Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Łapki do pływania – jakie wybrać? Które najlepsze?

Cieszą się ogromną popularnością wśród wielbicieli pływania. Na jakie łapki pływackie warto się zdecydować?

Łapki pływackie, bądź jak kto woli wiosełka pływackie, zajmują poczesne miejsce w ekwipunku większości pływaków. Swą popularnością przebijają nawet płetwy. Można ich używać zarówno na basenie, jak i w wodach otwartych. Czy warto je stosować? Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego rozwiązania?

Co dają łapki pływackie?

Łapki pływackie cieszą się sporą popularnością, zarówno wśród osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z pływaniem, jak i zaawansowanych pływaków. Jakie atuty mają? Co daje ich stosowanie?

Przede wszystkim akcesoria te uczą prawidłowej techniki oraz czucia wody. Wytwarzają one dodatkowy opór, przez co pozwalają na wzmocnienie praktycznie wszystkich partii ciała, w tym w szczególności mięśni grzbietu, rąk, ramion oraz pleców.

Wiosełka pływackie pozwalają również na przeprowadzenie treningu siłowego w wodzie. Odpowiednio skonstruowane, pozwolą nam również na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń technicznych. Dzięki nim możemy doskonalić także technikę pływania każdym ze stylów. W tym względzie są bowiem uniwersalnymi akcesoriami.

Akcesoria te zwiększają powierzchnię dłoni, a dzięki korzystaniu z oporu, jaki wytwarza się podczas pływania, pozwalają efektywnie budować siłę, dając lepsze rezultaty niż niejedno ćwiczenie na siłowni. W warunkach lądowych trudno bowiem odtworzyć napięcie mięśni, które pojawia się, gdy poruszamy się w wodzie.

Wiosełka – jaki rozmiar?

Łapki pływackie to akcesoria bardzo zróżnicowane pod względem rozmiaru. Z jednej strony sprawia to, że z pewnością znajdziemy akcesoria odpowiadające naszym wymaganiom. Z drugiej zaś utrudnia podjęcie odpowiedniej decyzji. A jak przekonują specjaliści, to właśnie rozmiar wiosełek ma decydujący wpływ na efektywność treningu pływackiego.

Zbyt małe doprowadzą do spadku efektywności ćwiczeń, co opóźni pojawienie się żądanych rezultatów. Zbyt duże zaś mogą przyczyniać się do powstawania kontuzji. Tymczasem wielu użytkowników nie przykłada należytej wagi rozmiarów łapek. To częsty błąd.

Żeby odpowiednio dobrać wiosełka na dłonie, warto je po prostu przymierzyć. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, uważnie przyjrzyjmy się podanej na stronie danego producenta rozmiarówce i dopasujmy optymalny model względem wymiarów naszej dłoni.

Co ważne, rozmiar łapek treningowych powinniśmy dobrać, uwzględniając nie tylko wielkość naszych dłoni, ale i stopień zaawansowania w pływaniu z wiosełkami. Generalnie:

  • rozmiar S – dedykowany jest osobom początkującym,
  • rozmiar M – powinni stosować średnio zaawansowani w tej sztuce pływacy,
  • rozmiar L – to wielkość przeznaczona dla profesjonalistów.

Jakie łapki do pływania wybrać?

Chociaż wydawać by się mogło, że łapki pływackie to produkty, które nie różnią się od siebie pod wieloma względami, bogata oferta rynkowa udowadnia, że jest inaczej. Dzięki szerokiemu asortymentowi bez trudu znajdziemy warianty, które będą odpowiadać naszym potrzebom i preferencjom. Żeby jednak na tle tych wszystkich rozwiązań wybrać wartościowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Co wymaga sprawdzenia w szczególności?

Konstrukcja. Łapki treningowe muszą być skonstruowane w taki sposób, by nie ześlizgiwały się z dłoni podczas pływania. Muszą one ściśle do nich przylegać, jednocześnie ich nie uciskając i nie obcierając.

Kształt. Na rynku dostępne są zróżnicowane rozwiązania. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz tego, w jaki sposób będą wykorzystywane. Najistotniejsze jest jednak to, by kształt wiosełek pływackich był ergonomiczny. Zwiększy to efektywność treningu pływackiego.

Biorąc pod uwagę kształt, wyróżnić możemy wiele rodzajów łapek do pływania. Najczęściej stosuje się jednak warianty:

  • klasyczne (standardowe) – zazwyczaj mają jajowaty kształt i są wyposażone w zapięcie na dłoni. Mają charakterystyczne dziurki, a do ich produkcji często wykorzystuje się plastik,
  • kraulowe – ich cechą charakterystyczną jest mały, pionowy statecznik oraz kształt przypominający grot strzały. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się je podczas doskonalenia techniki pływania kraulem. Dzięki odpowiedniemu kształtowi zmniejszają opór wody, co sprzyja wydłużeniu ruchu i poprawia rotację,
  • miniłapki – służą do scullingu. Są pomocne, jeśli wkładamy zbyt wiele siły w pływanie w klasycznych łapkach,
  • anty-łapki, które wyłączają dłonie z procesu pływania, wymuszając pracę całej ręki,
  • pozbawione gumek – wymuszają one prawidłową technikę poruszania dłonią, gdyż jej niewłaściwe prowadzenie prowadzi do ich spadania z dłoni,
  • asymetryczne z wysuniętymi krańcami.

Na rynku dostępne są również modele swym kształtem przypominające rękawiczki. Zazwyczaj nie zakrywają one czubków palców, przez co optymalnie dopasowują się do dłoni.

Materiał, z którego zostały wykonane. Do produkcji łapek pływackich najczęściej używa się tworzyw sztucznych. Są one wytrzymałe, a zarazem lekkie i odpowiednio elastyczne. Gwarantują także odpowiednią przyczepność oraz komfort użytkowania. Wszystko to jest możliwe dzięki połączeniu kilku materiałów, np. polipropylenu z TPR i z silikonem.

Regulacja. Niektóre dostępne na rynku modele wyposażone są w silikonowe paski i zapewniają tzw. mikro regulację. Dzięki temu łatwiej się je zakłada na dłonie i ściąga z nich. Zapewnia to również większą wygodę użytkowania, gdyż rozwiązania te wpasowują się w naturalną pozycję dłoni.

Kolorystyka i design. Aspekty te nie są istotne z punktu funkcjonalności, warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rozwiązania. Jedne minimalistyczne i stonowane, drugie w intensywnych kolorach i wzorach. To, które wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych upodobań. Ważne jest po prostu to, by dany model nam się podobał, co będzie kolejnym czynnikiem zachęcającym do regularnego trenowania.

Jak widać, oferta rynkowa łapek do pływania jest niezwykle zróżnicowana, co czyni wybór właściwego rozwiązania nie lada wyzwaniem. Warto więc bacznie przyjrzeć się rozmiarowi i wszelkim innym parametrom, by optymalnie dopasować model do efektu, jaki za jego pomocą chcemy osiągnąć. Wówczas wiosełka pływackie staną się nieodzownym elementem naszego codziennego treningu, wspomagając siłę i rzeźbiąc sylwetkę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.