Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Monitor 76Hz - jak wybrać? jaki najlepszy? Czy warto?

Czym należy się kierować przy zakupie monitora 76 Hz? Czy warto kupić monitor 76 Hz? Praktyczny poradnik.

Częstotliwość odświeżania to parametr, na który bardzo często zwracamy uwagę przy zakupie monitora. Nie bez powodu, gdyż odpowiada on za wydajność i dynamikę obrazu na ekranie. Odpowiednio wysoka wartość pozwala nam się pozbyć irytującego efektu smużenia (ghostingu) , który może się pojawić przy bardziej intensywnej pracy. Wartość 76 Hz to dość dobry parametr, który zapewni komfortową pracę z dokumentami, programami, a także pozwoli bez zacinania grać w większość gier. Jednak oprócz należy dobrać monitor 76 Hz także pod kątem innych parametrów, takich jak rozdzielczość, typ matrycy czy kontrast dynamiczny, gdyż całe te elementy składają się na dobrej jakości obraz, cenę oraz szybki czas reakcji panelu. Nie bez znaczenia także jest kwestia tego, do czego będzie użytkowany monitor, czy do gier, programów graficznych, oglądania filmów czy do pracy biurowej

Polecane monitory komputerowe 76 Hz

Monitory komputerowe 76 Hz

Monitor 76 Hz – czy warto?

Czym właściwie jest częstotliwość odświeżania i dlaczego jest ona tak istotna przy wyborze monitora. Jest to wartość, która wskazuje ile klatek jest wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im ta wartość jest większa tym lepiej, jednak należy się liczyć z tym, że cena przy większych wartościach może znacznie przekraczać nasze możliwości finansowe. W praktyce częstotliwość odpowiada za kontrast, szczegółowość oraz dynamikę grafiki, a wysoki parametr odświeżania pozwala na usunięcie irytującego efektu smużenia (pojawia się on przy dużej dynamice obrazu, a na ekranie można doświadczyć nieprzyjemne zacinanie się elementów i migotanie).

Monitor 76 Hz wyświetla 76 klatek na sekundę, co jest bardzo dobrą wartością. Taki sprzęt podoła na pewno pracy biurowej, przeglądaniu multimediów. Sprawdzi się także w trakcie intensywnych rozgrywek czy przy oglądaniu dynamicznych filmów akcji, przy czym efekt smużenia będzie praktycznie niezauważalny. W praktyce nie widać gołym okiem różnicy między obrazem w monitorze 76 Hz, a ekranem 144 Hz. Oczywiście profesjonalni gracze oraz programiści mogą zainwestować w droższy sprzęt, jednak dla przeciętnych graczy czy użytkowników domowych jest on w pełni wydajny.

 

Zalety i wady monitora 76 Hz

Zalety

 • wysoka szczegółowość
 • kontrast na wysokim poziomie
 • stosunkowo niska cena monitorów 76 Hz o gorszych parametrach
 • wartość częstotliwości 76 Hz nie powoduje uczucia zmęczenia i jest przyjazna dla oczu
 • dnamiczny obraz w większości gier
 • szybki czas reakcji

Wady

 • przy bardziej intensywnych grach (typu FPS) czy scenach filmowych można doświadczyć efektu smużenia
 • półka cenowa monitorów 76 Hz o lepszych parametrach jest stosunkowo wysoka

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przy kupnie dobrego monitora 76 Hz warto także poświęcić czas na sprawdzenie kilku istotnych parametrów. Nie można kupować sprzętu w ciemno bez wzięcia pod uwagę kluczowych dla jakości obrazu i szybkości reakcji panelu elementów.

Typ matrycy

Współcześnie istnieje podział na dwa typy matrycy. Pierwsza, starsza technologia to monitory LCD, które korzystają ze światłówek CCFL. Zbudowane z dwóch warstw ciekłych kryształków, znajdujących się między powierzchnią ekranu. Drugi typ to monitory LED, których źródłem światła są lampy diodowe. Cechują je lepsze parametry obrazu niż panele LCD, jednak ich cena jest nieco wyższa.

Matryca LCD

 • niska cena
 • dobre emitowanie ciepłych kolorów
 • gorszej jakości czerń
 • różnorodne typy matryc
 • dobre dla pracy z obróbką graficzną

Matryca LED

 • energooszczędne
 • długa żywotność
 • dobre kąty widzenia
 • głęboka czerń
 • świetne odwzorowanie kolorów
 • wysoka cena

Prz matrycach LED panuje podział między Edge LED, gdzie diody są umieszczone na krawędziach panelu, a Full LED, w którym diody znajdują się na całej powierzchni panelu. Przy kupnie monitora 76 Hz polecamy ekran podświetlany full LED, gdyż światło jest ułożone równomiernie, a obraz jest bardziej jednolity. Cechuje się także kontrastem na wysokim poziomie.

Oprócz podziału na LED i LCD, można wyróżnić także rozróżnienie na matryce TN, VA i IPS. Najlepszą jakość obrazu w monitorze 76 Hz będzie dawać panel IPS, jednak jest to drogi produkt. Jeśli zależy nam przede wszystkim na dobrej cenie, ale też chcemy mieć obraz dobrej jakości warto kupić monitor 76 Hz VA, który daje dobrej jakości grafikę, stosunkowo szybki czas reakcji oraz głęboką czerń.

