Udostępnij
Skomentuj

Nowe klasy energetyczne dostępne od 2021 roku

Co oznaczają klasy energetyczne wprowadzone w 2021 roku? Jakie są nowe etykiety energetyczne? Sprawdź!

Unia Europejska wprowadziła nowe klasy energetyczne, przez co zmodyfikowała system oznaczania urządzeń. Sprawdź, jak wyglądają obowiązujące od 2021 roku etykiety energetyczne. Dlaczego je zmieniono? Co oznaczają nowe klasy energetyczne AGD?

Odświeżone klasy energetyczne – dlaczego wprowadzono nowe etykiety energetyczne?

Z oznaczeniami dotyczącymi zużycia prądu spotkałeś się na pewno podczas zakupów sprzętu czy nawet słuchając reklam nowych urządzeń. Często mogłeś usłyszeć, że klasy energetyczne lodówek to A++ albo że najnowsza zmywarka została zaklasyfikowana jako A+++. Co jednak oznacza przynależność do danej grupy? Jak je odróżnić i w jaki sposób interpretować? Zadanie to stało się coraz trudniejsze nie tylko dla konsumentów, ale także dla producentów oraz urzędów regulacji. Z tego powodu zmieniono etykiety energetyczne w marcu 2021.

Zdecydowana większość klientów w Unii Europejskiej podczas zakupów zwraca uwagę na pobór prądu nabywanego urządzenia. Wraz z szybkim rozwojem technologii okazało się jednak, że problem jest znacznie bardziej skomplikowany niż zdefiniowanie dla konsumenta klasy lodówek. Obecnie niemal nie widać sprzętów, które oznaczane są niżej niż A, jako że producenci zyskali motywację do tworzenia jak najwydajniejszych rozwiązań. Postanowiono więc temu zapobiec, wprowadzając nowe etykiety energetyczne uregulowane przez zmiany w prawie Unii Europejskiej.

Obecna sytuacja doprowadzała do tego, że klasa energetyczna pralki sprzed dwóch lat oraz tej najnowszej mogła umieszczać je w tej samej grupie, co dla klienta było niewystarczającą informacją, aby wyciągnąć wnioski. Zmiana zatem podyktowana była tym, że regulacje prawne nie były do tej pory w stanie nadążyć za wzrostem wydajności oferowanych na rynku urządzeń elektrycznych. Wpływem nowych przepisów nie są jednak wyłącznie zaktualizowane klasy energetyczne. Rozporządzenie reguluje także kilka innych aspektów dystrybucji sprzętu.

Jakie są klasy energetyczne od 2021 roku?

Jak czytać klasy energetyczne? Najbardziej widoczną na pierwszy rzut oka zmianą będzie wizualnie zmieniona etykieta energetyczna. Wzór nie będzie bardzo różnił się od starych wersji, jednak różnica jest zauważalna. Przede wszystkim obecne sprzęty z klasy A+++ trafią do klasy C, według 7-punktowej skali proponowanej przez ustawodawcę. Modele posiadające tylko jeden plus trafią natomiast do najniższych klas. Dwie najwyższe w tym momencie zarezerwowane są na urządzenia, które pojawią się w kolejnych latach i zaoferują jeszcze wyższą wydajność swojej pracy. Dla jasności – klasa energetyczna A oznacza sprzęt najbardziej energooszczędny, a klasa energetyczna G – najmniej.

Według nowych przepisów od 1 marca 2021 wszystkie pralki, pralko-suszarki, zmywarki, lodówki, telewizory oraz monitory otrzymały nowe etykiety energetyczne. Oświetlenie, jak na przykład lampy, zmiana nastąpiła parę miesięcy później, bo 1 września 2021. Dzięki tym poprawkom klienci na nowo mogą odczytać miarodajne informacje jedynie na podstawie samej wiedzy o klasie urządzenia. Sami producenci również zyskali na tej zmianie, ponieważ różnica w zużyciu prądu będzie teraz znacznie lepiej widoczna już na etapie przygotowania specyfikacji.

nowe etykiety energetyczne

Nowe etykiety energetyczne produktów przekazują także dodatkową porcję informacji, jak na przykład wymiary oraz pojemność. Ponadto, co dla wielu konsumentów jest szczególnie istotne, trafiła tam również informacja o tym, jaki hałas emituje urządzenie – tutaj też pojawia się siedmiostopniowa skala opisująca osiągi produktu. Poza wartością rocznego zużycia prądu zyskujesz także wiedzę w postaci choćby – w przypadku analizowania specyfikacji pralki – ilości wody potrzebnej na jedno pranie.

