Udostępnij
Skomentuj

Magnezja — co to jest? Kiedy stosować? Jaką wybrać?

Magnezja to element, który ułatwia uprawianie sportów siłowych lub takich, gdzie wymagany jest pewny uchwyt.

Magnezję najczęściej widzimy go podczas zawodów wspinaczkowych lub podnoszenia sztangi jako biały proszek, którym zacierają ręce sportowcy. Czym tak właściwie jest magnezja? W jakich formach występuje? Kiedy i jak ją używać? W tym wpisie rozwiewamy te wszystkie wątpliwości oraz zamieszczamy przydatne informacje, które pomogą wprowadzić magnezje do naszego sportu i zwiększyć ich efektywność.

Popularna magnezja

Czym jest magnezja?

Magnezja jest nieorganiczną, syntetyczną substancją, która zwiększa tarcie i umożliwia pewne chwytanie przedmiotów. Najczęściej mylona jest z talkiem, gdyż występuje przeważnie w formie białego proszku. Ma też zupełnie inne właściwości. Pierwszą z nich jest wchłanianie wilgoci. Pot na rękawach w trakcie wspinaczki mógłby skończyć się katastrofalnie i jest to jedna z głównych cech magnezji. Wchłania też wilgoć z rąk i zwiększa tarcie, dzięki czemu urządzenia, których używamy pewnie leżą w dłoni. Nazwa pochodzi od związku chemicznego, jakim jest hydroksywęglan magnezu.

Kiedy stosować magnezje?

Miejsc i sportów, w których możemy stosować magnezje, jest wiele. Najoczywistszą opcją jest oczywiście wspinaczka. Przy trenowaniu na ścianie czy na skałkach jest podstawowym elementem każdego wspinacza. Zapewnia dobrą przyczepność rąk do uchwytów lub skały i umożliwia komfortowe wspinanie się. Magnezja jest też bardzo pomocna przy podnoszeniu ciężarów.

Magnezja idealnie pasuje też na siłownie. Podczas intensywnych ćwiczeń zapobiega poceniu się rąk i będzie wchłaniała wilgoć. Dzięki właściwościom magnezji pewnie też będziemy mogli trzymać hantle lub sztangi. Nie przeszkadza przy ćwiczeniach na innym sprzęcie a w razie potrzeby zapewni doskonałe właściwości przyczepne.

W jakich postaciach występuje magnezja i jaką wybrać?

Jest to jedno z najważniejszych pytań podczas wyboru odpowiedniego środku. Magnezja występuje w kilku formach:

  • w proszku
  • w suchej kulce
  • w płynie
  • w kremie

Najpopularniejszą formą jest magnezja w proszku. Kupić można ją już za kilka- kilkanaście złotych. Umieszczona jest w plastikowej torebce i jest bardzo wygodna w użyciu. Wystarczy wysypać do rąk pewną ilość i potrzeć. Proszek przyleganie do skóry a my będziemy mogli cieszyć się pewnym chwytem. Oprócz tej zalety proszek ma też jedną wadę — pyli. Podczas korzystania z woreczka, wyjmowania lub przekładania go pewna część wysypuje się. Resztki z rąk, które nie przykleiły się, też trafiają na ziemię. W niektórych klubach sportowych taka forma jest zabroniona, ale w dalszym ciągu pozostaje numerem jeden.

Na drugim miejscu plasuje się magnezja w kostce. Zdecydowanie jest to bardzo dobre rozwiązanie. Przed użyciem kulkę wyjmujemy z opakowania, przy czym nie wydostaje się z niego biały obłok. Kulkę pocieramy kilka razy, a odpowiednia ilość magnezji po prostu się kruszy. Jeśli zależy nam na wygodzie - to opcja numer dwa będzie najlepsza. Dostępne jest również agenezja w płynie. Nie są one tak popularne, jak dwa powyższe rozwiązania, ale ma też swoje plusy. Jest ona rozprowadzana w kalafonii i alkoholu i co najważniejsze nie pozostawia pyłu ani osadu. Sprawdzi sie tam, gdzie po posmarowaniu rąk możemy chwile poczekać aż wyschnie. Odradzana jest jednak podczas dźwigania ciężarów czy wspinaczki gdyż może pozostawić wilgotne ślady lub nie wyschnąć odpowiednio szybko. Idealnym kompromisem między suchą formą a płynem będzie krem. Jest on nieco gęstszy od płynu i działa w podobny sposób.

Szara magnezja

Jeśli jesteśmy fanami wspinaczki i nie chcemy brudzić otoczenia, dobrym rozważnie będzie zakup szarej magnezji. Spełnia ona dokładnie te same funkcje i ma takie same właściwości — przy czym nie jest tak widoczna co to biała.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.