Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Longboard czy deskorolka – na co się zdecydować?

Jazda na longboardzie i deskorolce to przyjemny sposób na spędzanie czasu wolnego.

Jaką deskorolkę wybrać? Rodzaje deskorolek

Deskorolka longboard oraz deskorolka klasyczna to niejedyne modele oferowane przez producentów. Rodzajów deskorolek jest wiele, co dodatkowo utrudnia zakup. Poszczególne modele różnią się sposobem napędzania, kształtem, a także przeznaczeniem. Do najczęściej wybieranych modeli niewątpliwie zaliczają się:

 • deskorolka klasyczna – uniwersalna, z której korzystać może każdy – niezależnie od stopnia zaawansowania. Modele klasyczne wyposażone są w trucki z metalu, zapewniające dobrą zwrotność. Tego rodzaju deski mają wymiary około 31 cali długości i nie więcej niż 9 cali szerokości. Wyposażone mogą być zarówno w kółka twarde, jak i miękkie. Te pierwsze stosuje się podczas jazdy w trenie miejskim, drugie mają większą przyczepność i najlepiej sprawdzają się w skateparkach;
 • deskorolka cruiser – wyglądem przypomina klasyczną deskę, wyróżnia ją jednak większa zwrotność – w truckach cruiserów znajdują się dodatkowe miękkie gumki, które umożliwiają szybszą reakcję. Ponadto deski typu cruiser wyposażone są również w duże kółka, znacznie zwiększające komfort jazdy;
 • deskorolka fishboard – popularnie zwana fiszką, to jeden z rodzajów cruiserów. Jej cechą charakterystyczną jest mniejszy rozmiar – fiszki są lekkie i małe, dzięki czemu mieszczą się np. w plecaku. Tego rodzaju deski przeznaczone są przede wszystkim do jazdy po twardej i równej powierzchni;
 • deskorolka longboard – ma zazwyczaj około 100 cm długości, spotkać można także konstrukcje o długości 150 cm. Deskorolka longboard wyposażona jest w miękkie, duże kółka, które pozwalają na jazdę w terenie. Ich budowa zapewnia dużą przyczepność na płaskim podłożu, a także na bardziej zróżnicowanej powierzchni. Tego rodzaju deski często wykorzystywane są do zjazdów. Trucki longboard są znacznie szersze i cięższe niż w klasycznych modelach;
 • deskorolka waveboard – w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych modeli, deska typu waveboard wyposażona jest jedynie w dwa kółka, które obracają się o 360 stopni. Tego typu modele mają także inną budowę. Waveboard ma kształt dwóch połączonych ze sobą płaszczyzn w kształcie łzy, które łączy ruchomy drążek osadzony na sprężynie. Kształt oraz budowa desek waveboard sprawia, że jazda na nich przypomina serfowanie i jest jedną z ciekawszych form aktywności fizycznej;
 • deskorolka elektryczna – podobnie jak deski waveboard wyposażona jest w dwa kółka. Za możliwość poruszania się deskorolek elektrycznych odpowiada silnik akumulatorowy, niektóre modele wyposażone są nawet w dwa silniki. Deskorolki elektryczne mają wielu zwolenników zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Urządzenia te często są środkiem lokomocji do pracy, szkoły, wykorzystuje się je również w przedsiębiorstwach, do poruszania się pomiędzy budynkami firmy. Sterowanie deskorolką elektryczną odbywa się poprzez aplikację na smartfonie, pilota lub – najczęściej spotykane – balansowanie ciałem. W ostatnim wymienionym przypadku deskorolka reaguje na zmiany pozycji użytkownika – pochylenie w przód zwiększa prędkość, wychylenie do tyłu powoduje jej zmniejszenie.

Klasyka, a może nowoczesność? Którą opcję wybrać?

Skateboard to klasyczny, a zarazem najbardziej rozpowszechniony rodzaj deskorolki. Cieszy się ona niesłabnącą popularnością od wielu lat, zwłaszcza wśród młodzieży. Ma prostokątny kształt o lekko zaokrąglonych końcach. W porównaniu z longboardem jest mniejsza, a także ma twardsze koła, które stawiają większy opór w trakcie jazdy. Dzięki kompaktowym rozmiarom klasyczna deskorolka pozwala nam na wykonywanie widowiskowych trików, na U-rampach lub z wykorzystaniem (lub bez) miejskich przeszkód, takich jak schody, murki czy też barierki. Możemy jej także używać standardowo, czyli do przemieszczania się z punktu A do punktu B.

Jazda na longboardzie to nowy trend w skateboardingu, przez co na rynku możemy znaleźć różne deski przeznaczone do tego rodzaju aktywności. Co do zasady jednak, longboard jest nie tylko dłuższy i szerszy od klasycznej deski, ale również ma masywniejsze kółka i znacznie cięższe trucki. Dzięki takiej konstrukcji umożliwia rozwijanie naprawdę znacznych prędkości i zapewnia odpowiednią stabilizację podczas dynamicznej jazdy. Longboard przeznaczony jest do szybkiej jazdy po drogach asfaltowych. Daje ona niesamowite wrażenie „surfowania po ziemi”. Możemy ją wykorzystać także do dynamicznego poruszania się po parkach, szlakach górskich, a nawet stromych zboczach. Nie poleca się jednak jej stosowania w ruchu miejskim. Z myślą o nim stworzono bowiem mini wersję longboardu, czyli pennyboard.

Co więc lepsze – deska longboard czy tradycyjna deskorolka na kółkach? Aby ułatwić odpowiedź na to pytanie, zebraliśmy w tabelce najważniejsze cechy obu rozwiązań.

