Udostępnij
Skomentuj

Mikrofon estradowy – jaki wybrać? Czym się kierować?

Mikrofony estradowe wykorzystuje się nie tylko podczas koncertów, ale także w czasie pozostałych wystąpień na żywo.

Polecane mikrofony

Trudno wyobrazić sobie występ przed szeroką publicznością bez używania mikrofonu. Urządzenia estradowe mogą mieć charakterystykę kardiodalną, superkardiodalną lub hiperkardioidalną. Używa się tutaj zarówno mikrofonów pojemnościowych, jak i dynamicznych. Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony powinien być od rodzaju wystąpienia, a także otoczenia, w jakim usytuowana jest scena. Podczas imprez w plenerze lepiej sprawdzą się mikrofony dynamiczne, które cechuje wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. W zamkniętych, dobrych akustycznie salach można zdecydować się na czulszy mikrofon pojemnościowy. Na jakie jeszcze parametry zwrócić uwagę kupując mikrofon estradowy? Podpowiadamy poniżej.

Jaki mikrofon estradowy – pojemnościowy czy dynamiczny?

Do zastosowań estradowych nadają się zarówno mikrofony pojemnościowe, jak i dynamiczne. Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje zalety i wady, a wybór pomiędzy nimi uzależnić należy od rodzaju występu oraz panujących warunków atmosferycznych. Mikrofony dynamiczne są tańsze, a dodatkowo niestraszne im niskie temperatury oraz wilgoć. Urządzenia pojemnościowe są precyzyjniejsze, jednak potrzebują doskonałych (lub chociaż zadowalających) warunków akustycznych. Źle znoszą również wiatr oraz skrajne temperatury.

Aby ułatwić zakup mikrofonu estradowego, w poniższych tabelach zebraliśmy najważniejsze cechy obu wymienionych rozwiązań.

Zalety i wady mikrofonów dynamicznych estradowych

Zalety

  • Wyróżnia je mniejsza czułość, przez co doskonale sprawdzają się na scenie,
  • mają też mniejszą podatność na sprzężenia niż mikrofony pojemnościowe,
  • są solidnie zbudowane,
  • potrafią znieść duże ciśnienie akustyczne, są więc idealne do rejestrowania głośnych źródeł dźwięku,
  • są odporne na warunki atmosferyczne np. wilgoć oraz niskie lub wysokie temperatury,są tańsze niż modele pojemnościowe.
  • są tańsze niż modele pojemnościowe.

Wady

  • Rejestrują mniej detali – mają słabszą reakcję na transjenty, a także ograniczone przenoszenie częstotliwości.

Zalety i wady mikrofonów pojemnościowych estradowych

Zalety

  • Są lekkie,
  • dobrze reagują na transjenty – rejestrują detale, których nie wyłapują mikrofony estradowe dynamiczne,
  • można wykorzystać je do rejestrowania instrumentów akustycznych takich jak fortepian czy gitara,

Wady

  • Do działania potrzebują zewnętrznego zasilania fantomowego (dostarczanego przez przedwzmacniacz, mikser lub interfejs audio),
  • wyróżniają się wysoką czułością, dlatego nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem dla zastosowań scenicznych – warto poszukać mikrofonów estradowych pojemnościowych o nieco mniejszej precyzji,
  • urządzenia te są delikatne i podatne na uszkodzenia, dlatego najlepiej używać ich podczas mniej dynamicznych występów,
  • najlepiej sprawdzą się w zamkniętych salach koncertowych, gdyż są wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • są drogie.

Jaka charakterystyka kierunkowa mikrofonów estradowych?

Charakterystyka kierunkowa mikrofonu odpowiada za „wycinek” przestrzeni, z jakiego zbierane są fale akustyczne. W przypadku dobrego mikrofonu estradowego powinna zapewniać izolację od dźwięków z otoczenia, aby słyszalny był przede wszystkim głos osób występujących na scenie. Wszelkie zakłócenia oraz zniekształcenia nie są tu mile widziane.

Charakterystyka kierunkowa mikrofonów dynamicznych oraz pojemnościowych może być jednokierunkowa, dwukierunkowa lub wielokierunkowa. W przypadku urządzeń scenicznych wykorzystuje się charakterystykę jednokierunkową, która przybiera różne formy:

  • kardiodalną – często nazywaną również nerkową, to najpopularniejsze rozwiązanie – stosuje się ją w uniwersalnych mikrofonach jednokierunkowych;
  • superkardiodalną – inaczej supernerkową, posiadającą cechy zbliżone do charakterystyki kardiodalnej. Mikrofony superkardiodalne mają większą czułość dla źródła dźwięku znajdującego się na wprost mikrofonu. To jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o mikrofon estradowy do wokalu;
  • hiperkardiodalną – czyli hipernerkową, która wyróżnia się jeszcze wyższą czułością na fale dźwiękowe dochodzące do urządzenia na wprost;
  • subkardiodalną – stanowiącą połączenie mikrofonów jednokierunkowych oraz wielokierunkowych. W tym przypadku mikrofon ma największą czułość dla dźwięku ze źródła znajdującego się na wprost, zbiera on jednak (z mniejszą czułością) fale akustyczne dochodzące z boków urządzenia.

Czym kierować się podczas zakupu mikrofonu estradowego?

Mikrofony estradowe mogą przybierać rozmaite formy, a także cechować się różnymi właściwościami. Kupując mikrofon z myślą o zastosowaniach scenicznych, warto wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • Czułość – odpowiada za precyzję zbierania dźwięków z otoczenia. Im większa czułość mikrofonu, tym dokładniej rejestruje on fale akustyczne. Wysoką czułością powinny wyróżniać się mikrofony studyjne, w przypadku urządzeń estradowych nie jest to zalecane. Czułość mikrofonów wyrażana jest w miliwoltach na paskal – mV/Pa. Urządzenia dynamiczne mają czułość na poziomie 1-3 mV/Pa, z kolei mikrofony pojemnościowe od 5 do 50 mV/Pa.
  • Szum własny – im niższy, tym lepiej. Szum własny mikrofonów może powodować zakłócenia w zbieraniu cichych dzięków. Problem szumu własnego dotyczy przede wszystkim mikrofonów pojemnościowych, ze względu na konieczność doprowadzenia do nich zasilania (prąd generuje mniejsze lub większe zakłócenia elektromagnetyczne). Za dobre uznaje się w tym przypadku wartości nieprzekraczające 15 db(A).
  • Zasilanie – mikrofony sceniczne mogą mieć charakter przewodowy lub bezprzewodowy. Mikrofony estradowe bezprzewodowe zasilane są bateryjnie lub akumulatorowo i wykorzystuje się je najczęściej w przypadku koncertów i innych dynamicznych wystąpień.
  • Złącza – urządzenia sceniczne wyposażone są najczęściej w złącza XLR i sprzedawane wraz z kablem XLR-XLR lub XLR-jack 3,5 mm. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpiąć mikrofon estradowy do komputera. Jeśli urządzenie wyposażone jest w kabel XLR-jack 3,5 mm, wystarczy wpiąć je do odpowiedniego gniazdka w komputerze. W przypadku mikrofonów z kablem XLR-XLR należy zastosować interfejs audio. Warto również wiedzieć, że mikrofony pojemnościowe wymagają dodatkowego zasilania fantomowego (najczęściej dostarczanego przez wspomniany interfejs audio).
  • Dodatkowe funkcjonalności – np. w postaci osłony przeciwwietrznej zmniejszającej zakłócenia powodowane podmuchami wiatru oraz wydychanym powietrzem.
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.