Udostępnij
Skomentuj

Miernik grubości lakieru – jaki wybrać? Jaki najlepszy?

Jaki miernik lakieru wybrać i czym kierować się podczas wyboru? Dowiedz się więcej o tych urządzeniach.

Miernik grubości lakieru to jeden z podstawowych atrybutów każdego handlarza aut. Pozwala on na sprawdzenie tego, jak gruba jest powłoka lakiernicza np. na karoserii samochodu osobowego, co ułatwia określenie, czy samochód jest bezwypadkowy. Miernik jest jednak miernikowi nierówny. Od wybranego urządzenia zależy jego skuteczność, czy też komfort użytkowania.

Miernik lakieru – zastosowanie i zasada działania

Miernik lakieru jest urządzeniem o wielu zastosowaniach, którego działanie jest naprawdę proste. Jest to specjalny sprzęt, który potrafi przeanalizować i wyświetlić dokładną niemetaliczną grubość warstw. Oznacza to, że zbada, jak duża odległość dzieli koniec powłoki lakierniczej na karoserii, od metalowych elementów. Co ważne, większość mierników działa jedynie w przypadku sprawdzania metalowych elementów. Oznacza to, że jeśli auto ma na przykład plastikowy zderzak, to korzystanie z miernika lakieru mija się z celem. Bardzo dobrze sprawdza się jednak przy konstrukcjach aluminiowych, czy też stalowych. Są to materiały używane najczęściej podczas produkcji karoserii do samochodów osobowych.

Dokładna zasada działania miernika grubości lakieru samochodowego zależy od wielu czynników. Liczy się między innymi to, jaki miernik wykorzystujemy. Na rynku można znaleźć różne typy takich urządzeń, które różnią się między sobą tym, w jaki sposób mierzą grubość powłoki lakierniczej na karoserii samochodu.

Dlaczego badanie grubości lakieru jest ważne?

Badanie grubości lakieru to jedna z czynności, o których warto pamiętać podczas oglądania samochodów używanych. Sprawdzenie stanu powłoki lakierniczej z pomocą czujnika lakieru to jeden ze sposobów na określenie tego, czy faktycznie jest to auto bezwypadkowe, czy też brało udział w stłuczce lub kolizji, przez co jego karoseria wymagała napraw. Jeśli grubość powłoki lakierniczej znacząco przekracza typowy dla danego modelu zakres, oznacza to, że z pewnością była naprawiana i może tworzyć ją nie tylko sam lakier, ale też na przykład szpachla.

Procedura mierzenia grubości lakieru – jak robić to poprawnie

Jeśli miernik grubości lakieru ma nam posłużyć do skutecznego sprawdzenia, czy samochód nigdy nie brał udziału w kolizji lub stłuczce, trzeba umieć go poprawnie wykorzystać. Od tego zależy dokładność wykonanego pomiaru. W takim razie jak prawidłowo użyć miernika do lakieru, by uzyskać precyzyjne i realne wyniki? To dość proste. Element, który mierzymy musi być przede wszystkim wyczyszczony. Zanieczyszczenia w postaci błota, kurzu, czy piasku osiadają często na karoserii i mogą zawyżyć pomiar. Do tego ich obecność może doprowadzić do uszkodzenia miernika lakieru samochodowego, czego oczywiście nie chcemy.

Gdy auto jest wyczyszczone i powierzchnia lakieru sucha, można przejść do wykonywania pomiaru. Najlepiej jest zmierzyć grubość lakieru w kilku różnych miejscach, by zobaczyć, czy nie ma różnic pomiędzy poszczególnymi częściami karoserii. Warto przede wszystkim skupić się na miejscach dość popularnych, jeśli chodzi o wszelkie uszkodzenia. Mowa tu więc przede wszystkim o zderzakach oraz błotnikach. Sprawdzenie stanu powłoki lakierniczej na drzwiach również nie jest złym pomysłem.