Deskorolka longboard

 • stanowi nowy trend w skateboardingu, jest więc mniej popularna i trudniej dostępna,
 • idealna do jazdy w trudnym terenie – w parkach, na wzgórzach, szlakach, a także na drogach,
 • wyposażona w duże koła i szersze trucki pozwala osiągać duże prędkości podczas jazdy,
 • jest duża i masywna,
 • nie nadaje się do jazdy w mieście,
 • długo wytrzymuje na jednym ładowaniu,
 • dedykowana przede wszystkim osobom zaawansowanym – co prawda deska jest zwrotna i dobrze się prowadzi, jednak ze względu na prędkości na niej osiągane, trzeba mieć wprawę, aby w pełni korzystać z jej możliwości.

Klasyczna deskorolka

 • najczęściej wybierane rozwiązanie,
 • doskonała zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych,
 • może być użytkowana zarówno w mieście, jak i w skateparku,
 • koła deskorolki skateboard są mniejsze i twardsze niż w deskach longboard, przez co nie umożliwiają osiągania dużych prędkości, są za to bardziej przyczepne,
 • tego rodzaju modele dobrze się prowadzą, wyróżnia je także wysoka trwałość,
 • deski skateboard są mniejsze i lżejsze – łatwiej je przenieść,
 • są tanie i dostępne w rozmaitych wersjach kolorystycznych,
 • można je kupić w większości sklepów ze sprzętem sportowym,
 • nie nadają się do jazdy w trudnym terenie.

Deskorolki longboard czy deskorolki klasyczne – czym kierować się podczas wyboru?

Zarówno deski longboard, jak i klasyczne deskorolki mają rzesze zwolenników, którzy przekonują o zaletach obu rozwiązań. Kupując deskę, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim własne preferencje, bezpieczeństwo, a także bliskość miejsca treningowego.

 • Indywidualne preferencje- Jeżeli chcemy wykonywać efektowne triki lub potrzebujemy zwrotnego środka komunikacji, wybierzmy klasyczną deskorolkę. Gdy zaś zależy nam na osiąganiu dużych prędkości, zdecydujmy się na longboard. Oba rozwiązania gwarantują nie lada frajdę.
 • Bliskość miejsca treningowego- Zarówno jazda na klasycznej deskorolce, jak i jazda na longboardzie to sporty kontuzjogenne. Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko ewentualnych urazów, należy ćwiczyć w miejscu odpowiednio do tego przystosowanym. W tym przypadku przewagę ma klasyczna deskorolka. W miastach nie brak bowiem skateparków, które pozwalają na doskonalenie swoich umiejętności w miejscu do tego dostosowanym.
  Oczywiście kontuzje zdarzają się również i w skateparkach, jednak odpowiednio przygotowana nawierzchnia i optymalnie wyprofilowane przeszkody ograniczają ryzyko ich wystąpienia. Co więcej, jazdę na deskorolce oraz wykonywanie trików możemy ćwiczyć w zwykłych parkach miejskich, na placach, skwerach lub parkingach samochodowych, o ile warunki na to pozwalają (mała liczba osób i samochodów). Jeżeli zatem w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się takie miejsce, z powodzeniem możemy je wykorzystać jako plac treningowy. Z longboardem sprawa ma się inaczej. Niezwykle trudno bowiem znaleźć miejsce, które byłoby zarezerwowane wyłącznie dla tego typu aktywności. Gdzie zatem ćwiczyć? Odpowiedź jest prosta – na otwartej drodze. I chociaż wydawać by się mogło, iż jest to zaleta – drogi znajdują się bowiem wszędzie i każdy ma do nich dostęp – w praktyce musimy dzielić je z innymi uczestnikami ruchu. Ciężko bowiem znaleźć całkowicie odosobnione miejsce, gdzie nie byłoby samochodów i które pozwoliłoby na pełne szkolenie naszych umiejętności jeździeckich.
 • Bezpieczeństwo-Chociaż wydawać by się mogło, iż wykonywanie efektownych trików na klasycznej deskorolce jest bardziej kontuzjogenne niż jazda na longboardzie, prawda jest inna. Wszystko za sprawą wspomnianego już wcześniej miejsca treningowego. Deskorolkarze zwykle rozwijają swe umiejętności w skateparkach lub innym utwardzonym terenie, gdzie nie ma zbyt dużego ruchu. Są to miejsca bezpieczniejsze niż otwarte drogi, gdzie miłośnicy longboardu mają do czynienia z różnymi przeszkodami, w tym z poruszającymi się samochodami, ludźmi, nierównym poboczem czy też z drzewami. Co więcej, longboardziści rozwijają znacznie większe prędkości, przez co potencjalna wywrotka jest nie tylko bardziej bolesna, ale niesie za sobą poważniejsze skutki, w tym nawet uszkodzenia mózgu czy też krwotoki wewnętrzne głowy. Warto mieć to na uwadze przy wyborze sprzętu, zwłaszcza jeżeli szukamy najlepszej opcji dla dziecka.

Niezależnie jednak od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, podczas jazdy zawsze musimy zachować zdrowy rozsądek. Po pierwsze, należy odpowiednio zabezpieczyć te części ciała, które są szczególnie narażone na ewentualne urazy. Kask na głowie to konieczność, nawet jeżeli gryzie się on z wizerunkiem skate- lub longboardzisty. Warto założyć również ochraniacze. Po drugie, prędkość poruszania należy zawsze dostosowywać do warunków, jakie panują w miejscu ćwiczeń. Podsumowując, zarówno longboard, jak i klasyczna deskorolka, mogą być źródłem niesamowitych wrażeń. To, na którą z opcji się zdecydujemy, zależy głównie od naszych preferencji. Pod uwagę należy wziąć także bezpieczeństwo oraz bliskość miejsca treningowego. Dzięki temu zakupiony sprzęt na pewno nie zostanie po krótkim czasie odstawiony w kąt.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.