Udostępnij
Skomentuj

Najlepszy namiot 2-osobowy — ranking. 10 polecanych modeli namiotów dwuosobowych

Dobrze dobrany sprzęt to jeden z czynników, który może przesądzić o jakości Twojego wypoczynku na łonie natury.

Ranking najlepszych namiotów dwuosobowych

Decydując się na typowy wyjazd wakacyjny na pole kempingowe w optymalnych warunkach pogodowych, poszukaj namiotu biwakowego. Jest to najczęściej wybierany namiot turystyczny, bardzo odporny na deszcz i dość lekki. Tego rodzaju sprzęt najlepiej nada się na wypad nad jezioro lub wędrówki, gdy cały ekwipunek musisz przenosić na plecach. Łatwo się rozkłada, jego szkieletem jest elastyczny stelaż, którego nie trzeba montować. W tej kategorii wycieczkowego wyposażenia znajdziesz także namiot samorozkładający 2-osobowy, typu pop-up.

Polecane namioty 2 osobowe

Na dłuższe wyprawy, odbywające się najczęściej w warunkach ekstremalnych, wybierz wariant ekspedycyjny. To rodzaju model odpornego na podmuchy silnego wiatru, chroni też przed zimnem spowodowanym często przez śnieg, a technika szycia zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci. Może wyglądać jak standardowy namiot turystyczny, ale ma trochę większą wytrzymałość. Jest lekki, ale solidny, zwykle wyposażony w zestaw naprawczy – często przydatny podczas długich wędrówek. Wersja wyprawowa to nieco mniejszy egzemplarz od biwakowego.

Lżejszą opcję tego typu sprzętu stanowi namiot dmuchany turystyczny. Choć samo określenie może kojarzyć się z modelem dla dzieci, jest to po prostu nieco inny wariant od standardowego. Tutaj element wspierający to powietrze, a nie pałąki — tym sposobem nie trzeba go składać ręcznie. Stanowi doskonałą opcję dla tych, którzy w biwakowaniu najmniej lubią moment montowania stelażu. Do jego rozłożenia wystarczy pompka, którą znajdziesz w zestawie.

Namiot nie zawsze musi kojarzyć się ze sprzętem służącym do ochrony podczas spania. Może równie dobrze być znakomitym narzędziem osłaniającym przed plażowym słońcem, piaskiem oraz wiatrem. Takim modelem jest niewielki namiot samorozkładający dla dzieci. To nie tylko zabezpieczenie przed filtrami UV, ale także ogromna frajda dla malucha. Ta alternatywa o nieco mniejszej wielkości składa się z trzech ścianek. Podobne egzemplarze, lecz większych rozmiarów często wybierane są również w wersji dla dorosłych.

Na wyjazd z podniebnym noclegiem możesz wybrać się w liczniejszym gronie, ze swoimi najbliższymi — będzie Ci wtedy potrzebny namiot turystyczny całorodzinny. Ten nieco większy model, najczęściej zbudowany z większej liczby sypialni, a nawet przedsionków. Ma też dodatkowe okna, nierzadko też ganek, miejsce na stolik kempingowy czy kuchenkę i wiele innych przydatnych dodatków. Jego konstrukcja jest znacznie solidniejsza i wymaga złożenia, co oczywiście zajmuje trochę więcej czasu niż w przypadku mniejszych egzemplarzy.

Wśród wariantów dla większych grup znajdują się również wersje harcerskie, które mogą pomieścić nawet do 12 osób. Jest to namiot turystyczny wysoki, z przestrzenią umożliwiającą korzystanie z kuchenki polowej czy stolika. Takie modele wymagają odpowiedniego złożenia, co sprzyja pierwszym integracjom. Dobry harcerz powinien oczywiście poradzić sobie w każdych okolicznościach, ale nie musi martwić się o trudne warunki w dobrej jakości, dużym namiocie turystycznym.

Jakie cechy powinien mieć dobry namiot?

To jeden z najważniejszych sprzętów, jaki towarzyszy Ci w Twojej podróży. Do jego zadań należy ochrona Ciebie oraz Twojego towarzysza podróży przed niesprzyjającymi czynnikami pogodowymi i zjawiskami atmosferycznymi. Należy do nich deszcz, a także woda powstająca w wyniku zjawiska kondensacji, gdy para wodna zamienia się w ciecz i kropelki osadzają się wewnątrz namiotu. Jak uchronić się przed tego rodzaju wilgocią i wybrać odpowiedni namiot 2-osobowy?

Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonano namiot turystyczny. Nie ma idealnego rozwiązania — rozważ za i przeciw każdego z nich i dopasuj indywidualnie do swoich potrzeb. Możesz wybrać spośród takich gatunków jak: bawełna, poliester, nylon lub też polycotton. Poza tkaniną, która została przeznaczona na uszycie namiotu, sprawdź, z czego wykonany jest tropik, który często może okazać się niezbędny. Namiot turystyczny z tropikiem będzie Ci potrzebny w przypadku oberwania chmury.

Jesteś zwolennikiem tkanin naturalnych? Wybierz namiot z bawełny — co prawda dłużej schnie, ale łatwiej przepuszcza powietrze, dzięki czemu zniknie wspomniany problem kondensacji. Namiot 2-osobowy lekki bardzo często wykonany jest właśnie z bawełny, więc stanowi dobry wybór na wycieczkę wędrowną. Aby zachować jej właściwości nieprzemakalne, zaimpregnuj ją wcześniej. Zwróć również uwagę na gęstość tkaniny — najcieńsza waży od 120g/m², a najgęściej wykonana aż 470.

