Udostępnij
Skomentuj

Która hulajnoga dla 4 latka będzie najlepsza? Top 10 najlepszych hulajnóg dla dzieci

Twój maluszek marzy o hulajnodze? Przeczytaj poniżej, jaka hulajnoga dla 4-latka sprawdzi się najlepiej!

Rozwój dzieci w pierwszych latach ich życia przebiega niezwykle dynamicznie i w ogromnej mierze dotyczy poziomu aktywności. Jednym ze szczególnie ważnych etapów są okolice czwartego roku życia, kiedy maluch nawiązuje pierwsze znajomości w przedszkolu. Znajduje kolegów i koleżanki, dzięki nim poznaje nowe rodzaje zabawy i wspólnie wymyślają ciągle nowe formy spędzania wolnego czasu. Czterolatek najmocniej zaangażuje się przy tym w tę rozrywkę, która zapewni mu odpowiednio dużo ruchu.

Polecane hulajnogi dla dzieci

Która hulajnoga spełni oczekiwania 4-latka?

Każdy rodzic 4-letniego szkraba bez wątpienia przyzna, że niemal wszędzie, gdzie wcześniej przemierzał świat, chodząc, na tym etapie robi to biegiem i podskokami. Nietrudno dojść więc do wniosku, że oczekiwania dziecka w wieku 4 lat względem prezentów będą przede wszystkim takie, by pomagały mu w rozładowaniu jego niezmierzonych pokładów energii. Dlatego też doskonałym pomysłem może być hulajnoga dla 4-latka.

Na co liczy Twoje dziecko, myśląc o tym, jak wyglądałby jego wymarzony model? Biorąc pod uwagę, że w tym wieku wyobraźnia maluchów staje się wyjątkowo bujna, udzielona przez nie odpowiedź może Cię naprawdę zaskoczyć. Istotna jest tutaj jednak właśnie wspomniana wyobraźnia, a dokładniej ciągłe stymulowanie jej rozwoju. Czy to hulajnoga dla dziewczynki 4 lata, czy hulajnoga dla chłopca, dobrze, by przykuwała spojrzenie brzdąca kontrastowymi kolorami oraz ciekawym wzornictwem, nawiązującym np. do lubianych przez niego postaci z kreskówek.

Podczas zabawy maluch bez wątpienia wykorzysta wszelkie dodatki do hulajnóg, w tym ozdobne uchwyty z barwnymi frędzlami wesoło powiewającymi na wietrze. Na wyobraźnię dziecka doskonale wpłynie również hulajnoga sportowa ze świecącymi taśmami LED przy podstawie albo w kółkach.

Jaka hulajnoga dla 4-latka? Trójkołowa czy dwukołowa?

Hulajnoga dla dzieci 4 lata ma natomiast nie tylko odpowiadać ich preferencjom, lecz przede wszystkim powinna być wygodna i bezpieczna dla maluchów. Co oczywiste, klasyczny metalowy model młodzieżowy, szczególnie elektryczny, nie sprawdzi się w przypadku tak małych podopiecznych. Będzie nie tylko za duży i zbyt ciężki, ale też stworzy istotne zagrożenie. Wobec tego – jaka powinna być hulajnoga dla malucha, by zapewnić mu właściwy poziom bezpieczeństwa?

Jeżeli pierwsza Twoja myśl to hulajnoga trójkołowa dla 4-latka, bez wątpienia dokonałeś dobrego wstępnego wyboru. Dzieci w wieku czterech lat coraz lepiej radzą sobie z utrzymaniem równowagi – po zeskoczeniu z niewielkiej wysokości bez kłopotu lądują na stopach, bez konieczności podparcia dłoni o podłogę. Świetnie jeżdżą również na trójkołowych rowerkach. Te postępy dotyczące trzymania równowagi nie oznaczają jednak, że każdy brzdąc w tym wieku od razu poradzi sobie z dwoma kółkami.

Czy oznacza to, że hulajnoga dwukołowa dla 4-latka powinna zostać skreślona? Niekoniecznie. Odpowiedź jest uzależniona bowiem od rozwoju ruchowego konkretnego dziecka. Jedno szybko nauczy się utrzymywać równowagę na modelu z 2 kółkami, inne może natomiast potrzebować nieco więcej czasu. Czasami miesiąc, czasem kilka, nieraz i rok – nie ma tutaj konkretnej zasady.

