Udostępnij
Skomentuj

Masy plastyczne dla dzieci. Jaką masę wybrać? Jak używać i zrobić?

Duża liczba mas plastycznych, które obecnie dostępne są na rynku, może rodziców przyprawić o zawrót głowy.

Niektóre nazwy odnoszą się do tych samych mas plastycznych, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę.

Masy plastyczne dla dzieci

Każda z mas plastycznych ma inną strukturę i konsystencję i z każdej z nich można stworzyć inne konstrukcje i używać do niej innych narzędzi. Czym charakteryzują się poszczególne masy, jak ich używać i jak zrobić masę plastyczną domowej roboty?

Rodzaje mas plastycznych

Kilkanaście lat temu dzieci bawiły się głównie plasteliną, robiły z rodzicami albo w szkole masę solną, a piasek znajdował się w piaskownicy. Obecnie piasek można kupić na gramy pod postacią piasku kinetycznego, a oprócz plasteliny dzieci mają do wyboru wiele innych mas, które pozwalają na świetną zabawę i tworzenie ciekawych budowli. Często w zestawie z masą sprzedawane są foremki, wyciskarki i szablony, które pozwalają wyciskać od razu gotowe kształty lub z pomocą szablonu ulepić np. lubiane przez dzieci figurki Angry Birds. Jak wybrać masę plastyczną wybrać dla naszego dziecka? Na co zwrócić uwagę? Poniżej omówione zostały poszczególne masy, ich cechy charakterystyczne i właściwości, które pomogą w dokonaniu wyboru.

Właściwości mas plastycznych dla dzieci

Polecane masy plastyczne

Jak używać masy plastycznej?

Dzięki masom plastycznym dzieci mogą rzeźbić, modelować i odlewać różne kształty i formy. Każda masa plastyczna ma inne właściwości. Dzięki temu z różnych mas można stworzyć różne rzeczy. Niektóre masy są bardziej elastyczne - np. ciastolina, inne w ogóle nie zasychają (plastelina), jeszcze inne można utwardzić na stałe - glina rzeźbiarska albo modelina. Masy plastyczne mogą być sprzedawane w zestawach z różnymi formami i wyciskarkami, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią zabawę.

Jak lepić z masy plastycznej? Jeśli rodzice kupili cały zestaw - masa plastyczna plus foremki - to dzieci mogą wyciskać różne kształty, łączyć je ze sobą i budować wszystko, na co tylko przyjdzie im ochota. Niektóre masy wymagają zmiękczenia przed użyciem - np. plastelina. Wystarczy ją ugnieść w dłoniach, by nabrała elastyczności. Inne masy, tak jak np. ciastolina, nie wymagają wcześniejszej obróbki i od razu po wyjęciu z opakowania można się nimi bawić.

Należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu masy. Producenci podają na opakowaniu jak przechowywać masę, by nie uległa zniszczeniu. Przykładowo: plastelina nie musi być chowana do pudełka, ale ciastolina już tak - jeśli nie zostanie szczelnie zamknięta, może stwardnieć i nie nadawać się do ponownego użycia.

Co można zrobić z masy plastycznej?

Różne masy przeznaczone są do robienia różnych rzeczy. Nie wszystkie małe kształty uda się dokładnie odtworzyć z każdej masy. Do niektórych rzeczy masa musi być bardziej elastyczna, z kolei do innych bardziej sztywna.

Co zrobić z masy plastycznej?

Przeróżne figurki, kształty domki, zwierzątka, a także łódki (np. z masy drewnianej), maski (z masy papierowej) oraz biżuterię. Jak zrobić z masy plastycznej biżuterię? Do wyrobu biżuterii nadaje się modelina, masa drewniana, masa papierowa oraz masa solna. Po ukształtowaniu odpowiedniego kształtu należy masę wysuszyć - w zależności od masy - poprzez wypalanie lub suszenie na powietrzu.

Masy plastyczne domowej doboty - sprawdź nasze przepisy

Niektóre masy plastyczne można zrobić samodzielnie w domu. Większość można kupić, często z dodatkami i foremkami dla dzieci - dzięki nim można wyciskać z masy plastycznej gotowe zwierzątka itp. Masy plastyczne domowej roboty mogą się różnić od tych sklepowych i mieć nieco inne właściwości, ale mimo tego warto spróbować zrobić taką masę wraz z dzieckiem we własnym domu. To także świetna zabawa, który pozwoli na wspólne spędzenie czasu. Poniżej przykładowe przepisy na domowe masy plastyczne:

  • Masa papierowa: Porwane gazety zalane wodą na noc i gotowane przez około pół godziny, po wystygnięciu miksowane z wodą, następnie odsączone i wymieszane z solą, mąką pszenną i mąką ziemniaczaną (po dwie łyżki na litr masy papierowej). To jeden z przepisów, bo tak naprawdę jest ich dużo więcej. Do masy można dodawać kleje i barwniki. Z masy papierowej można robić dowolne przedmioty, najpopularniejsze są różnego rodzaju maski. Najlepiej formować kształty na wcześniej przygotowanej formie.
  • Masa solna - podstawowy przepis na masę solną to wymieszanie 20dkg mąki pszennej, 20 dkg soli i pół szklanki wody. Do masy można dodać 2-3 łyżki rozrobionego kleju do tapet, co uelastyczni masę. Jeśli z masy ma być robiona biżuteria lub niewielkie elementy z wieloma szczegółami, to masa powinna zawierać mniej soli. Z czasem nabierze się wprawy i uda się dobrać odpowiednie proporcje do wyrobienia najlepszego ciasta.
  • Domowej roboty piasek kinetyczny - domowy piasek kinetyczny może być mniej plastyczny od profesjonalnego, kupionego w sklepie. Przy zabawie z domowym piaskiem możliwy jest także większy bałagan. Podstawowy przepis na piasek kinetyczny: 5 szklanek czystego piachu, 2.5 szklanki skrobi kukurydzianej, jedna szklanka wody.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.