator (najczęściej w postaci śruby), który umożliwi ustawienie docisku ostrzy.
  • dodatkowe funkcje – można w tym miejscu wymienić między innymi płozę, która ułatwia zachowanie stałej wysokości cięcia, blokadę ostrzy, a także mechanizm chroniący przed zakleszczeniem się ostrzy (Servo-System).

Polecane nożyce do trawy

Nożyce do trawy elektryczne

Polecane osobom, które dysponują sporych rozmiarów ogrodem. Dzięki silnikowi, wszelkie prace związane z przycinaniem trawy zostaną wykonane dużo szybciej. Pamiętajmy jednak o tym, iż w przypadku nożyc elektrycznych sporym ograniczeniem jest dla nas kabel. Jeżeli nie będzie odpowiednio długi, nie wykorzystamy wszystkich ich możliwości.

Poza parametrami, które zostały przedstawione przy nożycach ręcznych, musimy zwrócić uwagę również na moc silnika. Jeżeli chcemy ciąć nie tylko trawę, ale również gałęzie, zdecydujmy się na nożyce o sporej mocy. To samo tyczy się momentu obrotowego, który odpowiada za szybkość cięcia. Parametr ten powinien oscylować wokół granicy 60 Nm.

Nożyce do trawy akumulatorowe

W odróżnieniu od nożyc sieciowych, nie ograniczają nas kablem, dzięki czemu prace możemy wykonywać w dowolnym miejscu naszego ogrodu. Największą zaletą rozwiązań akumulatorowych jest fakt, iż podczas cięcia nie musimy naciskać rączek nożyc, dlatego też praca jest przyjemniejsza – wystarczy bowiem, że skierujemy nożyce we właściwym kierunku.

Na rynku znaleźć można zarówno nożyce akumulatorowe krótkie, jak i długie, dodatkową funkcjonalnością jest możliwość wymiany ostrza, co zwiększa żywotność narzędzia. Podczas zakupu nożyc do trawy akumulatorowych zwróćmy uwagę na rodzaj akumulatora (najlepsze są typu Li-Ion), jego pojemność oraz czas potrzebny do pełnego naładowania.

Nożyce do trawy i krzewów

Producenci nożyc często dostosowują swoje narzędzia do szerszego zakresu zadań, nie tylko związanego z przycinaniem trawy. Doskonałym na to przykładem są nożyce, które możemy wykorzystać także do pielęgnacji krzewów. Posiadają one zazwyczaj wzmocnione ostrza oraz specjalne uchwyty, ułatwiające pracę z twardszym materiałem.

Podobnie jak w przypadku produktów przeznaczonych wyłącznie do trawy, w sklepie znajdziemy zarówno modele ręczne (warte polecenia są zwłaszcza nożyce dźwigniowe), ale także akumulatorowe i sieciowe – ich moc będzie odpowiednio większa, to samo tyczy się momentu obrotowego, który powinien wynosić co najmniej 80 Nm.

Nożyce do trawy i żywopłotu

Żywopłot wymaga szczególnej opieki, w przeciwnym razie rozrośnie się on ponad miarę, co nie będzie zbyt estetyczne. Jeżeli chcemy zakupić nożyce, które nadadzą się zarówno do cięcia trawy, jak i żywopłotu, zwróćmy uwagę na ich budowę.

W przypadku nożyc ręcznych, ich ramiona muszą być rozsuwane i szerokie, dzięki czemu możliwe stanie się przycięcie twardszych gałęzi. Pomocne okażą się także specjalne przekładnie, które ułatwiają pracę. Jeżeli natomiast dysponujemy sporych rozmiarów żywopłotem, zaopatrzmy się w nożyce z teleskopowymi rączkami.

Kupując nożyce elektryczne i akumulatorowe, warto zastanowić się nad produktami o większym rozstawie noży tnących. Dzięki temu jednym urządzeniem wykonami wszelkie prace na powierzchni trawnika i żywopłotu. Oczywiście istotna jest również moc i moment obrotowy silnika – parametry te powinny być podobne do tych, którymi charakteryzują się produkty przeznaczone do krzewów.

Znaczenie ma także długość noży tnących – jeżeli nasz żywopłot jest płaski i nie posiada specjalnie skomplikowanej budowy, możemy zakupić noże długie. Jeśli jednak potrzebne będzie cięcie precyzyjniejsze, lepszym wyborem okażą się nożyce z krótkim nożem tnącym.

Na rynku znaleźć można także nożyce do trawy spalinowe, które wyróżniają się największa mocą i momentem obrotowym. Używane są one jednak głównie do przycinania żywopłotów parkowych, których rozmiary są naprawdę spore.

Nożyce do trawy – firma i cena

Chcąc zakupić dobrej jakości nożyce, które spełnią wszystkie nasze wymagania, warto zainteresować się produktami takich firm jak: Gardena, Fiskars, Yato, Maikta, Topex, Proline i Raco.

Jeżeli chodzi natomiast o cenę nożyc, uzależniona jest ona od ich rodzaju. Za najtańsze produkty ręczne zapłacimy od 15 do 20 złotych. Oczywiście dużo droższe są produkty długie i wielopoziomowe – ich cena oscyluje w granicach od 50 do nawet 150 złotych. W przypadku produktów akumulatorowych i elektrycznych, musimy przygotować się na wydatek od 100 do nawet 800 złotych. Na rynku dostępne są oczywiście produkty droższe, które znajdą swoje zastosowanie w parkach i ogromnych ogrodach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.