Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Konfigurator: komputer dla gracza do 2500zł. Wybierz najlepszy komputer gamingowy

Wybieramy zestaw gamingowy za maksymalnie 2500 złotych. Na jakie podzespoły możemy liczyć?

Zakup komputera, który poradzi sobie z obsługą nowych gier z segmentu AAA, nie jest zadaniem prostym, zwłaszcza gdy dysponujemy ograniczonym budżetem. Rynek jest jednak tak szeroki, że po dokonaniu dokładniejszego rekonesansu, będziemy w stanie zakupić sprzęt, który nas zadowoli.

Budżet w wysokości 2500 złotych również to umożliwia. Warto nadmienić, że w sklepie znajdziemy zarówno gotowe zestawy, jak i wszystkie niezbędne podzespoły, dzięki którym przygotujemy go na własną rękę. Warto skorzystać z dostępnego na stronie Morele.net konfiguratora, pozwalającego na wykupienie również usługi montażu wybranych podzespołów.

Polecane komputery gamingowe do 2500 zł

Komputer dla gracza do 2500 zł – jaka karta graficzna?

Po krótkim wstępie możemy przejść do najważniejszej kwestii, a więc do tego, jak złożyć komputer dla gracza. Rozpocząć warto oczywiście od jednostki GPU, a więc najważniejszego elementu w każdej maszynie gamingowej.

W przyjętym budżecie zmieszczą się zarówno jednostki od Nvidii, jak i AMD, znajdujące się na średniej półce jakościowej. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ilość oraz rodzaj pamięci karty. Nie ma co ukrywać, nowe gry z segmentu AAA potrzebują więcej niż 2 GB pamięci. Taka wartość pozwoli nam najwyżej na uruchomienie niskich detalów graficznych, i to nie zawsze. 4 GB pamięć będzie więc dla nas wartością minimalną. Jeżeli chodzi o rodzaj pamięci, do czynienia będziemy mieć przede wszystkim z kartami korzystającymi z pamięci typu GDDR5.

konfigurator komputerów

Sprawdzić warto jej taktowanie, to samo tyczy się rdzenia. W przypadku pamięci możemy liczyć na wartości na poziomie 7000 MHz, natomiast taktowanie rdzenia zazwyczaj oscyluje wokół 1300-1400 MHz. Uwagę warto zwrócić także na rdzenie CUDA, rekomendowaną moc zasilacza, dostępne złącza oraz maksymalną liczbę obsługiwanych monitorów.

Na jakie jednostki możemy sobie pozwolić kupując komputer dla gracza za 2500 zł? Jak już wspomnieliśmy, będą to karty graficzne ze średniej półki. Z oferty Nvidii polecić można jednostkę Nvidia GeForce GTX 1050, a także jej ulepszoną wersję GTX 1050 Ti. Obie karty występują na rynku w wersjach z 4 GB pamięci. Zapewnią stabilną obsługę wszystkich nowych gier, zwłaszcza model GTX 1050 Ti. Cena? W zależności od modelu, przyjdzie nam zapłacić od 650 złotych do 890 złotych.

Jeżeli chodzi natomiast o ofertę AMD, uwagę warto zwrócić przede wszystkim na kartę AMD Radeon RX 570, również z 4 GB pamięci GDDR5. Jej cena waha się od 649 złotych do ponad tysiąca.

Jaki procesor do gier wybrać?

Wybór jednostki graficznej mamy już za sobą, możemy przejść do pozostałych parametrów komputera dla gracza. Jak łatwo możemy się domyślić, następny na liście będzie procesor. Składając zestaw lub kupując gotową konfigurację, gracze często wpadają w pułapkę nieodpowiedniego rozłożenia wydatków. Kupują więc przyzwoitą kartę graficzną, jednocześnie szukając oszczędności podczas wyboru układu CPU.

Jest to błąd, ponieważ zbyt słaby procesor może skutecznie hamować możliwości jednostki GPU. Warto więc decydować się na modele co najmniej przyzwoite. Zwłaszcza że ich ceny sukcesywnie spadają. Dzięki temu bez większych problemów znajdziemy modele czterordzeniowe, które powinny poradzić sobie z obsługą nowych gier. Na modele słabsze nie powinniśmy zwracać uwagi, chyba że zależy nam na ogrywaniu prostych gier indie lub klasyków. W takich przypadkach wystarczające okażą się dwurdzeniowe procesory niskonapięciowe.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Oczywiście na częstotliwość taktowania kolejnych rdzeni oraz pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3). Im więcej, tym lepiej. Jak już wspomnieliśmy, na wyborze procesora nie warto oszczędzać. Z drugiej strony należy pamiętać, że interesują nas komputery dla graczy do 2500 zł. Szukając urządzenia gwarantującego dobry stosunek ceny do jakości, warto przejrzeć ofertę układów Intela ósmej generacji.

Wartym polecenia procesorem jest między innymi czterordzeniowy i czterowątkowy model Intel Core i3-8100. Jego częstotliwość taktowania wynosi 3600 MHz, a pojemność pamięci trzeciego poziomu 6 MB. Są to parametry wystarczające, by móc cieszyć się obsługa nowych gier. Procesor kosztuje 545 zł.

W ofercie „Czerwonych” wyróżniają się przede wszystkim procesory z rodziny AMD Ryzen. Szczególnie interesująco prezentuje się model AMD Ryzen 5 2400G, który kosztuje 619 zł. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ bardzo dobrze radzi sobie w ramach pracy wielowątkowej. Jego częstotliwość taktowania wynosi w trybie bazowym 3600 MHz, natomiast w trybie turbo maksymalnie 3900 MHz. Do tego dodać możemy również 4 MB pamięci podręcznej L3.