Rozdzielczość

Ten parametr wskazuje maksymalną ilość pikseli na panelu. Producenci podają tę wartość w pionie i poziomie. Nie warto kupować monitorów poniżej rozdzielczości full HD. W zależności od użytkowania należy podzielić rozdzielczość:

 • 1920 x 1080 (Full HD) – standardowa rozdzielczość, która daje dość dobry obraz. Polecana do domowego użytku lub pracy biurowej
 • 2560 x 1440 (1440p) – popularna rozdzielczość wśród graczy,
 • 3840 x 2160 (4K) – oferujący czterokrotnie większą ilość pikseli niż Full HD. Polecane są grafikom oraz zaawansowanym graczom.

Przy kierowaniu się rozdzielczością należy pamiętać, że zbyt duży parametr na małym ekranie powoduje że elementy na monitorze mogą być małe i niewidoczne. Z kolei zbyt mała rozdzielczość na dużym panelu powoduje, że krawędzie są nieostre, a obraz zamazany i niewyraźny.

Format

Najczęściej wybieranym formatem jest widok panoramiczny 16:9 lub 16:9, który zapewnia dobre kąty widzenia. Jest to uniwersalna proporcja ekranu, która nadaje się do użytku domowego, grania, pracy z dokumentami. Dla kinomaniaków oraz grafików, którzy potrzebują dużej przestrzeni na ekranie polecamy monitor 76 Hz 21:9 ultrapanoramiczny. Ten panel jest zbliżony kształtem do ekranu filmowego.

Przekątna

Bardzo ważny parametr, który decyduje o komforcie użytkowania. Ze względu na sposób korzystania z monitora można podzielić przekątną na:

 • 16’’-22’ – niewielka przekątna, która nadaje się do pracy z dokumentami oraz korzystaniu z multimediów, jednak niezbyt dobry wybór dla graczy
 • 22’’-24’’ – najczęściej wybierana przez graczy
 • powyżej 24’’ – to większa przekątna, dobra dla kinomaniaków czy graczy ceniących sobie duży obraz, który w połączeniu z zakrzywionym ekranem daje uczucie bycia w wirtualnej rzeczywistości

Dodatkowe funkcje

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje, jakie może nam zaoferować monitor 76 Hz:

 • Tuner TV – daje możliwość oglądania filmów oraz programów telewizyjnych, dzięki tej opcji nie trzeba kupować telewizora
 • Flicker Free–  technologia, która pomaga poprawia jakość obrazu. Wykorzystywana jest w monitorach LED, która ze względu na technologię podświetlania może powodować migotanie obrazu. Migoczący obraz może powodować zmęczenie oraz brak koncentracji, ból głowy oraz nudności.
 • Black Stabilizer – sposób dynamiczny rozjaśnia ciemne obszary na monitorze, co przekłada się na lepsze dostrzeżenie ciemnych szczegółów
 • Wbudowane głośniki  – najlepiej jest gdy w monitorze są wbudowane dwa głośniki o dobrej częstotliwości i pasmie odtwarzania
 • Zakrzywiony ekran – dobra opcja dla graczy lub kinomaniaków, gdyż daje wrażenie, że obraz otacza użytkownika, dzięki czemu daje pełne wrażenia w wirtualnej rzeczywistości
 • AMD Free-sync - Ta technologia synchronizuje obraz. Chroni to użytkownika przed problemami, które mogą powstać na skutek zbyt szybkiego lub zbyt wolnego odświeżania w stosunku do renderowanego obrazu przez kartę graficzną.

Jaki monitor 76 Hz wybrać?

Monitor 76 Hz do pracy biurowej lub użytku domowego

W wypadku, kiedy używamy monitora 76 Hz do mało wymagających czynności takich jak praca z dokumentami czy przeglądanie multimediów parametry obrazu nie muszą być na wysokim poziomie. Dobrym wyborem będzie monitor 76 Hz full HD w panoramicznym formacie 16:9, który nawet podczas długiej pracy będzie zapewniał nam komfort i ergonomię pracy. Jeśli chodzi o typ matrycy, VA będzie idealnym wyborem ze względu na stosunkowo niską cenę cenę i dość dobry obraz. Można także zastanowić się nad gorszym typem matrycy TN, jeśli praktycznie używamy monitor do pisania dokumentów czy surfowaniu po internecie.

Monitor 76 Hz dla graczy

Dla profesjonalnych graczy i grafików polecamy monitor 76 Hz ips, który dostarczy dobrą jakość obrazu, a w połączeniu z panoramicznym widokiem 16:9  lub 16:10 i zakrzywionym ekranem sprawi, że użytkownik będzie miał dobre kąty widzenia i satysfakcjonujący widok. Gracze powinni zastanowić się nad technologią Flicker Free przy zakupie monitorów LED, gdyż pozwoli to zniwelować uczucie zmęczenia poprzez pozbycie się efektu migotania. Technologia AMD Free-sync jest także ważna przy monitorach 76 Hz, jeśli chcemy, aby obraz synchronizował się w pełni z sygnałem z karty graficznej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.