Udostępnij
Skomentuj

Lecytyna – właściwości, dawkowanie, występowanie

Lecytyna składa się z kwasów tłuszczowych i ma wiele zastosowań komercyjnych oraz medycznych.

Lecytyna działa jako emulgator, co oznacza, że zatrzymuje tłuszcze i nie miesza się z innymi substancjami. Suplementy lecytynowe mogą być stosowane między innymi aby pomóc w leczeniu wysokiego cholesterolu, jako pomoc w karmieniu piersią, a także w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Co to jest lecytyna?

Lecytyna jest uważana za dodatek niskiego ryzyka do suplementów, które stosuje się w celu utrzymania zdrowia. Co nie zmienia faktu, że wszystkie składniki odżywcze najlepiej przyjmować z żywności.

Z pewnymi korzyściami i niewielkim ryzykiem, lecytyna może być opcją dla osób, które chcą obniżyć swój poziom cholesterolu oraz poprawić funkcje narządów. Przed rozpoczęciem leczenia należy omówić stosowanie jakichkolwiek nowych suplementów z lekarzem.

Występowanie lecytyny

Suplementy lecytynowe zazwyczaj pochodzą z nasion słonecznika, jaj lub soi. Soja jest zdecydowanie najczęściej stosowanym składnikiem do wytwarzania suplementów lecytynowych. Często stosuje się także tłuszcze zwierzęce, ryby i kukurydzę.

Chociaż lecytyna sojowa najczęściej jest sprzedawana w postaci granulowanej kapsułki, można również kupić lecytynę słonecznikową zarówno w postaci proszku, jak i płynnej. Lecytyna słonecznikowa nie jest tak powszechna, ale niektórzy wolą ją, zwłaszcza jeśli próbują uniknąć genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO) w swoim jedzeniu.

Podczas gdy nasiona soi są czasami modyfikowane genetycznie w masowej produkcji, nasiona słonecznika nie są. Proces ekstrakcji jest także łagodniejszy w przypadku słonecznikowej lecytyny. Wydobywanie lecytyny z nasion słonecznika nie wymaga ostrych chemikaliów.

Właściwości oraz działanie lecytyny

Najbardziej znaną zaletą lecytyny jest jej zdolność obniżania poziomu cholesterolu. Naukowcy odkryli, że lecytyna sojowa może przyczynić się do podniesienia poziomu cholesterolu HDL (dobrego) i obniżenia poziomu cholesterolu LDL (złego) w profilach krwi.

Białko sojowe zapewnia dodatkowy zastrzyk dla osób używających go do leczenia cholesterolu z powodu innych składników, które oferuje soja.

Lecytyna pochodząca z soi może poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, szczególnie jeśli już istnieje ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi lub chorób serca.

Lecytyna została przetestowana u osób z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy w celu poprawy trawienia. Emulgujące właściwości lecytyny przyczyniają się do reakcji łańcuchowej, która poprawia śluz w jelicie, ułatwiając proces trawienia i chroniąc delikatną wyściółkę przewodu pokarmowego.

Nawet jeśli nie masz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, możesz rozważyć użycie lecytyny, jeśli masz zespół jelita drażliwego lub inny stan, który wpływa na proces trawienny.

Lecytyna zawiera cholinę, która jest substancją chemiczną używaną przez mózg do komunikacji. Badania kliniczne sugerują, że dieta bogata w cholinę może prowadzić do ostrzejszych wspomnień i pomóc ludziom cierpiącym na chorobę Alzheimera.

Lecytyna i jej działanie na skórę

Lecytyna jest składnikiem niektórych produktów do pielęgnacji skóry. Jest stosowany jako emolient, dzięki czemu skóra staje się gładka, przywracając nawilżenie. W większości tych produktów, rodzaj stosowanej lecytyny nazywa się uwodornioną lecytyną.

Nie ma wielu dowodów na to, że lecytyna, gdy jest używana sama, może leczyć trądzik i egzemę - chociaż niektórzy używają jej do tego. Stosowanie kapsułek z lecytyną może teoretycznie poprawić skórę, ponieważ tonuje i stymuluje inne procesy zachodzące w naszym organizmie, ale na dzień dzisiejszy żadne z badań nie potwierdza tego w sposób jednoznaczny.

Skutki uboczne stosowania lecytyny

Osoby z alergią na jajka i soję muszą szczególnie uważać, muszą dowiedzieć się, skąd bierze się lecytyna w ich suplementach, aby uniknąć reakcji alergicznych.

Lecytynę można znaleźć w wielu produktach, które już można jeść, takich jak jaja i produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie ma ryzyka związanego z lecytyną, która występuje naturalnie w pożywieniu.

Dawkowanie lecytyny

Osoby przyjmujące lecytynę powinny znać zalecenia dotyczące dawkowania i nie powinny przekraczać wartości 5000 miligramów na dobę. W przypadku lecytyny sojowej za optymalną dawkę uważa się od 500 miligramów do 2000 miligramów na dobę. Nie jest wymaganym aby przyjmować lecytynę wraz z posiłkiem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.