Udostępnij
Skomentuj

Lipień – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

Łowienie lipieni - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Jak wygląda lipień?

Wygląd lipienia jest na tyle charakterystyczny, że raczej nie da się go pomylić z żadną inną rybą. Ciało jest pokryte dużą i mocno osadzoną łuską barwy stalowej do srebrzystej. Po bokach, głównie z przodu ciała, widoczne są niewielkie granatowe cętki. Płetwy dolnej połowy ciała z odcieniem czerwieni, ogon niebieskawy do fioletowego, rozłożyste płetwy piersiowe srebrzyste lub ze złotym połyskiem, natomiast płetwa grzbietowa jest duża, rozłożysta i zabarwiona na ciemny fiolet z czerwono zaznaczonymi końcówkami promieni. Dobrze widoczna linia boczna. Długość ciała lipienia dochodzi do pół metra, a waga mniej więcej do 1,5 kilograma. Wędkarski rekord Polski to 1,28 kilograma i wyciągnięcie ryby tej wielkości wymaga naprawdę sporych umiejętności.

Gdzie występuje lipień?

Występowanie lipienia dało początek określeniu „kraina lipienia”, które odnosi się od odcinków rzek tuż poniżej wyraźnej dominacji pstrągów. Lipienie lubią rzeki bystre, nieprzesadnie płytkie, ale wciąż chłodne i o kamienistym dnie, ewentualnie z domieszką grubego żwiru. W Polsce większość populacji koncentruje się na przedgórzu, mniej licznie lipień występuje też w rzekach o charakterze górskim na nizinach.

Dzięki pewnym grom komputerowym gatunek ten stał się popularny w szerszych kręgach, jednak warto dopowiedzieć, że ze względu na to, że programistami są głównie Amerykanie, to w ich produkcjach pojawia się raczej niewystępujący w Polsce lipień arktyczny, gatunek zamieszkujący rzeki Syberii, Kanady i USA oraz w kilku jeziorach Ameryki Północnej. Nie jest to ryba tak ładnie wybarwiona jak lipień pospolity.

Co to lipień?

Pogłowie lipienia było swego czasu tak nieduże, że pytanie o to, czym w ogóle lipień jest, padało często nawet wśród doświadczonych wędkarzy. Odpowiedzialne za to były głównie dwa czynniki: po pierwsze rabunkowe wręcz odłowy prowadzone tylko po to, żeby wykorzystać płetwę grzbietową lipienia jako trofeum wędkarskie, a po drugie koszmarny stan czystości wód. Odkąd wdrożono normy czystości wody i na poważnie zajęto się ochroną środowiska, populacja lipienia wyraźnie się odbudowała, a trend wzrostowy jest nadal widoczny.

Lipień – jak złowić?

Lipień jest typowym drapieżnikiem i złowić go można niemal wyłącznie na muchę albo spining. Na spining łapie się zwykle większe osobniki w głębszych miejscach, natomiast metoda muchowa jest nieco bardziej uniwersalna w tym przypadku i pozwala łowić rekordowe okazy właściwie wszędzie, gdzie tylko można ją wygodnie zastosować. Zanęta na lipienia jest niestosowana, co oczywiście wynika z charakterystyki spiningu i wędkarstwa muchowego.

Na co bierze lipień?

Jako przynęty można użyć małych obrotowych błystek – otwór gębowy lipienia jest niewielki i nawet duże osobniki będą miały problem ze wzięciem dużej przynęty. Z much używa się głównie nimf. Na inne rodzaje też się udaje złapać tę rybę, ale dobrze zawiązana nimfa ma pod sobą wszystkie inne lipieniowe przynęty.

Kiedy bierze lipień?

Lipienie są rybami lubiącymi chłodne wody. Dopóki temperatura się nie podniesie, można stosować wybraną przez siebie metodą połowu. Im jest cieplej, tym słabiej żerują lipienie. Większość osobników schodzi wtedy w głębsze miejsca, gdzie przeczekują przyduchę. Jeśli chodzi o porę dnia, to najlepsze efekty przynosi łowienie lipieni przed południem. Jeszcze trochę przed zmierzchem nie zaszkodzi zarzucić przynęty, jednak większość udanych wypraw na lipienie odbywa się o poranku.

Okres ochronny lipienia

Lipienie są bardzo cennymi rybami, dlatego ich okres ochronny trwa cały marzec, kwiecień i maj. Poza tym obowiązuje wymiar ochronny 30 centymetrów i limit dzienny 3 sztuk.

Kiedy lipień ma tarło?

Lipienie trą się w letniej wodzie w drugiej połowie kwietnia. Pierwsze na tarliska docierają samce i to one wybierają miejsca, w których samice będą mogły złożyć ikrę. Ponieważ ilość atrakcyjnych punktów jest ograniczona, ryby zaciekle ze sobą walczą. Kiedy spłyną samice, składają one ikrę w gnieździe wybranego przez siebie samca, ten zapładnia jaja i przez 2 do 3 tygodni broni założonego gniazda. Po tym czasie z jak wylęga się narybek, który dość szybko rośnie. Lipienie żyją bardzo krótko jak na swoją wielkość – tylko 7, maksymalnie 8 lat.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.