Udostępnij
Skomentuj

Mrówki w domu i ogrodzie - jak skutecznie się ich pozbyć?

W domach, mieszkaniach parterowych i ogrodach niezwykle często zagnieżdżają się mrówki, zwłaszcza w okresie wiosennym.

W wielu przypadkach są one bardzo uporczywe, dlatego warto znać sposoby pozbycia się tych niechcianych gości. Podstawowym problemem w przypadku mrówek w naszym domostwie jest fakt, iż żyją one w ogromnych koloniach, liczących setki, a nawet tysiące osobników. Wszystko to sprawia, że walka z pojedynczymi mrówkami od początku skazana jest na porażkę. Po wyeliminowaniu kilku z nich, pojawią się nowe.

W przypadku prawdziwej „plagi”, nasze problemy mogą okazać się naprawdę poważne. Mrówki doprowadzają bowiem do zniszczenia elementów drewnianych budynku, wysuszenia ziemi, odkrycia i naruszenia korzeni roślin, zniszczenia kwiatów, a także zanieczyszczenia upraw. Dlatego też, gdy mrówek jest sporo, należy natychmiast przystąpić do działania.

Środki chemiczne

Najskuteczniejszym sposobem na całkowite pozbycie się kolonii mrówek jest skorzystanie z różnego rodzaju preparatów chemicznych, które doprowadzą do zlikwidowania wszystkich osobników. Chcąc od razu zniszczyć gniazdo, powinniśmy polać je wrzącą wodą, a następnie rozpylić na jego powierzchni insektycyd kontaktowy. Na rynku występuje on w postaci sprayu, proszku, granulatu oraz płynu. Jest to silny środek trujący, który jednak w pierwszym kontakcie dla mrówek nie jest groźny. Aktywuje się dopiero po zjedzeniu. Mrówki zanoszą go więc do gniazda, gdzie jest spożywany przez całą kolonię. Czynność te powtarzamy więc także na obszarze wokół gniazda.

Pamiętajmy jednak, iż nie w każdej sytuacji doprowadzi to całkowitego usunięcia intruzów. Jeżeli bowiem w naszym domu bądź ogrodzie pojawimy się tak zwane mrówki gmachówki, poza głównym skupiskiem, stworzone zostaną gniazda satelickie, których może być kilka. Jeśli ich nie zniszczymy, mrówki bardzo szybko powrócą.

Innym chemicznym sposobem na pozbycie się mrówek będzie rozpylenie wokół gniazd środka zawierającego metopren. Jest to rodzaj hormonu, który wywołuje u nich bezpłodność, co zaś prowadzi do stopniowego wymarcia populacji.

Polecane preparaty na mrówki

Nie kupujmy natomiast tanich rozpylaczy, gdyż zadziałają one jedynie powierzchniową, na małą grupę mrówek. Zabite osobniki bardzo szybko zostaną zastąpione przez nowe.

Poza wymienionymi wyżej środkami, użyć możemy także proszku do lutowania, który również jest dla mrówek zabójczy po spożyciu. Chcąc, by proszek został przez nie przetransportowany bezpośrednio do gniazda, należy wymieszać go z ugotowanym żółtkiem jajka. Dzięki temu larwy przestaną się rozwijać, a żyjące mrówki zostaną zatrute.

Użycie środków chemicznych należy dokładnie rozplanować, tak aby nie ucierpieli na tym domownicy, zwierzęta, a także nasze uprawy. Dokładnie czytajmy więc informacje zawarte na opakowaniach i uważajmy, gdzie środki rozprowadzamy.

Domowe sposoby na mrówki

Poza wieloma metodami chemicznymi, istnieją także mniej szkodliwe dla środowiska sposoby domowe, które doprowadzą albo do wymarcia mrówek albo do ich wypędzenia.

Niezwykle popularną i skuteczną metodą jest posadzenie wokół gniazd gatunków roślin, które mrówki odstraszają. Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo. Wśród nich znajduje się między innymi:

 • lawenda,
 • czosnek,
 • pietruszka,
 • majeranek,
 • tymianek.

Chcąc zwiększyć skuteczność wymienionych wyżej roślin, możemy zasadzić je również na szlakach, po których mrówki najczęściej podróżują. Wszystko to sprawi, że owady po prostu wyniosą się z naszego domu, ogrodu bądź tarasu.

Mrówki możemy odstraszać nie tylko roślinami. Jak się bowiem okazuje, nie tolerują one również niektórych zapachów. Z tego względu niezwykle skuteczny jest przede wszystkim proszek do pieczenia, który wystarczy posypać wokół gniazd i na wspomnianych wcześniej ścieżkach. Podobnym działaniem wyróżniają się także liście pomidora, soda oczyszczona ora sól. Pamiętajmy jednak o tym, iż soda oraz sól mogą wpływać niekorzystnie także na nasze uprawy.

Niezwykle skuteczne są produkty słodkie. Pod tym względem króluje przede wszystkim miód, który wabi mrówki swoim zapachem. Gdy wejdą one do naczynia z miodem, nie będą potrafiły wyjść. To samo dzieje się w przypadku słodkich syropów i piwa. Wystarczy jedynie co jakiś czas usuwać zabite owady i uzupełniać naczynie.

Mrówki mogą zagnieździć się także w naszych mieszkaniach – pojawiają się w szufladach, szafach, na podłodze czy między panelami. Chcąc nie dopuścić do zalęgnięcia się mrówek w tego typu miejscach, warto rozsypać w nich cynamon, którego zapach ich odstraszy. Bardzo często stosowany jest on także w okolicach roślin uprawnych. Równie skuteczna jest spleśniała cytryna.

W przypadku różnego rodzaju szczelin, z których zazwyczaj wychodzą mrówki, warto skorzystać z właściwości octu. Szmatka nasączona octem, którą posmarujemy wspomniane miejsca, wystarczy, by owady więcej się tam nie pojawiły.

Do produktów odstraszających mrówki należy zaliczyć także:

 • orzech włoski,
 • bez,
 • pieprz,
 • wazelina,
 • terpentyna,
 • mleko wapienne.

Warto pamiętać także o konkretnych czynnościach zapobiegawczych, dzięki którym mrówki w ogóle się nie zalęgną. Nie zapominajmy przede wszystkim o tym, aby wszelkiego rodzaju odpadki organiczne i innego rodzaju śmieci przechowywać w szczelnych workach bądź pojemnikach. To często właśnie tego typu higiena jest najlepszym sposobem na to, by omawiany problem nie wystąpił.

Istotne jest także to, w jaki sposób przechowujemy żywność. Nie możemy dopuścić do tego, aby gniła ona na świeżym powietrzu, ponieważ jest to pierwszy krok do zalęgnięcia się owadów. Dlatego też powinniśmy ją trzymać w odpowiednich warunkach.

Jeżeli liczba mrówek jest niewielka, rozważmy pomysł zostawienia ich w spokoju. Dlaczego? Mrówki bywają bowiem niezwykle pożyteczne. Przede wszystkim zabijają niektóre szkodniki, ale również pozwalają odnaleźć kolonie mszyc, które dostarczają mrówkom pokarmu. Wspomnieć należy również o tym, iż mrówki skutecznie zlikwidują z naszego ogrodu padliny – czy to much czy też różnych gryzoni. Dzięki temu nasz zielony zakątek zostanie skutecznie oczyszczony. W przypadku gleby także można dostrzec pewne pozytywy. Wydrążane przez mrówki tunele doprowadzają bowiem do napowietrzenia gleby, co będzie dla niej korzystne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)