Samo zmierzenie grubości lakieru to nie wszystko. Trzeba jeszcze umieć dobrze zinterpretować uzyskane wyniki. Jaki jest prawidłowy zakres pomiaru? Możliwie jak najniższy. Producenci zawsze starają się nałożyć jak najcieńszą powłokę, która jednocześnie zapewni odpowiednie parametry i właściwości. Dokładna grubość może jednak różnić się pomiędzy modelami, a nawet egzemplarzami, jeśli są one pomalowane z pomocą różnych lakierów. Dlatego najlepiej jest wykonać kilka pomiarów na danym aucie, by zobaczyć, jaka wartość powtarza się najczęściej. To właśnie ona powinna być punktem wyjściowym podczas sprawdzania stanu karoserii i powłoki lakierniczej.

Gdy mamy już zakres pomiaru, który uznajemy za prawidłowy, można zacząć interpretować pozostałe wyniki. Jakiekolwiek odchylenia od normy, szczególnie te w górę, gdzie lakier jest grubszy niż na większości samochodu, powinny być uznawane za niepokojące. Mogą oznaczać, że pojazd był dodatkowo lakierowany. Czasem nawet ubytki są wypełniane szpachlą, która również jest wykrywana przez czujnik.

Jaki miernik lakieru wybrać – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Jeśli miernik lakieru ma faktycznie nam pomóc w trakcie na przykład kupowania samochodu używanego bardzo ważne jest, by było to dobre i sprawdzone urządzenie. Dlatego właśnie konieczne jest przykładanie sporej uwagi do dokonywanego wyboru. Zakup odpowiedniego miernika pozwoli na wykonywanie dokładnych pomiarów grubości powłoki lakierniczej. Dzięki temu można mieć większą pewność, że auto jest w dobrym stanie i nie zostało nigdy nieudolnie naprawione przez lakiernika.

Pierwsza dość podstawowa kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze miernika to jego sonda. Na rynku można znaleźć trzy rodzaje, sondy płaskie, dociskowe oraz kulkowe. Pierwsza odmiana jest spotykana w najprostszych urządzeniach. Największą wadą sond płaskich jest niska dokładność, gdy zostaną nieprawidłowo przyłożone do lakieru. Dlatego korzystając z nich, trzeba zwracać uwagę na to, czy sonda dokładnie styka się z badaną powierzchnią. Sondy dociskowe są nieco lepsze i łatwiejsze w obsłudze. W ich wypadku dużo trudniej jest o niedokładny pomiar. Najwyższą dokładność zapewniają jednak sondy kulkowe. Takie spotkamy w najlepszych miernikach lakieru na rynku. W zupełności są w stanie zniwelować błąd pomiarowy wynikający z nieodpowiedniego przyłożenia do badanej powierzchni. Do tego nadają się również do sprawdzania grubości powłoki na zakrzywieniach, czyli np. na zderzakach.

Kolejną rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to rozdzielczość czujnika. Oznacza ona dokładność, z jaką urządzenie mierzy grubość lakieru. Dla przykładu rozdzielczość rzędu 1 µm oznacza, że podczas mierzenia powłoki, urządzenie wykryje zmiany o wielkości jednego mikrona, co zapewnia bardzo wysoką dokładność. Do sprawdzania aut używanych przed zakupem rozdzielczość nie powinna być wyższa niż 10 mikronów.

Oprócz tego warto sprawdzić, w jakie funkcje wyposażony jest dany tester lakieru. Co się przydaje? Na przykład możliwość sprawdzenia grubości powłoki na aluminiowych elementach. Stal i stal ocynkowana wykrywana jest przez praktycznie każdy miernik. Nie dotyczy to jednak aluminium, które od lat zdobywa coraz wyższą popularność w trakcie produkcji karoserii. Dlatego chcąc sprawdzić powłokę lakierniczą na aucie wyposażonym w aluminiowe elementy, konieczne będzie zainwestowanie w miernik, który takowe obsługuje.