Istotne w trakcie wyboru będzie, czy maluszek miał już wcześniej kontakt z hulajnogą. Jeśli np. w wieku 3 lat dostał model trójkołowy, prawdopodobnie po roku oswajania się z tym „środkiem transportu” opanuje wersję dwukołową. Najłatwiej sprawdzić to w sklepie, pozwalając dziecku przetestować takowy model – oczywiście pod bacznym wzrokiem opiekuna.

Top 10 najlepszych hulajnóg dla 4-latka

Wybór hulajnóg tworzonych z myślą o najmłodszych dzieciach jest dziś naprawdę ogromny. Dzięki temu bez większego kłopotu znajdziesz model, który przypadnie do gustu Twojej córeczce lub synkowi. Niemniej, aby usprawnić sobie poszukiwania, warto wziąć pod uwagę oferty marek polecanych przez dotychczasowych użytkowników. Taka weryfikacja uprości poznanie ewentualnych wad na „żywych przykładach”.

Wśród wyjątkowo chętnie wybieranych wyróżniana bywa micro hulajnoga Scoot and Ride. Szkraby uwielbiają podświetlane kółka LED-owe montowane w modelach z nowych kolekcji. Z kolei rodzice doceniają hulajnogi dla dzieci Scoot and Ride między innymi ze względu na doskonałe zbalansowanie, wysoką stabilność oraz system safety-pad. Odpowiada on za wysuwanie szerokiej podkładki w dolnej przedniej części hulajnogi celem uchronienia dziecka przed wywróceniem.

Warta uwagi jest także hulajnoga Spokey dla dzieci. Balansowy model trójkołowy będzie idealny na start dla malucha wciąż rozwijającego swoje umiejętności trzymania równowagi. Dlaczego właśnie hulajnoga balansowa? System ten odpowiada bowiem za sterowanie pojazdem przy pomocy odpowiedniego pochylania ciała. Dzięki temu maluch trenuje swoją koordynację ruchową, przy okazji bez kłopotu poruszając kierownicą nawet wtedy, gdy to jego pierwszy kontakt z tego typu aktywnością.

Koniecznie sprawdź hulajnogi Milly Mally. Ogromny wybór dostępnych modeli sprawia, że trafisz na coś odpowiedniego i dla malucha radzącego sobie z dwoma kółkami i wymagającego trzech. Co więcej, w ofercie producenta znajduje się również hulajnoga z siedzeniem, idealna dla maluchów niepewnych jeszcze samodzielnego stania na tym sprzęcie. Na dodatek pozwala ona na późniejsze zdemontowanie krzesełka.

Hulajnoga, jeździk i rowerek biegowy w jednym

Istnieje jeszcze jedna, niezwykle ciekawa grupa omawianych produktów. To jeździk i hulajnoga 2 w 1, łącząca w sobie cechy w zasadzie trzech narzędzi do poruszania się: jeździka, hulajnogi oraz rowerka biegowego (w związku z czym występuje też pod nazwą: hulajnoga 3 w 1). Często dostępne bywa także zamienienie jej w deskorolkę. Co to wszystko dokładnie oznacza? Maluch otrzymuje model rosnący razem z nim i dopasowujący się do jego etapu rozwoju.

Na samym początku (a więc nawet w wieku około 2 lat) skorzysta z hulajnogi trzykołowej z siedziskiem wykonanym z tworzywa sztucznego, czyli jeździka. Krzesełko nie zostało natomiast zamontowane przez producenta na stałe. Kiedy tylko maluch poczuje gotowość do jeżdżenia na hulajnodze na stojąco, rodzic odepnie siedzisko, mocowane zwykle przy pomocy specjalnych uchwytów – jednocześnie do podstawki pod stopy oraz głównego drążka kierownicy. Wówczas (gdy rodzic dokona demontażu) nie jest to już jeździk, a mini hulajnoga trzykołowa dla dzieci.

