Udostępnij
Skomentuj

Namiot plażowy czy parawan? Który będzie najlepszy?

Wybierając się na plażę, warto dysponować sprawnymi przyrządami, które pozwolą nam ochronić się przed wiatrem i piaskiem.

Oba produkty służą w zasadzie do tego samego – ich głównym zadaniem jest skuteczna ochrona użytkownika przez nasypywanym piaskiem, który może w sposób skuteczny uprzykrzyć nam wypoczynek. Parawany często pełnią również rolę swoistego ogrodzenia na zaludnionej plaży. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że konstrukcja obu rozwiązań w sposób znaczący się różni, co sprawia, że wybór jednego z nich powinien zostać poprzedzony dokładną analizą.

Jaki namiot na plażę?

Ze względu na swoją budowę, namiot plażowy okaże się skuteczną ochroną nie tylko przed piaskiem i wiatrem, ale również przed palącym słońcem. Zagwarantuje nam on również chwilę prywatności na plaży. Wszystko to sprawia, że należy on do najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych na plażach i nad jeziorami. Z tego też względu, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów namiotów – co musimy więc sprawdzić przed zakupem?

Poszycie

Żeby namiot plażowy spełniał swoje funkcje, powinien zostać wykonany z tworzyw, które charakteryzują się bardzo niską przepuszczalnością światła. Na rynku dostępne są produkty gwarantujące niemal 100-procentową ciemność w środku, jednak przeważnie są one bardzo drogie. Mimo wszystko, bez większych problemów powinniśmy zaopatrzyć się w model, który okaże się nieco tylko słabszy w tej kwestii.

Oczywiście nie należ zapominać również o sztywności materiału. Powinna być ona na zadowalającym poziomie, tak aby namiot pełnił także funkcję ochrony przed deszczem. Wszystko to sprawia, że przeważnie najlepiej sprawdzają się tworzywa sztuczne.

Mocowania

Namioty, które nie posiadają żadnych dodatkowych mocowań wbijanych w piasek okażą się nieprzydatne. Najczęściej wystarczy bowiem silniejszy podmuch wiatru, aby znalazły się gdzie indziej. Warto więc zaopatrzyć się w produkty posiadający wytrzymałe śledzie, które zostały wykonane z materiałów odpornych na korozję.

Kształt i pojemność

Bez wątpienia najlepiej sprawdzają się wszelkie namioty w kształcie igloo, gdyż gwarantują one sporą swobodę przebywania w środku. Zawsze lepiej jest kupić namiot zbyt duży niż zbyt mały – gnieżdżenie się w kilka osób w ciasnym namiocie nie jest zbyt wygodne. Duże konstrukcje zagwarantują nam odpowiednią swobodę, dlatego przed zakupem zawsze warto sprawdzić, dla ilu osób zostały one przygotowane.

Sposób rozkładania i składania

Nie ma nic gorszego niż namiot, który wymaga od nas przeglądania tutoriali publikowanych w rozmaitych serwisach i forach internetowych. Dobry namiot ochronny na plażę charakteryzuje się błyskawicznym systemem rozkładania i składania – powinien więc być wyposażony w elastyczny stelaż, z którym nie trzeba „walczyć” podczas obsługi. Dla wielu osób prawdziwym zbawieniem okażę się również namiot na plażę samorozkładający się. Jego użycie jest niezwykle komfortowe.

Godne polecenia są namioty, których stelaże wykonane zostały z włókien szklanych. Są one nie tylko lekkie i elastyczne, ale również bardzo wytrzymałe. Nadają również urządzeniu odpowiedni kształt, dzięki czemu nie musimy się martwić tym, że nasz namiot ulegnie deformacji z biegiem czasu.

Dodatki

Producenci, chcąc uatrakcyjnić swoje produkty, zazwyczaj dodają do nich kilka funkcjonalnych dodatków, które sprawiają, że przebywanie w namiotach staje się wygodniejsze.

W tym miejscu wspomnieć można chociażby o specjalnych zamkach, dzięki którym możemy zamknąć się w środku, dodatkowe osłony oraz moskitiery chroniące użytkowników przed wszelkiego rodzaju owadami.

Producent

Nie warto decydować się na namioty najtańsze, przygotowane przez niesprawdzonych producentów. Owszem, ich zakup okaże się atrakcyjny pod względem finansowym, jednak poczynione oszczędności szybko okażą się wyłącznie teoretyczne.