Nowe klasy energetyczne i baza produktów EPREL

Z dniem wejścia w życie nowych przepisów pojawiło się też zobowiązanie producentów do rejestracji wytwarzanych urządzeń w specjalnie przygotowanej bazie danych. Tam będą przechowywane dane dla każdego modelu. Po dokonaniu wpisu każda etykieta energetyczna zostaje udostępniona w Europejskim Rejestrze Etykiet Energetycznych – European Product Registry for Energy Labelling, w skrócie właśnie EPREL. Stamtąd dostępna jest pełna dokumentacja techniczna. Prawo wymagające tego wpisu zaczęło działać już z początkiem stycznia 2019.

Jako całokształt baza produktów EPREL złożona jest z dwóch elementów. Po pierwsze to treści dostępne dla klientów – publiczne informacje odnośnie do produktów, ich podstawowe dane techniczne, etykieta energetyczna czy karta produktowa. Drugi element stanowić ma niedostępna część bazy danych, która będzie pomocna w nadzorowaniu rynku. To głównie informacje odnoszące się do dokumentacji zależne od grupy produktów i związane z analizą odpowiednich rozporządzeń dotyczących szerokich grup opisujących urządzenia.

Celem powstania bazy danych jest skuteczniejsza i efektywniejsza kontrola zgodności. Szacuje się, że spory odsetek produktów oferowanych na rynku nie jest w pełni zgodny z przepisami dotyczącymi etykietowania elektroniki. Źle przypisana klasa energetyczna urządzenia może prowadzić do strat wynikających z większego niż planowane zużycia energii. Wydaje się, że z perspektywy przeciętnego obywatela jeden źle oznakowany sprzęt niewiele zmienia, jednak w skali całej Unii Europejskiej to ogromne koszty ponoszone bezzasadnie. I dlatego właśnie nowe klasy energetyczne mają tak ogromne znaczenie.

Więcej informacji niż klasa energetyczna – kod QR na etykiecie

Do kolejnych obowiązków producentów zalicza się ułatwienie dostępu do informacji. Celem jest doprowadzenie do stanu, gdzie mając jedynie dostęp do etykiety oraz Internetu, zdołasz dowiedzieć się o sprzęcie więcej niż tylko zdobycie wiedzy o tym, jakie są klasy energetyczne pralek, zmywarek czy telewizorów. Całość jest prostsza przez umieszczony w widocznym miejscu kod QR, który można zeskanować dowolnym smartfonem lub komputerową aplikacją posiadającą odpowiednią funkcję. Dzięki temu klient uzyskuje dostęp do informacji zawartych w bazie EPREL.

Jak widać, całość zmian łączy się ze sobą, jako że bez sprawnego działania systemu przechowującego dane o urządzeniach nie ma łatwego dostępu do szczegółowych informacji. Również specyfikacja techniczna elektroniki jest obecnie czujniejsza niż wcześniejsza analiza, jako że system wymaga rejestracji każdego nowego sprzętu wprowadzanego na rynek. Nowe etykiety energetyczne trafiają także na część produktów wytworzonych wcześniej – obowiązek zaistniał już w 2019 roku – więc i one znajdują się we wspomnianej bazie.

Dostęp do bazy danych jest zapewniony od lipca 2020 roku. Przekonaj się więc, jak łatwo uzyskać dostęp do informacji dotyczących oglądanego produktu i jego klasy energetycznej. Wystarczy zabrać na zakupy swojego smartfona i bez trudu przeanalizować specyfikację danego modelu, którego zakup jest w planach. Bez trudu sprawdzisz nie tylko klasy oszczędności energii, ale też każdy interesujący Cię aspekt. Nie musisz już więcej obawiać się zakupów w ciemno. Nowe przepisy sprawią, że wymiana RTV i AGD na nowe urządzenia będzie jeszcze prostsza.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Zmywarki wolnostojące - Pralki - Telewizory

Udostępnij
4,3
6 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

W końcu klasa z którego końca jest lepsza, A czy G ?
Badziewie do badziewia, aby tylko spełniło chore normy.
Specjalista Morele | 14:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.