Z kolei po dodatkowym złożeniu wspomnianego drążka kierownicy (wyposażonego w specjalną profilowaną nakładkę) w odpowiednim miejscu, dziecięca hulajnoga zostanie zamieniona w rowerek biegowy. Maluszek może na nim usiąść i poruszać się przy pomocy odpychania stopami od podłoża. Jak wspomnieliśmy, dostępna bywa jeszcze jedna opcja – trójkołowej deskorolki. Tę Twój czterolatek otrzyma, gdy zdemontujesz także całą kierownicę i pozostanie sama podkładka pod nogi z kółkami.

Tak innowacyjne uniwersalne modele rosnące z dzieckiem znajdziesz w ofercie większości cenionych producentów. Koniecznie pooglądaj np. hulajnogi dla dzieci Spokey oraz hulajnogi dla dzieci Severno Kids. Te drugie bywają wyposażone dodatkowo w urocze koszyki w kształcie biedronek – idealne na dziecięce skarby i wygodnie mocowane przy kierownicy. Sprawdź pod tym kątem również hulajnogi dla dzieci Kikkaboo.

Kask i ochraniacze na hulajnogę dla dzieci

Nie tylko hulajnoga dla 4-latka, mini rowerek czy jeździk mają zapewniać Twojemu brzdącowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Niemniej istotne będzie wyposażenie dodatkowe, a więc właściwy dobór kasku i ochraniaczy na kolana oraz łokcie. Bez względu na to, czy maluszek zamierza jeździć wyłącznie na podwórku, czy hulajnoga dziecięca posłuży mu też na chodniku miejskim lub w parku – zastosowanie wspomnianych akcesoriów jest konieczne!

Zadbaj o to, by czterolatek nigdy o nich nie zapomniał, nawet gdy chce pojeździć tylko przez chwilę. Właściwe wyposażenie przejmie nawet 70% energii kinetycznej uderzeń oraz 100% siły otarć, chroniąc maluszka przed wieloma mniej lub bardziej groźnymi urazami. Jeśli wiesz, że przekonanie dziecka do noszenia tego typu akcesoriów może stanowić wyzwanie, wybierz dla niego zestaw z motywem jego ulubionych postaci z kreskówek. Wówczas bez wątpienia chętnie się w nich zaprezentuje!

A jak dobrać kask, by naprawdę dobrze chronił czterolatka? Odpowiedniego modelu szukaj nie ze względu na wiek Twojego podopiecznego, ale aktualny obwód jego główki. I niech nie zwiedzie Cię myślenie o tym, że dziecko tak szybko rośnie, warto więc kupić kask na wyrost – to bowiem bardzo niebezpieczna decyzja. Za duży nie będzie stabilnie umocowany na głowie, a tym samym nie spełni swojej funkcji, mogąc wręcz pogorszyć sytuację podczas upadku, dodatkowo uderzając malucha przy przesunięciu. Tym samym kask zawsze musi być idealnie dopasowany i regularnie wymieniany, gdy tylko staje się za ciasny.

Omawiane ochraniacze głowy występują w dwóch kształtach: klasycznym półokrągłym oraz tak zwanym „orzeszku”, mocniej zabudowanym w części potylicznej (niemal do końca karku). Hulajnoga dla dzieci z siedzeniem generuje dość niskie ryzyko upadku, w jej przypadku wystarczający jest więc kask klasyczny. Orzeszek sprawdzi się z kolei w przypadku maluchów jeżdżących na hulajnodze trój- albo dwukołowej bez siedziska – oraz mających zauważalną tendencję do wywrotek, np. na skutek wyjątkowej ruchliwości.

Z kolei wybierając zestaw ochraniaczy na kolana i łokcie, poza doborem odpowiedniego motywu bajkowego albo właściwych kolorów, koniecznie zweryfikuj ich wytrzymałość. Dobrym pomysłem będą nakolanniki oraz nałokietniki z plastikowymi miseczkami doskonale osłaniającymi stawy. Zdecyduj się na regulowane zapięcia – najlepiej na rzepy, by dziecko samodzielnie poradziło sobie z ich zakładaniem i zdejmowaniem. Dodatkowo dokup również ochraniacze na nadgarstki, ta część ciała jest bowiem szczególnie mocno narażona na kontuzję.

Czy to w przypadku akcesoriów, czy samej hulajnogi, zawsze miej na uwadze w pierwszej kolejności dobro Twojej pociechy – a dopiero później zwracaj uwagę na kwestie estetyczne oraz koszt.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.