Tego typu namiotu nie dość, że nie ochronią nas przed słońcem, to okażą się również nieodporne na uszkodzenia mechaniczne czy też działanie korozji. Nie mówiąc już o ich problematycznym składaniu i rozkładaniu. Analizując obecną ofertę rynkową, z pewnością polecić można namiot na plażę Quecha oraz Campus.

Polecane namioty i parawany plażowe

Namiot na plażę dla dziecka

Oczywiście na rynku znaleźć można wiele produktów dedykowanych dla najmłodszych. Charakteryzują się przeważnie bogatą kolorystyką, fantazyjnymi kształtami i wieloma atrakcyjnymi ozdobami.

Wygląd namiotu to jednak nie wszystko. Najistotniejszy jest gwarantowany poziom ochrony, zwłaszcza przed słońcem. Przy zakupie zwróćmy więc uwagę, na jakie zacienienie możemy liczyć będą w środku. Jest to ważne przede wszystkim wtedy, gdy szukamy namiotu dla niemowlaka. Powinien stanowić on skuteczną ochronę przed piekącym słońcem i silnymi wiatrem.

Na rynku można znaleźć również specjalne namioty plażowe dla psów, które również pozwolą im nieco odpocząć do panującej spiekoty.

Jak wybrać parawan plażowy?

Skoro kwestię wyboru namiotu na plażę mamy już omówioną, pora przejść do parawanów, które na plażach wykorzystywane są równie często. Służą przede wszystkim do ochrony przed wiatrem, jednak często używane są także do odgrodzenia swojego miejsca wypoczynku.

Materiał

Podobnie jak w przypadku namiotów plażowych, także tu najważniejszym parametrem jest jakość wykorzystanego materiału. Obecnie najpopularniejsze parawany wykonane są z grubej bawełny, która jest wszywana w drewniane kijki. Tkanina ta gwarantuje nie tylko odpowiednią ochronę, ale również wysoką wytrzymałość mechaniczną.

Nie warto decydować się na parawany wykonane z poliestru. Materiał ten nie tylko szybko się nagrzewa, ale również przeważnie nie jest w stanie wytrzymać wielu prób wbijania i wyciągania kijków parawanu.

Wymiary

Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wysokość parawanu. Powinna ona gwarantować skuteczną ochronę przed nawiewanym piaskiem, dlatego jego wysokość powinna osiągnąć co najmniej pół metra.

Jeżeli chodzi o długość parawanu, jest ona kwestią indywidualną. Na rynku znaleźć można bowiem produkty 5-, 10-, a nawet 15-metrowe. Te ostatnie pozwolą na wydzielę sporego obszaru, którego jednak często brakuje na polskich plażach.

Kijki

Przeważnie wykonywane są one z drewna, jednak na rynku znaleźć można również produkty metalowe. Ważne jest wtedy to, aby zostały one odpowiednio zabezpieczone przed wpływem wody. W przeciwnym wypadku dość szybko ulegną one zniszczeniu pod wpływem działania rdzy. Nie warto decydować się na kijki wykonane z tworzyw sztucznych, gdyż szybko ulegają one uszkodzeniom mechanicznym.

Parawan plażowy z daszkiem

Specjalny model, który umożliwia montaż niewielkiego daszku. W ten sposób parawan zyskuje właściwości znane namiotom plażowym. Oczywiście należy zdać sobie sprawę, że rozpiętość daszka jest nieco ograniczona, z pewnością nie zakryje on całego wydzielonego terenu.

Parawan plażowy reklamowy

Firmy marketingowe często oferują wykonanie specjalnych parawanów promocyjnych, na których znaleźć się może nazwa i logo firmy, a także przesłanie reklamowe. Okażą się one oryginalnym i bardzo atrakcyjnym gadżetem promocyjnym, które można wręczyć klientom, partnerom biznesowym bądź kontrahentom.

Parawan czy namiot plażowy?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od tego, czego tak naprawdę oczekujemy. Jeśli bowiem zależy nam wyłącznie na ochronie przed piaskiem i ewentualnym oddzieleniem niewielkiego terenu na plaży, powinniśmy wybrać parawan. Jego cena nie jest duża, okaże się również dość wygodny w transporcie.

W sytuacji, gdy potrzebujemy odpowiedniej ochrony przed słońcem i po prostu chcemy dysponować miejscem, w którym możemy się nieco ochłodzić, powinniśmy zakupić dobry namiot plażowy. Okaże się one również bardzo dobrym rozwiązaniem dla dzieci, szczególnie tych najmniejszych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.