Udostępnij
Skomentuj

Lumeny a luxy – czym się różnią? Co określają?

Luxy a lumeny – sprawdź definicje związane z oświetleniem. Jak przeliczyć lumeny na luxy lub odwrotnie?

W poradniku wyjaśnimy, co to są lumeny. Przybliżymy również definicję, czym są luxy. Lumeny a luxy – jakie są różnice? Co określają poszczególne jednostki miary? Jak przeliczyć lumeny na luxy czy waty? Wszystkie niezbędne informacje poniżej!

Co to są lumeny?

Lumen [lm] – jest to jednostka miary strumienia świetlnego, czyli całkowitej mocy światła, jaką emituje dane źródło, przechodzące przez określoną powierzchnię. Obrazując to przykładem – im więcej lumenów, tym więcej światła dostarcza żarówka czy LED.

Lumeny wykorzystuje się przede wszystkim do obliczenia skuteczności świetlnej, a tym samym wydajności oświetlenia. Wystarczy podzielić strumień świetlny (lumeny) przez moc żarówki (waty). Im wyższa skuteczność, tym wydajniejsze światło.

Jak przeliczyć lumeny na wat?

Lumen i wat to jednostki, które określają dwa zupełnie różne parametry. Jednak ze względu na to, że producenci jarzeniówek posługiwali się mocą, a firmy sprzedające inne rodzaje oświetleń zaczęli korzystać z lumenów, można skorzystać z prostej ściągi, która pozwoli w przybliżeniu znaleźć odpowiednik o określonym strumieniu światła:

Co to są luxy? Jak przeliczyć lumeny na luxy?

Lux [lx] – jest to jednostka natężenia oświetlenia, która określa, jaki strumień świetlny pada na powierzchnię 1 metra kwadratowego. Innymi słowy, luks to liczba lumenów dzielona przez wielkość obszaru, na który pada światło. Należy jednak pamiętać, że natężenie światła tego samego źródła będzie zmniejszać się lub zwiększać wraz ze zmianą odległości od oświetlanej powierzchni. Im dalej zostanie umieszczone źródło np. lampa, tym mniejsze będzie natężenie światła.

Lumeny a luxy – czy widzisz teraz różnicę między tymi dwoma jednostkami miary? Lumeny służą do wyliczenia luxów, a więc tego, jakie natężenie światła jest charakterystyczne dla danego obszaru. Dla przykładu, jeśli przypada 500 lumenów na 1 metr kwadratowy, to znaczy, że natężenie światła wynosi 500 luxów na tym obszarze o powierzchni 1 metra kwadratowego.

Ile lumenów w domu?

Moc światła w domu jest dostosowywana do konkretnego pomieszczenia. Przyjmuje się, że najmniej lumenów potrzeba w korytarzu – od 100 do 200 lumenów. Nieco więcej w kuchni i pokoju dziennym – od 200 do 400 lumenów. W łazience odpowiedni przedział to od 300 do 500 lumenów. Światło o największej mocy powinno znaleźć się w miejscach roboczych (punktowo), np. tam, gdzie czytasz – 400 lumenów – lub przyrządzasz posiłki, czyli nad blatem kuchennym – od 500 do 700 lumenów.

Udostępnij
3,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.