Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Nowa karta AMD Radeon RX 6000 ‒ kolejna topowa karta od AMD?

Jaką kartę AMD Radeon kupić? Wybierz model RX 6000, który posiada najlepszy stosunek ceny do wydajności.

Najważniejsze parametry techniczne karty graficznej AMD Radeon RX 6000

Firma AMD zapowiedziała, że już niedługo wprowadzi na rynek nową serię kart graficznych Radeon RX 6000 o nazwie „Big Navi”. Według dostępnych informacji urządzenia te będą się opierać na dwóch wariantach rdzenia graficznego Navi 21. Na oficjalne stanowisko producenta musisz jeszcze poczekać, ale już dziś anonimowe źródła umieszczają w mediach społecznościowych szereg informacji na temat najnowszych produktów firmy.

Zgodnie z zapowiedziami firmy AMD wszystkie trzy warianty NAVI 21, czyli NAVI 21 XTX, NAVI 21 XT oraz NAVI 21 X będą wyposażone w 16 GB pamięci VRAM GDDR6, które zostaną umieszczone na 256-bitowej magistrali. Wszystkie karty zostaną też dodatkowo wyposażone w technologię Infinity Cache, której celem jest wsparcie stosunkowo wąskiej szyny pamięci. Na teraz wiemy, że budowa wszystkich trzech modeli NAVI 21 ma być identyczna, jak budowa CU. Według dostępnych danych każda karta graficzna do gier ma się również odznaczać wysokimi zegarami rdzenia.

W przypadku urządzenia NAVI 21 XL bazowa częstotliwość rdzenia ma osiągać nawet 980 MHz, zaś w trybie Boost wartość ta może wzrosnąć nawet do 2190 MHz. Zegary o jeszcze większych notowaniach mają cechować wariant NAVI 21 XT. W przypadku tego konkretnego modelu, bazowa częstotliwość będzie się mieściła w przedziale od 2065 do 2160 MHz, natomiast w trybie Boost taktowanie będzie sięgało przedziału od 2300 do 2410 MHz.

Polecane karty graficzne

Warto też zwrócić uwagę na współczynnik TGP, czyli Total Graphics Power. Karta graficzna Radeon RX 6000 ma mieć wskaźnik układu graficznego NAVI 21 XT na poziomie 255 W. Możesz się jednak spodziewać, że wartość TBP (Total Board Power) najprawdopodobniej przekroczy tę wartość, gdyż nowe karty mają być dodatkowo wyposażone w port USB typu C, który na starszych kartach graficznych NVIDIA GeForce RTX 2000 pobierał dodatkowe 30 W.

Jaka jest wydajność karty graficznej AMD Radeon RX 6000?

Podczas ostatniej zapowiedzi najnowszej serii kart producent zdradził też kilka istotnych informacji na temat wydajności swojego topowego modelu. Testy wszystkich kart zostały przeprowadzone w rozdzielczości 4K przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnych ustawień graficznych. Nie dziwi więc fakt, że AMD ochoczo chwali się wynikami swoich badań, firma nie ma się bowiem czego wstydzić. Dotychczasowe wyniki badań niezaprzeczalnie robią wrażenie!

W trakcie gry w Borderlands 3, karty były w stanie uzyskać blisko 61 FPS. Podczas rozgrywki w Call of Duty wynik ten był jeszcze większy: Modern Warfare był w stanie osiągnąć blisko 88 FPS, natomiast w Gears of War 5 wynik wynosił średnio 73 FPS. Sytuacja przedstawia się naprawdę dobrze, ponieważ właściciele starszych kart Radeon mogli dotychczas jedynie pomarzyć o osiąganiu wyników na tak wysokim poziomie.

Jak sytuacja przedstawia się u konkurencji? Wszystkie testy zostały co prawda przeprowadzone na platformie z najnowszym procesorem Ryzen 9 5900X, więc nie jest łatwo przyrównać ich wyników bezpośrednio do artykułów, które możesz znaleźć w sieci. Szacunkowo należy jednak uznać, że topowy Radeon RX 6000 będzie Ci w stanie zaoferować wydajność na zbliżonym poziomie do konkurencyjnego modelu RTX 3080, który jest produkowany przez firmę GeForce.

Kiedy premiera nowej karty graficznej AMD Radeon RX 6000?