Rodzaje mierników lakieru

W naszym sklepie możesz spotkać naprawdę różnorodne mierniki lakierów. Dlatego ważne jest, byś poznał ich rodzaje. Co do zasady wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń służących do mierzenia grubości powłoki lakierniczej. Są to mierniki dynamometryczne oraz elektroniczne. Co warto o nich wiedzieć?

Miernik dynamometryczny

Mierniki dynamometryczne nie potrzebują do działania energii elektrycznej. Zasada ich działania opiera się o magnes, który przyczepia się do powierzchni lakieru. Zaleta takich urządzeń to bardzo niska cena. Niestety takie mierniki mają więcej wad. Przede wszystkim można z nich korzystać tylko na metalowych powierzchniach. Do tego pomiar nie zapewnia wysokiej dokładności. W celu jego sprawdzenia stosuje się specjalną skalę, która określa to, z jaką siłą magnes przyczepia się do powierzchni, tym samym informując o grubości powłoki dzielącej magnes oraz faktyczną karoserię.

Miernik elektroniczny

Mierniki elektryczne to już urządzenia znacznie dokładniejsze wymagające baterii lub podłączenia do prądu. Najbardziej zaawansowane potrafią zmierzyć grubość powłoki lakierniczej nawet na plastiku, dzięki czemu są często stosowane przez profesjonalistów. Do tego mogą mieć wiele ciekawych funkcji ułatwiających wykonywanie dokładnych pomiarów lakieru.

Jaki miernik do lakieru – polecane modele

Nie wiesz, jaki miernik do lakieru wybrać? Możemy pomóc Ci w podjęciu dobrej decyzji poprzez przedstawienie kilku propozycji. Oto mierniki lakieru, które są warte Twojej uwagi i mogą świetnie sprawdzić się w Twoich rękach.

NexDiag NexPTG Standard

Pierwsze godne polecenia urządzenie to miernik NexDiag NexPTG Standard. Jest to miernik elektryczny o dokładności pomiaru to 10 mikronów. Zakres pomiaru wynosi z kolei od 0 do 1000 mikronów. Z pomocą tego urządzenia można mierzyć grubość lakieru na elementach karoserii wykonanych ze stali, stali ocynkowanej lub aluminium. Miernik wyposażono w funkcję pamięci do 300 ostatnich pomiarów. Czas pracy na bateriach alkalicznych wynosi nawet do 100 godzin. Miernik NexDiag NexPTG korzysta z sondy płaskiej.

NexDiag NexPTG

NexDiag NexPTG Standard

Prodig-tech GL-8s

Drugi godny polecenia miernik to urządzenie firmy Prodig-tech. Tester lakieru Prodig-tech GL-8s to prosty w obsłudze miernik wyposażony w wyświetlacz LCD. Zakres pomiaru wynosi od 0 do nawet 2000 mikronów. Urządzenie może pracować z dokładnością nawet do 1 mikrona, dzięki czemu można skutecznie sprawdzić stan powłoki lakierniczej na samochodzie. Po zakończeniu testów można też sprawdzić dokonane w ostatnim czasie pomiary i je porównać. Pamięć urządzenia jest zachowywana nawet po rozładowaniu lub wyciągnięciu baterii. Miernik korzysta z ruchomej głowicy, która dzięki sprężystemu zawieszeniu może zapewniać dokładne pomiary grubości powłoki lakierniczej.

Prodig-tech GL-8s

Prodig-tech GL-8s

Blue Technology eXpert

Ostatni z dziś polecanych mierników to urządzenie Blue Technology eXpert. Ten miernik to zdecydowanie jeden z najlepszych wyborów na rynku. Korzysta z bardzo precyzyjnej sondy kulkowej, która wykrywa stal, aluminium oraz stal ocynkowaną. Urządzenie może wykonywać pomiary z dokładnością 1 mikrona w zakresie od 0 do 500 i z dokładnością 10 mikronów w przypadku zakresu 500-2000 mikronów. Dzięki sondzie kulkowej zastosowanej w tym mierniku nie ma problemów ze sprawdzaniem powłoki nawet na zakrzywionych elementach karoserii.

Blue Technology eXpert

Blue Technology eXpert

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.