Udostępnij
Skomentuj

Niezbędne programy na Windows 10. Co zainstalować na stracie?

Po zainstalowaniu systemu Windows 10 warto od razu sięgnąć po kilka kluczowych programów. Jakie programy warto zainstalować?

Po zakupie nowego komputera z Windowsem 10 lub po formacie i przeinstalowaniu Windowsa, trzeba jeszcze zadbać o zainstalowanie najważniejszych programów. Jakie programy są godne uwagi?

Jakie programy zainstalować po formacie?

Pierwszym krokiem po formacie i przeinstalowaniu systemu operacyjnego powinno być zainstalowanie programu antywirusowego. Zapewni on ochronę urządzenia przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Skorzystać można zarówno z darmowego oprogramowania, jak Avast, ale też dobrym pomysłem może być wykupienie licencji na program o znacznie szerszej funkcjonalności – np. po Norton 360 Deluxe, który gwarantuje ochronę przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem, ochronę sieci VPN, a nawet 50 GB miejsca na kopię zapasową w chmurze.

Jeśli chodzi o przydatne programy Windows 10 jest na tyle szybkim i dobrze zoptymalizowanym systemem, że nie należy obawiać się spowalniania komputera przez program antywirusowy. Nowoczesne oprogramowanie tego typu dobrze współpracuje ze środowiskiem Windows, nie blokuje potrzebnych programów i aplikacji, a zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo urządzenia oraz danych.

Polecane systemy operacyjne Windows 10

Podstawowe programy komputerowe, które warto zainstalować

Nie tylko zabezpieczenie antywirusowe jest istotne po formacie lub po zakupie urządzenia z systemem Windows 10. Jeśli chodzi o podstawowe programy Windows, to warto sięgnąć od razu także po odpowiednią przeglądarkę internetową.

Przeglądarki systemowe nie należą bowiem do najpopularniejszych. O wiele częściej wybierana bywa Mozilla Firefox, Opera lub Google Chrome. Każda z nich ma swoich zwolenników. Google Chrome ułatwia synchronizowanie historii przeglądania oraz innych działań na wielu urządzeniach. Mozilla Firefox oferuje niekwestionowaną stabilność działania – podobnie, jak Opera. Oczywiście nie są to wszystkie możliwe przeglądarki, ale te należą do najpopularniejszych i najbardziej godnych polecenia.

Jeśli komputer służy nie tylko do korzystania z Internetu, ale też do pracy, pisania pism lub prowadzenia jakichkolwiek kalkulacji, przyda się również pakiet biurowy. Najpopularniejszym rozwiązaniem Jest Microsoft Office, który można kupić w różnych wariantach subskrypcji (z programami dostępnymi w chmurze albo ze standardowymi wersjami aplikacji). Nie jest to jednak rozwiązanie darmowe, dlatego wielu użytkowników szuka alternatywy. Może nią być np. Open Office, Libre Office albo nawet Dokumenty Google. Ważne, by dobrać programy łatwe w obsłudze i umożliwiające otwieranie plików, które utworzono w pakiecie Office, bo to właśnie nim posługuje się wiele osób i pliki w tym standardzie bywają przesyłane np. pocztą e-mail.

osoba pisząca na laptopie

Skoro już jesteśmy przy poczcie e-mail, to warto wspomnieć o kolejnym programie, po który warto sięgnąć. Mowa o kliencie pocztowym. Może to być program będący częścią pakietu biurowego, ale też np. Mozilla Thunderbird. Programy tego typu pozwalają na wygodne zarządzanie wieloma skrzynkami e-mail. Kolejnym podstawowym programem na Windows 10 jest program do otwierania plików PDF. Choć system umożliwia odczytywanie ich w przeglądarce, to wygodniejszy w obsłudze będzie np. Foxit Reader albo Adobe Acrobat.

Nie można zapomnieć również o programach do odtwarzania multimediów oraz o programach do przeglądania zdjęć. Jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki, sprawdzi się zarówno narzędzie systemowe, jak również bardzo popularny Foobar2000. Wiele osób korzysta jednak z aplikacji typu Spotify. Do odtwarzania plików wideo można użyć programu systemowego albo postawić na popularny VLC Player. Przydatny będzie także program do zdjęć, jak choćby IrfanView. Oczywiście nie są to jeszcze wszystkie programy Windows uzupełniające, ale można uznać je za rozwiązania podstawowe.

Jakie jeszcze programy na komputer z Windowsem 10 wybrać?

Paleta programów, po które warto sięgnąć, zależy od tego, w jaki sposób użytkuje się komputer. Trudno o uniwersalną listę dla każdego użytkownika, ale jeśli chodzi o najbardziej przydatne programy Windows 10, to warto jeszcze wymienić program do grafiki, jak choćby darmowy edytor GIMP lub odpłatny program typu Photoshop lub Corel. Kolejnym przydatnym narzędziem będzie również program do oczyszczania systemu, który pomoże zadbać o jego sprawne funkcjonowanie. W tym wypadku popularnością cieszy się CCleaner. Nie zapominajmy również o komunikatorach, jakie przydają się do kontaktów z rodziną lub współpracownikami. Warto postawić na uniwersalny i popularny Skype.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.