Popularniejszym materiałem jest poliester — włókno syntetyczne, odporne na promienie UV, szybciej też wysycha. Do wad tej tkaniny należy niski stopień przepuszczania powietrza, szczególnie gdy celem dodatkowej ochrony przed deszczem zostaje pokryta przez producenta winylem lub poliuretanem. Ultralekki namiot 2-osobowy jest często nylonowy. Niestety, trzeba uważać z nim na słońcu, gdyż przepuszcza promienie, a na deszczu wiotczeje. Jeśli szukasz półśrodka, rozważ polycotton — to rozwiązanie będące połączeniem tkaniny sztucznej z naturalną.

Zadowalająca odporność na wodę zaczyna się od 1500 mm, a kończy nawet na 10000 mm. Aby namiot dobrze ochronił Cię przed ulewą, wystarczy, aby parametr wodoszczelności jego tkaniny wynosił 3000 mm. Duże znaczenie ma także sposób szycia, a właściwie sklejenia szwów. Przed rozbiciem się na mokrym podłożu możesz dodatkowo rozłożyć na ziemi plandekę, która zapobiegnie skraplaniu się pary z wody pod podłogą. Ponadto, duże namioty wodoszczelne turystyczne wykonane z materiału łatwo przewietrzyć, szczególnie w przypadku gdy wyposażone są w dwa wejścia.

Waga i przeznaczenie namiotów dwuosobowych

Namiot wyprawowy 2-osobowy często wybierany jest przez podróżników planujących samotne wyprawy, którzy potrzebują więcej miejsca na ekwipunek. Być może jednak nie należysz do zwolenników podróżowania w pojedynkę i największą radość sprawia Ci dzielenie się wrażeniami z bliską Ci osobą. Niezależnie od tego, czy wybierzesz namiot iglo 2-osobowy, czy wersję o innym, dostosowanym do Twoich potrzeb kształcie, jest duża szansa na to, że podróż z noclegami pod namiotem okaże się dla Ciebie przygodą życia, wspominaną przez kolejne lata.

Waga ma znaczenie w przypadku każdego rodzaju sprzętu podróżniczego. Namiot 2-osobowy samorozkładający, ze względu na brak aluminiowego stelaża ma niewielką wagę, a co równie ważne, niezwykle łatwo się go składa. O namiocie mówimy, że jest lekki, gdy waży ok. 3-5 kg, przy czym należy pamiętać, że podłoga to dodatkowe 0,5 kg. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu wagi w namiocie turystycznym 2-osobowym, wybierz raczej wersję z aluminiowym stelażem niż z włókna szklanego.

Konstrukcja i kształt namiotów dwuosobowych

Niezależnie od tego, czy wybierasz namiot jednoosobowy, namiot 2-osobowy z przedsionkiem lub bez, czy też przeznaczony dla nieco większej grupy, możesz wybrać spośród wielu kształtów. Jednym z nich jest namiot iglo, o dość rozłożystej formie, którego nie mocuje się do ziemi za pomocą śledzi czy też szpilek. Jego ściany są skośne — trochę ogranicza to możliwości użytkowe, ale kształt ten idealnie sprawdza się podczas dużej wietrzności. Taka alternatywa to doskonały wybór dla dwóch do trzech osób.

Ciekawy i bardzo popularny kształt chętnie kupowanych dziś modeli ma namiot tipi. Tą wersję wykorzystuje się nie tylko do dziecięcej zabawy, ale także na potrzeby turystyki. To outdoorowy namiot w stylu indiańskim, w którego centrum znajduje się drążek, wspierający całą konstrukcję. Jest na tyle wysoki, że można w nim stanąć, oraz dość ciężki, w związku z czym bardziej odpowiedni do wożenia autem niż do pieszych wędrówek. Ten model to często namiot 4-osobowy, choć nieco większe wersje mieszczą nawet ponad 6 osób!

Jeśli dopiero rozeznajesz się w świecie tego typu sprzętu, prawdopodobnie jeszcze nie wiesz o istnieniu modelu, jakim jest namiot dachowy. To wersja, którego wsparcie, zamiast standardowego podłoża, stanowi dach auta. Powstał na potrzeby rozmieszczania namiotu w okolicy, w której występuje zbyt wilgotne czy też brudne podłoże. Przy niskiej temperaturze dach auta to z pewnością lepszy wybór na umiejscowienie namiotu niż ziemia. Ze względu na limit obciążeniowy, w grę wchodzi bardziej namiot 2-osobowy z tropikiem niż namiot 3-osobowy.

Najpopularniejsi producenci namiotów dwuosobowych

Producentów profesjonalnych namiotów turystycznych jest wiele, wśród nich wymieniane są takie marki jak dość popularna Caleman, MFH, Mil-Tec, Grand Canyon, czeska Hannah, Redcliffs czy też Fjord Nansen Veig. Wybierz tę markę, której namiot najbardziej odpowiada Twojemu stylowi i pasuje do sprzętu, którym dysponujesz. Być może masz już swojego ulubionego producenta, którego akcesoria doskonale Ci się sprawdzają. Nawet jeśli tak jest, warto czasem wyjść poza utarte szlaki, aby poznać produkty konkurencji.

Oczywiście, namioty turystyczne to nie łóżka w pięciogwiazdkowych hotelach na wyjazdach typu all-inclusive, a opcja dla tych, którzy lubią być bliżej natury. Dziś każdy producent namiotów turystycznych wie o różnego rodzaju niuansach, na które jako klient, wybierając namiot na wyjazd, możesz zwracać uwagę, dlatego wybór jest niezwykle szeroki. Dzięki powyższemu rankingowi wskazaniu najważniejszych cech poszczególnych modeli zdecydowanie łatwiej będzie Ci jednak podjąć ostateczną decyzję.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.