Udostępnij
Skomentuj

Dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu?

Oświetlenie LED sprawdzi się wszędzie. Może zdarzyć się, że żarówka LED świeci się po wyłączeniu. Co robić?

Żarówki LED pracują dzięki diodom elektroluminescencyjnym, które powstają za pomocą półprzewodników. Kiedy energia elektryczna przedostanie się z pasma przewodnictwa na jeden z wolnych stanów, jej nadmiar wydostaje się w formie promieniowania elektromagnetycznego. Żarówki LED Kanlux to doskonały, energooszczędny wybór. Co począć w sytuacji, kiedy żarówka LED świeci się po wyłączeniu?

Dlaczego źródła światła LED świecą po wyłączeniu?

Już na początku zapewniamy Cię, że prawdopodobnie nie ma to nic wspólnego z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. Przyczyna problemu może być zupełnie inna, a nawet może ich być kilka. Żarówki LED żarzą się po wyłączeniu za sprawą podświetlenia znajdującego się w wyłączniku światła. Prąd służy do zasilania diody LED i pozostaje w urządzeniu nawet po wyłączeniu włącznika. Aby rozwiązać ten problem, zdemontuj diodę wykorzystywaną do podświetlenia wyłącznika światła.

Dlaczego żarówka LED świeci się po wyłączeniu w sposób delikatny? Przyczyna może tkwić w wyłączniku, który nie rozłącza przewodu fazowego. Zamiast tego dochodzi do jego neutralizacji. Winę ponosi prąd o małej mocy dostarczany do żarówki LED Kobi lub innej, który przyczynia się do jej delikatnego rozjaśnienia. Kiedy lampa wydziela delikatne światło, winę może ponosić producent lamp LED. Precyzując, chodzi o wadliwy układ zasilający, dlatego pamiętaj o nabywaniu sprawdzonych produktów, jeśli chodzi o oświetlenie LED, które nie zagrażają Twojemu bezpieczeństwu i nie wpływają na komfort użytkowania.

Polecane żarówki LED

Czy żarówka LED, która świeci się po wyłączeniu, jest zepsuta?

Kiedy lampa LED lekko świeci się nawet po wyłączeniu, nie oznacza to, że jest zepsuta. Wręcz przeciwnie – to całkiem normalne zjawisko, które warunkuje niewielki dopływ prądu o małej mocy. Aby tego uniknąć, musisz zdecydować się na specjalny wyłącznik prądu, który całkowicie odetnie dopływ energii elektrycznej. Przyczyną problemu może być także uszkodzona puszka albo dioda w wyłączniku. Sprawdź je w pierwszej kolejności.

Jeśli żarówka LED G9 świeci się po wyłączeniu, nie musi być od razu zepsuta, gdyż problemem może okazać się uszkodzona izolacja przewodów elektrycznych. Winę za bezustanny dopływ światła w niektórych sytuacjach ponosi oprawa lampy LED, która uległa zużyciu i nie spełnia wszystkich podstawowych zadań. Kolejny czynnik, który przyczynia się do powstania delikatnej powłoki świetlnej, to gorsza jakość żarówek LED, nieodpowiedni sposób ich podłączenia albo wadliwa izolacja.

Świecące żarówki LED E27 mogą być także zepsute. Jednak spośród wszystkich przyczyn, ta pojawia się najrzadziej. Jeśli korzystasz z nowej żarówki LED przez kilka dni, a nawet parę tygodni, powinna działać bez zarzutu. W przypadku, kiedy wybrałeś kiepskiej jakości produkt w niskiej cenie, który powstał z gorszych materiałów – szansa na zepsucie jest stosunkowo wysoka. Dlatego pamiętaj, że dobre żarówki LED G4 mają swoją cenę, która przekłada się na komfort użytkowania.

Jak sprawdzić, co powoduje, że żarówka LED świeci się po wyłączeniu?

W trakcie szukania przyczyn świecącej żarówki LED GU10 nawet po wyłączeniu zasilania weź pod uwagę różne możliwe scenariusze. Nie decyduj się od razu na remont instalacji elektrycznej i kucie ścian, gdyż wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które tak naprawdę nie są warte swojej ceny. Zacznij od kontroli wyłącznika światła. Najwięcej problemów stwarzają modele z podświetleniem. Wymień go po prostu na inny, gdyż może stanowić przyczynę bezustannego pobierania napięcia, co powoduje świecenie żarówki.

Żarówki LED E14 mogą świecić, nawet kiedy odetniesz dopływ prądu ze względu na rozłącznik przewodu neutralnego, który został zainstalowany zamiast fazowego. Jeśli więc Twój kabel jest niebieski (N), a nie brązowy albo czarny (L), to może być przyczyna problemów z żarówką. Skontroluj również połączenie przewodów znajdujących się w puszce. Sprawdź wszystkie elementy i cały sprzęt, zanim dokonasz bardziej innowacyjnych działań.