Już niedługo odbędzie się druga w tym miesiącu konferencja firmy AMD, w trakcie której zostanie przedstawiona ostateczna specyfikacja nowej serii urządzeń. Każda karta graficzna Radeon ma zostać oparta na architekturze RDNA 2. Im bliżej daty premiery, tym więcej informacji wychodzi na światło dzienne. Dotychczas dostępne były jedynie informacje o rdzeniu NAVI 21, który w nowej serii ma się pojawić aż w trzech odsłonach - NAVI 21 XTX, NAVI 21 XT oraz NAVI 21 XL.

Coraz częściej mówi się też o czwartym wariancie – NAVI 21 XE, którego debiut zaplanowano na przyszły rok. Jednak już dziś możesz znaleźć specjalizacje wszystkich urządzeń Radeon RX 6000. Parametry urządzeń pozwalają Ci zapoznać się ze ich specjalizacją przed ich oficjalną premierą. Z dostępnych informacji wynika, że od nowej serii możesz oczekiwać kart z wysokimi zegarami rdzenia oraz wydajnym współczynnikiem TGP. Firma AMD zapowiedziała, że już niedługo przedstawi nowe modele Radeon RX 6000. Premiera ma się odbyć 28 października tego roku.

Oczekiwania społeczeństwa wobec samej prezentacji są bardzo wysokie. Co jest w dużym stopniu spowodowane dotychczasowymi problemami z dostępnością GeForce’ów RTX 30. Seria Big Navi może więc wywołać sporą zmianę na rynku nowych technologii, co zdają się potwierdzać ostatnie testy. W szczególności, że każda karta graficzna AMD ma cechować się wyjątkowo wysokim taktowaniem. Powyższe dane zostały udostępnione na Twitterze przez wiarygodnego leakera Rogame, co pozwala sądzić, że informacje te są w dużej mierze prawdziwej.

Ile kosztuje karta graficzna AMD Radeon RX 6000?

W dalszym ciągu nie udostępniono nowych szczegółów na temat rodziny Radeon RX 6000. Cena urządzeń również pozostaje w sferze domysłów. W przestrzeni medialnej co jakiś czas pojawiają się jednak informacje, według których najnowsze układy graficzne od czerwonych mają być dużo tańsze od konkurencyjnych RTX'ów. Pamiętaj jednak, że większość tych informacji w dalszym ciągu zbiór domysłów, które trudno uznać za wiarygodne informacje.

W dalszym ciągu trudno jednak powiedzieć, jaki będzie koszt urządzenia (Nvidia swój najnowszy model wyceniła na około 3300 złotych). Dużo więcej informacji na temat najnowszych modeli AMD Radeon RX zostanie przedstawionych na konferencji, która odbędzie się 28 października 2020 roku. Z pewnością nie możesz się już doczekać, by poznać informacje również o tańszych i mniej zaawansowanych modelach, my również!

Czy warto kupić kartę graficzną AMD Radeon RX 6000?

Nowa karta graficzna AMD Radeon RX 6000 z pewnością Ci się przyda. Według dostępnych informacji maksymalna wartość zegara we flagowym modelu Navi21 XT ma wynosić aż 2400 MHz. Według ekspertów bardziej prawdopodobne wydaje się być utrzymanie taktowania Game na stabilnym poziomie 2100 MHz. Istotna jest też informacja, że częstotliwość bazowa ma pozostać na niskim poziomie i nie będzie się ona znacząco różnić się od tej, z którą mamy do czynienia w poprzedniej serii Navi.

Maksymalne TGP dla Navi 21 XT ma wynosić 290 W, czyli dużo mniej niż w modelu RTX 3080 lub RTX 3090. Wielu ekspertów twierdzi, że parametr ten powinien się znajdować się na stabilnym poziomie 255 W, a więc nieco wyższym niż w GeForce’ie RTX 3070, który będzie miał swoją premierę w sklepach kilka dni po pokazie Big Navi. Oznacza to, że TGP w Navi 21 XT będzie wynosić łącznie około 325 W. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń wartość ta może wzrosnąć nawet do 355 W.

W przypadku kart, które opierają się na technologii Navi 21 XL, zapotrzebowanie rdzenia graficznego zostało zmniejszone do 203 W, a pamięci GDDR6 do zaledwie 17 W, przy jednoczesnym zachowaniu reszty poziomów na dotychczasowym pułapie. Udostępnione informacje potwierdzają, że nowe modele Radeon RX 6000 będą korzystać z układów pamięci GDDR6 o wartości 16 Gb/s, które są produkowane przez firmę Samsung. Nie zwlekaj i wybierz swoją kartę Radeon RX 6000! Czy warto? Oczywiście, że tak!

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.