Udostępnij
Skomentuj

Koszulka do pływania – jaką wybrać? Która najlepsza?

Zamiast stroju kąpielowego koszulka do pływania? Jak najbardziej! Na jaki model warto się jednak zdecydować?

Strój kąpielowy wcale nie musi być naszym jedynym wyborem, jeśli szukamy odzieży, w której pływając, będziemy czuć się jak ryba w wodzie. W niektórych sytuacjach o wiele lepiej sprawdzi się koszulka do pływania. Jakie możliwości są dostępne na rynku? W tym tekście porównamy, czym różnią się np. zwykłe koszulki damskie od specjalnych koszulek do pływania.

Koszulka UV

Wybór odpowiedniej koszulki do pływania może się okazać nie lada wyzwaniem. Asortyment produktów tego typu jest bowiem szeroki. Szczególnie dużą popularnością cieszą się topy z filtrem UV. Sprawdzają się one wprost idealnie, gdy pływamy, surfujemy lub uprawiamy inne sporty na otwartych wodach. Koszulki te chronią bowiem nasze ciało przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Ochrona przeciwsłoneczna nie jest jednak jedynym ich atutem. Zabezpieczają one bowiem naszą skórę także przed drobnymi skaleczeniami i podrażnieniami. Są wygodne, dobrze przylegają do ciała i nie krępują ruchów. Z powodzeniem możemy więc uprawiać w nich różne sporty wodne.

Wybierając koszulkę z filtrem UV, warto zwrócić uwagę na to, czy chroni ona przed szkodliwym wpływem słońca, także gdy materiał się przemoczy. Niektóre dostępne na rynku modele bowiem nie zapewniają tego. Co jeszcze wziąć pod uwagę, kupując koszulkę UV?

Czy ochrona przeciwsłoneczna jest dostateczna?

Dobrej jakości koszulka z filtrem UV będzie wykonana z materiału o współczynniku UPF50+. Co to w praktyce oznacza? Że zapewnia maksymalny stopień ochrony przed słońcem. Blokuje bowiem minimum 98% promieni UVB i 95% promieni UVA.

Jak długo zapewnia komfort użytkowania i swoje właściwości?

Wraz z upływem czasu koszulki UV tracą swoje właściwości i zapewniają coraz mniejszy komfort użytkowania. Dlatego tak ważne jest ich właściwe dopasowanie do tego, jak długo będzie trwał trening. Co do zasady, na rynku dostępne są topy z filtrem UV przeznaczone do:

  • treningu 1-godzinnego – w przypadku tych rozwiązań możemy wybierać spośród modeli o kroju luźnym lub o kroju dopasowanym. Te pierwsze zostały przygotowane z myślą o osobach, które cenią sobie szybkość wkładania i zdejmowania koszulki oraz szukają komfortu użytkowania podczas noszenia stroju na sucho. Drugie zaś zapewniają większą wygodę na mokro,
  • treningu 2-godzinnego – producenci tych modeli dużą wagę przywiązują do komfortu użytkowania na mokro, toteż koszulki wyposażone są w szereg udogodnień, np. wstawki pod pachami i tasiemki ściągające. Wszystko to sprawia, że koszulka pozostaje na swoim miejscu, nawet jeśli cały czas jesteśmy w ruchu,
  • treningu 3-godziennego – warianty tego typu najczęściej zapewniają dodatkową ochronę termiczną, co pozwala przez dłuższy czas pozostawać w wodzie. Tego typu koszulka treningowa damska jest już w zasadzie sprzętem profesjonalnym. 

Materiał, z którego została wykonana koszulka

Najczęściej jest to poliester lub gwarantujący lepszą ochronę termiczną neopren. Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, ważne jest to, aby włókna tkaniny były odpowiednio zagęszczone, dzięki czemu ochrona przed promieniowaniem UV pozostanie niezmienna nawet po praniu i będzie wysoka przez cały okres użytkowania koszulki.

Właściwości termiczne

Uzależnione są od rodzaju materiału. Topy z poliestru możemy nosić, jeśli temperatura wody wynosi minimum 22 stopnie Celsjusza, a prędkość wiatru nie przekracza 15 km/h. Jeżeli podmuchy są silniejsze lun temperatura wody niższa, zaleca się stosowanie T-shirtów z neoprenem. Zapewniają one bowiem większy komfort termiczny.

Długość rękawa

Na rynku dostępne są koszulki UV zarówno z krótkim, jak i długim rękawem. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli jednak zależy nam na ochronie rąk, lepiej zdecydować się na produkty z długim rękawem.

Koszulki z filtrem UV cieszą się dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Spektrum ich zastosowania jest bowiem bardzo szerokie. Używa się ich podczas pływania w otwartych wodach, surfingu, windsurfingu, kitesirfingu, wakeboardu, SUP-u (stand-up paddle) czy też jeżdżeniu skuterem i na nartach wodnych. Modele tego typu doskonale sprawdzą się również jako koszulka do nurkowania. Zapewniają bowiem odpowiedni komfort termiczny i zabezpieczają ciało przed drobnymi zadrapaniami i otarciami.

Koszulka kąpielowa dla dzieci

Na rynku dostępne są również koszulki kąpielowe dla dzieci. Podobnie jak wyżej wymienione warianty, również te dla najmłodszych mogą gwarantować ochronę przeciw szkodliwemu wpływowi promieniowania ultrafioletowego. Wystarczy, że wybierzemy model z filtrem UV. Dzięki niemu czas spędzony w słońcu nie będzie dla naszych pociech aż tak groźny dla zdrowia.

Koszulki kąpielowe dla dzieci są najczęściej wykonane z poliestru. W koszulkach o bardzo dobrych właściwościach termicznych materiał ten jest z domieszką neoprenu. To miękkie i wygodne tkaniny, które doskonale sprawdzają się w roli drugiej skóry. Dodatkowo są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Takie koszulki dziecięce to obowiązkowy zakup, jeśli chcemy, aby nasza pociecha zaczęła na poważnie myśleć o różnego rodzaju sportach wodnych. 

Koszulka do pływania w basenie

Wyżej wymienione warianty są odpowiednie, jeżeli pływamy na otwartych wodach. W krytej pływalni natomiast ochrona przed szkodliwym wpływem promieniowania nie jest tak ważna. Liczy się coś innego. A mianowicie ochrona przed chlorem. Przy wyborze koszulki do pływania w basenie, warto więc się upewnić, czy dany model ją zagwarantuje. 

Podsumowując, na rynku znajdziemy całkiem sporo różnych koszulek do pływania. Jest to sprzęt zupełnie różny niż np. zwykłe koszulki męskie 4f. Dzięki swym właściwościom zabezpieczają one skórę przed kontaktem z promieniowaniem UV i chlorem. Są wytrzymałe i wygodne. Możemy w nich więc nie tylko pływać, ale i uprawiać różne sporty wodne. Cechują się one bowiem uniwersalnością. To dobry wybór także dla dzieci.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.