Udostępnij
Skomentuj

Kosiarka żyłkowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Kosiarki żyłkowe są stosunkowo rzadko używane, mechanizm żyłkowy zdecydowanie bardziej kojarzy się z podkaszarkami.

Gdzie zastosować kosiarki żyłkowe?

Kosiarki żyłkowe, wyposażone w obrotowy mechanizm, do którego zamiast stałego noża montuje się jedną lub dwie żyłki, są polecane przede wszystkim do koszenia trudno dostępnych miejsc przy krawężnikach czy wokół drzewek. Ze względu jednak na to, że brak w nich noża, a żyłkę można łatwo i szybko wymienić, zaleca się także użycie ich na podłożach nierównych i kamienistych, gdzie stosunkowo łatwo można by było wygiąć tradycyjny nóż. Oczywiście poza tym sprawdzają się także w normalnych zastosowaniach, choć tu i wada okazuje się konieczność stosunkowo częstej zmiany żyłki. Na szczęście uproszczone względem kosiarek nożowych jest czyszczenie spodniej strony urządzenia.

Kosiarka czy kosa?

Zastanawiając się nad zakupem kosiarki żyłkowej, należy rozważyć, czy w danej sytuacji lepsza będzie kosiarka żyłkowa na kółkach, czy mniejsza od niej podkaszarka, którą jednak trzeba będzie nosić na specjalnej uprzęży. Oczywiście, jeśli w garażu stoi już jedna kosiarka, jaką można znakomicie wykosić trawę w ogrodzie, a problemem jest tylko wykoszenie krańców działki, zwykle korzystniejsza okaże się podkaszarka elektryczna, jednak jeśli chodzi o sprzęt bardziej uniwersalny, kosiarka żyłkowa jest opcją wartą zastanowienia. Na co jednak zwrócić uwagę?

Polecane kosy i podkaszarki

Ważne parametry kosiarek żyłkowych?

  • Rodzaj zasilania. Kosiarki żyłkowe dzieli się na elektryczne i spalinowe. Podstawa tego podziału jest, w przeciwieństwie do jego konsekwencji, jasna. Warto natomiast pamiętać, że kosiarki elektryczne, choć mają mniejszy skuteczny zasięg, są cichsze. To sprawia, że najczęściej wygrywają ze spalinowymi wśród osób mieszkających w raczej gęsto zabudowanej okolicy. Jednak jeśli przed kosiarką będą stały poważne wyzwania i każdy wat mocy będzie cenny, to najczęściej wygra mocniejsza kosiarka spalinowa, której można użyć niezależnie od dostępności zasilania.
  • Moc. W przypadku kosiarek elektrycznych wyrażana jest w watach, a przy urządzeniach spalinowych najczęściej w koniach mechanicznych. Porównanie pomiędzy dwoma klasami urządzeń nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zasada działania obu typów silników sprawia, że ich efektywność jest bardzo różna, tym bardziej że pod tym względem nie tylko typy, ale także poszczególne konstrukcje bardzo się między sobą różnią.
  • Szerokość koszenia. W przypadku kosiarek żyłkowych szerokość koszenia nie jest zwykle duża, natomiast też faktem jest, że jeśli chodzi o narzędzia do pracy w trudno dostępnych miejscach, jej powiększenie niekoniecznie byłoby dobrym pomysłem. Bardzo często producentom chodzi właśnie o to, aby szerokość roboczą zmniejszyć, tym samym uzyskując mniejszą szerokość całkowitą narzędzia, co przekłada się na większą zwrotność i możliwość wygodnej pracy również w trudno dostępnych miejscach.
  • Marka. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny parametr. Oczywiście producent nie będzie ważniejszy od danych użytkowych, ale warto sobie zdać sprawę z tego, że im lepsza marka, tym wyższej jakości zwykle podzespoły użyte do produkcji kosiarek. W związku z tym nie powinna dziwić dominująca pozycja takich marek jak Nac, Makita, Husqvarna czy Stiga, przy czym dwaj ostatni producenci szczególnie znani są z kosiarek żyłkowych spalinowych.

Krótko – jaka kosiarka żyłkowa najlepsza?

  • Ta, która ma szerokość roboczą i moc dopasowane do warunków, w których będzie używana.
  • Elektryczna lub spalinowa – to bez znaczenia, jeśli dysponuje odpowiednią mocą, pozwala na dotarcie do wszystkich miejsc wymagających pielęgnacji, a sama konstrukcja jest odpowiednio solidna.
  • Wykonana z trwałych materiałów. Dotyczy to nie tylko elementów, które poddane są bezpośredniemu obciążeniu, ale także obudowy czy uchwytów, od których solidnego wykonania zależy komfort i bezpieczeństwo prowadzonych prac.
  • Ta, do której producent dołącza dość bogaty zestaw akcesoriów, a przede wszystkim sporo wysokiej jakości żyłki tnącej. Oczywiście i to nie będzie kryterium decydującym, natomiast mając do wyboru kilka podobnych kosiarek, warto zdecydować się nie na tę tańszą, ale na tę, która będzie wymagała mniejszego nakładu finansowego również w przyszłości.
  • Taka, której producent cieszy się dobra opinią. Nawet jeśli uda się znaleźć kosiarkę żyłkową opisaną dobrymi parametrami, to najpewniej nie warto jej kupować, jeżeli producent znany jest z dużej awaryjności swoich urządzeń albo ich niewielkiej żywotności.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.