Aby pozbyć się problemu bezustannie świecącej lampy w systemie oświetlenia LED, zrób próbę i zamiast dotychczasowego sprzętu wypróbuj żarówki LED Osram. To jakościowy produkt wykonany z bardzo dobrych materiałów. Jeśli problem zniknął, przyczynę stanowiła wadliwa żarówka, np. dioda LED. Kiedy żarówka LED świeci się po wyłączeniu w dalszym ciągu, spróbuj znaleźć inne rozwiązanie z omawianej sytuacji. Winę może ponosić zawilgocony włącznik albo puszka. Izolacja przeciwwilgociowa jest bardzo ważna i pozwoli szybko rozprawić się z omawianym problemem.

Weź również pod uwagę pracę kondensatora, gdyż on także może przyczynić się do świecenia się żarówki LED G9 po wyłączeniu. Jest to ściśle związane z małą ilością energii elektrycznej, która pozostaje w urządzeniu, nawet kiedy dopływ prądu zostaje przerwany. Świecenie powinno ustać po kilku minutach, a jeśli tak się nie stanie, możesz skontrolować przewody elektryczne. Kiedy są zbyt długie i dodatkowo wzbogacono je o włączniki schodowe, ryzyko komplikacji w dostawie energii elektrycznej jest stosunkowo wysokie.

Czy żarówki LED zawsze świecą się po wyłączeniu?

Żarówki LED Philips to zdecydowanie lepsza opcja niż klasyczne modele. Wybór jest podyktowany przede wszystkim energooszczędnością, czyli dla Ciebie oznacza to niższe koszty korzystania z oświetlenia LED w domu czy mieszkaniu. LED-y to doskonałe uzupełnienie interesujących lamp, dodatkowo możesz kierować natężeniem światła i zmieniać jego barwę, dlatego bez problemu dopasujesz nastrój panujący w pomieszczeniu do okazji. Czasem może pojawić się jednak problem, a mianowicie w niektórych sytuacjach żarówki LED świecą się nawet po wyłączeniu.

Źródło światła, jakim są żarówki LED RGB, nie zawsze gaśnie po wyłączeniu, gdyż dioda LED potrzebuje tylko niewielkiej ilości energii do działania. Mała moc przekłada się na delikatne światło wpływające na zwiększenie rachunków, które Ty musisz opłacić. Oczywiście nie są to duże sumy pieniędzy, ale mimo wszystko możesz ich uniknąć. W większości przypadków winna jest instalacja elektryczna przepuszczająca małą moc nawet po wyłączeniu włącznika. Skutkiem tego lampa LED cały czas świeci.

Żarówki LED MR16 bardzo często świecą się po wyłączeniu, kiedy korzystasz z włącznika prądu wzbogaconego o diodę. Energia elektryczna nie opuszcza urządzenia, jest w nim bezustannie. Przekłada się to na święcenie żarówki LED, kiedy teoretycznie powinna być całkowicie odcięta od energii elektrycznej. Większość problemów możesz bardzo szybko rozwiązać. Wystarczy, że zamontujesz nowy wyłącznik (bez diod). Efekt powinien pojawić się od razu.

Źle podłączona lampa także sprawia, że żarówka LED świeci się bez przerwy. Jeśli więc w Twoim mieszkaniu znajduje się neutralny przewód zamiast fazowego, również możesz spodziewać się problemów. W takiej sytuacji skieruj swoje kroki do elektryka albo we własnym zakresie spróbuj poradzić sobie z problemem. Przed wezwaniem pomocy obserwuj, jak długo lampa LED pozostaje włączona. Jeśli gaśnie po kilku minutach, może to być związane z kondensatorem, który gromadzi energię elektryczną i stopniowo ją uwalnia, aż do czasu wyczerpania.

Żarówka LED świeci się po wyłączeniu – częsty problem, który może mieć różne przyczyny. Ich znalezienie nie jest trudne, a większość usterek łatwo jest usunąć samodzielnie. Wystarczy dokładnie przeanalizować pracę diody LED (czy gaśnie po kilku minutach, czy może świeci się nieustannie) i podjąć odpowiednie kroki. Warto zaznaczyć, że stosowanie żarówek LED jest już powszechnym zjawiskiem, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z ich czasami nieprawidłową pracą, by samemu szybko rozwiązywać problemy, zamiast od razu wzywać elektryka. Jeśli jednak nie masz żadnej wiedzy z zakresu instalacji elektrycznej, nie powinieneś podejmować samodzielnych prób naprawczych ze względu na własne bezpieczeństwo i całej instalacji w domu.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.