Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Miska i kompakt WC - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Wydawałoby się, że kupno jednego z najważniejszych sanitariów, kompaktu WC, nie powinno sprawiać problemu.

Jednak producenci, idąc z duchem czasu, oferują rozwiązania, które nie tylko ułatwiają sprzątanie, ale również pozwolą zachować stylistykę łazienki.

Na co zwracać uwagę przy kupnie miski WC?

Sposób montażu miski WC

Jest to jeden z pierwszych kroków, który należy podjąć przy wyborze miski WC. Wyróżnia się dwa rodzaje:

  • miski ustępowe wiszące – ich zaletą jest łatwiejsze sprzątanie podłogi, a jednocześnie zajmują mniej miejsca. Jednak ze względu na ich konstrukcję, miski potrzebują dodatkowego stelaża, który jest ukrywany np. pod płytą typu karton-gips. Z tego też względu nie należą do tanich rozwiązań i nadal nie są aż tak popularne w polskich domach. Ich montaż zaleca się w mieszkaniach osób niepełnosprawnych, gdyż łatwiej dostosować wysokość zawieszenia miski.
  • miski ustępowe stojące – ze względu na niższą cenę i mniejszy problem instalacyjny są nadal bardzo chętnie wybierane do polskich łazienek. Jednym z najpopularniejszych modeli jest tzw. kompakt, czyli połączenie w jedność miski oraz spłuczki.

Polecane miski WC

Rodzaj odpływu

Przy wyborze samej miski nie ma się już bezpośredniego wpływu na rodzaj odpływu. Należy dobrać odpowiednio do wykonanej w łazience kanalizacji. Wyróżnia się dwa rodzaje misek podzielonych ze względu na rodzaj odpływu:

  • miski typu poznańskiego – charakteryzują się poziomym odpływem, przeznaczonym do podejścia kanalizacyjnego umieszczonego w ścianie.
  • miski typu warszawskiego – są wyposażone w odpływ pionowy i kupuje się je do łazienek, w których podejście kanalizacyjne znajduje się w podłodze lub stropie.
  • miski z odpływem uniwersalnym – sprawdzą się w miejscach, gdzie nie zmieści się kompakt WC typu warszawskiego.

Polecane kompakty WC

Rozmiar

Dość istotnym elementem wpływającym na komfort użytkowania łazienki oraz jej odbiór wizualny jest rozmiar samej miski. Ma to szczególne znaczenie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie na małej powierzchni znajduje się większość sanitariów. Wtedy też kompakt WC nie powinien być zbyt duży, by nie utrudniał korzystania np. z umywalki. Warto również pamiętać, że miski uniwersalne są dłuższe od pozostałych typów (poznańskiego i warszawskiego).

Mocowanie miski do podłogi

Producenci przewidują dwa rozwiązania:

  • standardowy – czyli przykręcenie miski od góry
  • schowany w obudowie – miejsce mocowanie jest niemal niewidoczne, a jednocześnie na misce nie zbiera się nadmiar kurzu.

Oszczędność wody

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na ilość zużywanej wody. W dużej mierze zależy to do samej pojemności zbiornika. Najczęściej jednak producenci decydują się na standardowe rozwiązanie, czyli pojemnik mieszczący ok. 6 litrów wody. Aby zmniejszyć zużycie wody, można poszukać spłuczek, które są wyposażone w przycisk pozwalający zatrzymać wodę w dowolnym momencie (dzięki „Stop”) lub też przycisk dwudzielny, za pomocą którego domownik wybiera ilość spłukiwanej wody (całość lub połowa zbiornika).

Doprowadzanie wody

Najpopularniejszy sposób doprowadzania wody polega na wykorzystaniu bocznych otworów zbiornika. Jednak jest to najmniej estetyczna metoda ze względu na widoczność przewodów. Aby temu zapobiec można skorzystać z dwóch innych rozwiązań: doprowadzenia wody z tyłu zbiornika lub od dołu.

Kształt

Podobnie jak w przypadku umywalek, producenci mają w swojej ofercie miski o różnym kształcie: od klasycznych po geometryczne, nie zapominając również o nieco bardziej fantazyjnych pomysłach. Przy wyborze kształtu miski powinny być brane indywidualne preferencje, ale i stylistyka samej łazienki.

O czym jeszcze pamiętać?

W zależności od sklepu oraz oferty, można zakupić samą muszlę jak i cały zestaw. W pierwszym przypadku należy pamiętać o dokupieniu dodatków takich jak: spłuczka oraz deska klozetowa.

W przypadku samodzielnego kompletowania zestawu, spłuczka ze zbiornikiem może być:

  • górnopłukiem – zawieszonym wysoko nad miską
  • dolnopłukiem – umiejscowionym tuż nad miską.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 09:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.