Kostium jednoczęściowy czy dwuczęściowy - jaki wybrać?

| 0 Komentarzy
Na jaki kostium kąpielowy warto się zdecydować – jednoczęściowy czy dwuczęściowy?

Planując zakup stroju kąpielowego, należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Najważniejsza okaże się jednak odpowiedź na pytanie, czy lepiej spisze się strój jednoczęściowy, czy może dwuczęściowy. Postaramy się pomóc w rozwiązaniu tego dylematu.

Strój kąpielowy jednoczęściowy – zalety i wady

Stroje kąpielowe jednoczęściowe w większości są kostiumami przeznaczonymi na basen. Takie modele przylegają ściśle do ciała, a dzięki temu nie krępują ruchów i sprawiają, że trening pływacki realizowany jest w komfortowych warunkach. Jednak nie dajmy się zwieść pozorom – nie każdy kostium jednoczęściowy jest dedykowany wyłącznie na basen. W sprzedaży znajdziemy także sporo modeli jednoczęściowych w sam raz na plażę – na przykład fasony z wycięciami na bokach lub biustonoszem push-up. Jakie są kluczowe atuty i mankamenty jednoczęściowych strojów kąpielowych?

ZALETY

  • Dobrze przylega do ciała podczas każdego rodzaju aktywności.
  • Ryzyko przesuwania się lub zsunięcia się części kostiumu w modelu jednoczęściowym jest praktycznie zerowe.
  • Dobrze sprawdza się szczególnie na basenie.
  • Może modelować, lekko wysmuklać sylwetkę.

WADY

  • Nie odsłania tak wiele ciała, jak modele dwuczęściowe – nie opalimy się tak równomiernie, jak w bikini.
  • Trudniej dobrać rozmiar w niektórych wypadkach (na przykład przy bardzo szerokich biodrach i szczupłym torsie albo przy dużym biuście i bardzo smukłej sylwetce).
  • Jest nieco niewygodny, gdy zechcemy skorzystać z toalety.

Jak widać, kostiumy kąpielowe dwuczęściowe mają sporo atutów, ale też wyraźne mankamenty. Cieszą się one jednak dużą popularnością, a kluczem do zadowolenia z zakupionego kostiumu jest jego dopasowanie do konkretnych zastosowań.

Jak dobrać jednoczęściowy strój kąpielowy?

Kluczową kwestią jest dopasowanie kostiumu kąpielowego do określonego sposobu jego użytkowania. W sprzedaży znajdziemy bowiem:

  • Sportowe kostiumy jednoczęściowe – najczęściej wybierane na basen. Ze względu na fakt, iż są one użytkowane głównie w ramach treningu pływackiego bądź podczas rekreacyjnego pływania w basenie, kostiumy jednoczęściowe powinny mieć wygodny krój i być uszyte z elastycznego materiału. Fiszbiny, usztywnienia i zbędne ozdoby są raczej niemile widziane w tym wypadku. Materiał musi odpowiednio przylegać do ciała, tak aby nie przesuwał się w trakcie pływania. Powinien ponadto wyróżniać się odpornością na działanie chloru – szczególnie polecane są modele z tak zwanym dodatkiem P.B.T. oraz z tkanin typu Newport. Do treningu pływackiego warto wybierać strój ze skrzyżowanymi ramiączkami. Doskonale przylega on bowiem do ciała
  • Kostiumy plażowe jednoczęściowe – zdecydowanie różnią się od modeli sportowych, a szczególnie pod względem estetycznym. Stroje plażowe jednoczęściowe często mają fiszbiny i usztywniane miseczki. Sporo jest fasonów z wycięciami na bokach albo z marszczeniami modelującymi talię. Kostiumy te sprawdzą się podczas pływania, ale są dedykowane szczególnie do plażowania i rekreacji, a nie do intensywnych treningów pływackich.

Zasadniczy krój kostiumu kąpielowego jednoczęściowego, to jeszcze nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Dość istotne kwestie to również:

  • Dobór odpowiedniego rozmiaru – jest to spore wyzwanie, a szczególnie w przypadku jednoczęściowego kostiumu. Warto zwrócić uwagę na rozmiar, ale też na dokładną tabelę rozmiarów producenta. W przypadku kostiumów z usztywnianymi miseczkami najczęściej podawany jest także rozmiar miseczki, na co także należy zwrócić uwagę podczas zakupu.
  • Regulacje i możliwość dopasowania kostiumu do sylwetki – wybierając jednoczęściowy strój kąpielowy, a szczególnie model plażowy, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on regulowane ramiączka (może są również odpinane), a może regulację obwodu pod biustem. Takie rozwiązania pozwalają dobrze dopasować strój do sylwetki.

Strój kąpielowy dwuczęściowy – zalety i wady

Stroje kąpielowe dwuczęściowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem i są dostępne w wielu różnych wariantach. W sprzedaży znajdziemy zarówno kroje sportowe, jak i typowo plażowe. Kostium dwuczęściowy jest, bardzo często, wybierany właśnie na plażę, do opalania się, ale też pływania czy gry w piłkę plażową. Jest to krój, który ma swoje atuty i mankamenty, które warto zweryfikować przed zakupem.

