Udostępnij
Skomentuj

Deskorolka - jaką wybrać? Która będzie najlepsza?

Jazda na deskorolce to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, a także na rozwijanie nowych umiejętności.

Koniecznie musi ona zostać dopasowana do naszych możliwości, a także warunków fizycznych. Źle dobrana deska jest w stanie skutecznie zniechęcić do jazdy, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na wszystkie istotne parametry, które mają wpływ na nasze doznania.

Kiedy powstała deskorolka? Wskazać należy lata 50. XX wieku. Surferzy zaczęli wtedy do swoich desek doczepiać kółka, dzięki czemu byli oni w stanie trenować także na suchym lądzie. Po pewnym czasie jej rozmiary się zmniejszyły, wykorzystywano także inne materiały, co pozwoliło jej ewoluować do obecnej postaci.

Jaką deskorolkę wybrać?

Opis omawianego produktu warto rozpocząć od przedstawienia wszystkich jego najważniejszych odmian. Jak się bowiem okazuje, deski przyjmują różne wymiary i kształty, które są dostosowane do konkretnych technik jazdy.

  • Deskorolka klasyczna – czyli skateboard, standardowa deska najczęściej wykonywana z kilkuwarstwowej sklejki. Jej wymiary, kształt, a także cztery kółka i 8 łożysk sprawiają, że ma ona charakter uniwersalny. Pozwoli bowiem na jazdę zarówno po asfalcie i chodniku, jak i do wykonywania różnego rodzaju trików.
  • Fiszka/fishboard – niezwykle popularna deska wyróżniająca się niewielkimi rozmiarami. Bardzo dobrze spisuje się w ramach tak zwany jazdy miejskiej, przy niewielkich prędkościach. Wszystko to sprawia, że zalecana jest początkującym, a także dzieciom.
  • Cruiser – jest to deska dłuższa od odmiany klasycznej. Na przodzie dysponuje ostro zakończonym dziobem, natomiast tył jest ścięty pod wysokim kątem. Taka konstrukcja sprawia, że deska typu cruiser bardzo dobrze radzi sobie na trudnych nawierzchniach, na przykład na chodnikach.
  • Longboard – zdecydowanie najdłuższa deska, która wykorzystywana jest przede wszystkim podczas zjazdów z górek. Pozwala rozwinąć spore prędkości, jednak jej masywna konstrukcja umożliwia utrzymanie stabilnej pozycji. Co ważne, jazda na longboardzie nie męczy, dlatego dobrze sprawdzi się podczas dłuższych zjazdów. Na rynku znaleźć można również mini longboard, a więc wersję skróconą – są to deskorolki dla dzieci.
  • Waveboard – specyficzny rodzaj deskorolki. Posiada bowiem wyłącznie dwa kółka, które na dodatek obracają się o 360 stopni. Dzięki temu pozwala na surfowanie na lądzie.
  • Deskorolka elektryczna – ona również posiada dwa koła, które jednak wyróżniają się dość masywna konstrukcją. Są one przytwierdzone do platformy, w której ukryty jest również silnik napędzający deskę. Jazda z jej wykorzystaniem odbywa się poprzez balans ciałem, nie musimy odpychać się od ziemi.

Wybór konkretnego rodzaju w dużej mierze zależy od tego, jaki styl jazdy chcemy rozwijać. Jeśli interesuje nas deska do jazdy miejskiej, powinniśmy zdecydować się na model klasyczny lub fiszkę, która na dodatek zmieści się do plecaka lub torby podróżnej. Dla fanów szybkiej jazdy przygotowywane są deski typu cruiser oraz longboard. Waveboard powoli nam rozwijać się w nietypowej, ale ciekawej dyscyplinie, natomiast urządzenia elektryczne sprawdzą się wtedy, gdy nie chcemy zbytnio się zmęczyć.

Polecane deskorolki

Budowa deskorolki

W większości przypadków deskorolka zbudowana jest z blatu, czyli decku, który wykonany jest z drewna lub tworzyw sztucznych. W przypadku desek z wyższej półki, deck zostaje wzmocniony, na przykład włóknem szklanym. Blat pokrywany jest papierem ściernym dla zwiększenia stabilności i przyczepności, jednak nie we wszystkich typach desek jest on montowany.

Dalej są traki, do których przymocowane zostają kółka, łożyska wpływające na prędkość poruszania się kół, a także elementy montażowe, mające za zadanie połączyć to wszystko w całość.

Deskorolka – jaki rozmiar?

Podczas wyboru deski, zwrócić uwagę należy przede wszystkim na jej wymiary. Ogromne znaczenie ma chociażby szerokość, która podawana jest w calach (przeważnie od 7 do prawie 9 cali). Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z jazdą, powinniśmy decydować się na deski szerokie, które zapewniają nam odpowiednią stabilizację. Dzięki temu wybaczają większość popełnianych błędów.

Jeżeli chodzi natomiast o długość, wiele zależy do naszych preferencji. Deski długie będą szybsze, ale mniej zwrotne, natomiast te krótsze doskonale poradzą sobie podczas manewrowania. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Między innymi na twardość i wymiary kółek (na początek najlepiej sprawdzą się odmiany uniwersalne) i typ łożysk (dla początkujących ABEC-3 lub ABEC-5).

Deskorolka dla początkujących

Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne typy, a także najważniejsze parametry techniczne, do nauki najlepiej przyda się deskorolka klasyczna, uniwersalna, dzięki której opanujemy podstawy, a także nauczymy się manewrować.

Gdy już nauczymy się jeździć przyzwoicie, możemy zastanowić się na innymi typami desek, które zostaną wykorzystane do szybkiej jazdy lub posłużą do rozmaitych trików.

Deskorolka – jak zacząć?

Zdać musimy sobie sprawę z tego, że nauka jazdy może wiązać się z częstymi upadkami, dlatego należy zaopatrzyć się w ochraniacze oraz kask, tak abyśmy nic sobie nie zrobili.

Początkowa jazda na deskorolce powinna wyglądać następująco: jedna noga zostaje postawiona na desce, a druga służy do odpychania się od podłoża. Na razie nie stawiamy obu nóg na desce, ponieważ chodzi nam o przyzwyczajenie się do jazdy. Dopiero pewnym czasie druga noga ląduje na desce. Robimy to spokojnie, bez gwałtownych ruchów i podskoków, gdyż w ten sposób łatwo wylądujemy na ziemi. Dalsza nauka powinna być związana z rozwojem umiejętności manewrowania na desce.

Jeśli dobierzemy deskę w sposób przemyślany, a następnie znajdziemy czas na ciągłe doskonalenie swoich zdolności, stosunkowo szybko nauczymy się dynamicznej jazdy. Dzięki temu poznamy prawdziwą magię tego sportu i wszystkie najważniejsze style.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.