ZALETY

  • Odsłania więcej ciała – lepiej sprawdza się podczas zamierzonego opalania się.
  • Kostium dwuczęściowy jest wygodniejszy, gdy zechce się skorzystać z toalety.
  • W sprzedaży znajdziemy ogrom kostiumów dwuczęściowych o różnorodnych fasonach (bikini, sportowe, z biustonoszem push-up oraz inne).
  • Łatwiej dobrać rozmiar, gdyż można zdecydować się na zakupienie dołu i góry kostiumu oddzielnie.

WADY

  • Ma mniejsze właściwości wysmuklające czy też modelujące sylwetkę.
  • W przypadku fasonów typowo plażowych (na przykład wiązanego bikini) istnieje większe ryzyko, że kostium rozwiąże się lub będzie przesuwał podczas pływania.

Kostiumy kąpielowe dwuczęściowe mają wiele zwolenniczek i cieszą się naprawdę ogromnym zainteresowaniem. Nie są one jednak w pełni uniwersalne, gdyż sporo osób wybiera kroje jednoczęściowe, a niektórzy decydują się na posiadanie kilku kostiumów kąpielowych. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni wybór kostiumu dwuczęściowego.

Jak dobrać strój kąpielowy dwuczęściowy?

Kostium dwuczęściowy to bardzo popularny wybór, stąd też tak duży asortyment tego typu strojów. By wybrać odpowiedni model, warto dopasować go do planowanych aktywności. W sprzedaży znajdziemy bowiem:

  • Sportowe stroje dwuczęściowe – najczęściej mają miękki biustonosz w kształcie topu oraz majtki lub szorty. Kostiumy dwuczęściowe sportowe świetnie sprawdzą się na basenie, ale też podczas gry w piłkę plażową lub podczas pływania w morzu i plażowania. Na ogół nie są one jednak tak efektowne, jak kostiumy typowo plażowe.
  • Stroje plażowe dwuczęściowe – często spisują się doskonale podczas plażowania, a szczególnie opalania i spacerów brzegiem morza. Nieco gorzej mogą spisywać się podczas pływania, a szczególnie, gdy są dość skąpe i wiązane – istnieje ryzyko przesuwania się takiego kostiumu lub nawet całkowitego zsunięcia się z ciała. Kostiumy plażowe dwuczęściowe są za to bardzo efektowne, wygodne i ładne, a wybór różnorodnych fasonów ułatwia ich dopasowanie do sylwetki.

Wybierając kostium dwuczęściowy, warto zwrócić uwagę także na poniższe kwestie:

  • Fason – ciekawym rozwiązaniem może być nie tylko klasyczne bikini, ale też strój dwuczęściowy z wysokim stanem, który lekko modeluje sylwetkę i nawiązuje do stylu retro. Modelująco działają także koszulki będące górą dwuczęściowego stroju typu tankini.
  • Regulacja i dopasowanie do sylwetki – warto zwrócić uwagę na to, czy kostium posiada opcję regulowania obwodu lub obwodów, a może ma odpinane ramiączka albo inne udogodnienia.
  • Dobór odpowiedniego rozmiaru – wybierając kostium dwuczęściowy można kupić go w gotowym zestawie albo skompletować dół i górę oddzielnie, by jak najlepiej dopasować rozmiar poszczególnych elementów do wymiarów sylwetki.

Co wybrać – strój kąpielowy jednoczęściowy czy dwuczęściowy?

Znając już kluczowe atuty i mankamenty strojów dwuczęściowych i jednoczęściowych, można już podjąć przemyślaną decyzję, co do zakupów. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto posiadać więcej niż jeden kostium kąpielowy (wówczas można wybrać jeden model dwuczęściowy, a drugi jednoczęściowy). Jeśli natomiast musimy zdecydować się na jedno z tych rozwiązań, to dobierzmy je do konkretnych zastosowań.

  • Na basen – szczególnie polecane są kostiumy jednoczęściowe o sportowym fasonie albo modele dwuczęściowe ze sportowym stanikiem i szortami.
  • Na plażę – w tym wypadku sprawdzą się dobrze zarówno stroje plażowe jednoczęściowe, jak i dwuczęściowe, ale modele dwuczęściowe zapewniają jednak nieco więcej swobody.
  • Do opalania się – najlepszym wyborem będzie dwuczęściowe bikini.
  • Dla chcących wysmuklić talię – można polecić kostium jednoczęściowy z ciemniejszym materiałem w obrębie talii, z marszczeniem ukośnie modelującym wcięcie w talii albo kostium dwuczęściowy z wysokim stanem.
  • Dla chcących wysmuklić biodra – dobrym wyborem będzie kostium jednoczęściowy z mocniej osłoniętymi biodrami i wycięciami w okolicach talii.
  • Do gry w piłkę plażową – dobrze sprawdzi się kostium typu tankini, dwuczęściowy strój o sportowym fasonie lub jednoczęściowy kostium plażowy.
  • Dla dziewczynek – możemy wybrać zarówno model jednoczęściowy, jak i dwuczęściowy, ale pamiętać należy o doborze rozmiaru zgodnie ze wzrostem dziecka.

Wybór kostiumu kąpielowego nie jest prostą sprawą, a jest to element garderoby bardzo istotny na plaży i na basenie. Popularnością cieszą się zarówno kroje jednoczęściowe, jak i dwuczęściowe, a najlepszym wyborem będzie strój, który odpowiada użytkowniczce pod względem rozmiaru, komfortu oraz estetyki.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.