Jeżeli ktoś chce wydać nieco mniej, powinien zainteresować się czterordzeniowym i czterowątkowym procesorem AMD Ryzen 3 2200G za 425 złotych. Dysponuje 4 MB pamięci podręcznej i taktowanie z przedziału od 3500 MHz do 3700 MHz.

Komputer gamingowy do 2500 zł – ile pamięci RAM?

Zastanawiając się, jakie parametry są ważne w przypadku komputera dla gracza, nie powinniśmy zapominać również o pamięci RAM. Warto dobrać ją w odniesieniu do wymagań sprzętowych gier, które zamierzamy ogrywać.

Najważniejsza okaże się oczywiście pojemność pamięci. Obecnie w przypadku nowych gier z segmentu AAA 8 GB to absolutne minimum. Wiele szczególnie rozbudowanych produkcji potrzebuje 12 GB, a nawet 16 GB RAM, by możliwa stała się obsługa wysokich detali graficznych. Warto o tym pamiętać. Nasz budżet powinien wystarczyć, by kryteria te spełnić – dobrym pomysłem okaże się zakup dwóch kości po 8 GB. Zapłacimy za nie w sumie około 350-400 złotych.

Oczywiście wiele zależy także od rodzaju pamięci, a także jej częstotliwość taktowania. Znając obecny rynek, warto polecić kości typu DDR4. Wyróżniają się one bowiem wysoką efektywnością energetyczną i szybkim działaniem (ich taktowanie przeważnie wynosi od 2400 MHz wzwyż).

Jaki dysk twardy do komputera dla gracza?

Przechodzimy do pierwszego elementu, na którym większość graczy zechce nieco oszczędzić. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji – wybrać musimy przede wszystkim między modelami talerzowymi (HDD) a półprzewodnikowymi (SSD).

Dysk twarde HDD są stosunkowo tanie, co w przypadku komputera dla gracza w dobrej cenie ma spore znaczenie. Modele o pojemności 1 TB zakupimy obecnie za minimum 150 złotych. Jest to więc cena śmiesznie niska. Oczywiście w przypadku modeli o wyższej prędkości obrotowej i pojemniejszej pamięci podręcznej będziemy musieli zapłacić więcej, jednak różnice będą wynosiły zazwyczaj kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. No chyba że zamarzy nam się dysk o pojemności 2 TB, 3 TB, a nawet 4 TB. Wtedy ceny będą zaczynały się od około 250-255 złotych.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z dyskami SSD. W ich przypadku mamy do czynienia z podziałem na modele korzystające ze standardu SATA oraz M.2. Te pierwsze są wolniejsze i dzięki temu tańsze. Za model o pojemności 960 GB zapłacimy około 440 złotych. Dyski M.2 z interfejsem PCIe zagwarantują natomiast bardzo wysoką wydajność, która znacznie przyspieszy ładowanie systemu. Problemem będzie oczywiście cena – dysk o pojemności 960 GB zakupimy za minimum 700 złotych, tak więc nasz budżet może okazać się niewystarczający.

Istnieje jednak rozwiązanie pośrednie. Zdecydować możemy się bowiem na 2 dyski – jeden HDD o pojemności 1 TB (150 złotych), który posłuży do instalowania nowych gier i jeden SSD o pojemności 256 GB (cena 185 złotych), na których zainstalujemy system operacyjny. W ten sposób zyskamy przyzwoitą pojemność i szybsze działanie systemu, a zapłacimy niewiele ponad 300 złotych.

Komputer dla gracza do 2500 zł – jaka płyta główna?

W tym przypadku częstym problemem jest dobór modelu, który okaże się kompatybilny z wybranymi przez nas podzespołami. Warto więc skorzystać z konfiguratora Morele.net, który zdecydowanie ułatwi sprawę.

Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na gniazdo procesora, chipset, standard, a także na rodzaj, maksymalną pojemność i częstotliwość obsługiwanej pamięci RAM, a także na dostępne porty i złącza. W naszym przypadku wystarczające okażą się płyty główne za 200-300 złotych. Polecić można chociażby model Gigabyte H310M DS2.

Jaki zasilacz do komputera gamingowego za 2500 zł?

Często decydując o tym, co jest najważniejsze w przypadku komputera do gier, pomijamy zasilacz. Niesłusznie, ponieważ to on odpowiada za dostarczenie energii zamontowanym podzespołom. Uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na moc zasilacza, która musi odpowiadać sumie zapotrzebowania na energie wszystkich wykorzystywanych podzespołów. W przypadku komputerów za maksymalnie 2500 złotych, producenci często decydują się na zamontowanie zasilacza o mocy około 500-600 W.

Uwagę warto zwrócić także na certyfikat sprawności zasilacza, jego wymiary, sposób podłączenia, a także na zastosowane chłodzenie. Jednym z często wybieranych zasilaczy w tej kategorii cenowej jest zasilacz SilentiumPC Vero L2. Kosztuje on od 178 do 185 złotych.

Obudowa do komputera gamingowego za 2500 zł

Na koniec pozostaje nam już tylko obudowa. Jeśli umiejętnie zarządzaliśmy budżetem do tego momentu, powinno nam zostać sporo funduszy, by móc wybrać między modelami najtańszymi a gwarantującymi wysoka wytrzymałość lub atrakcyjny design.

Cały czas musimy jednak pamiętać o kompatybilności obudowy ze standardem wybranej przez nas płyty głównej. Jest to warunek najważniejszy. Uwagę warto zwrócić także na sposób wykonania (dostępne są np. modele wyciszane), wymiary, rodzaj (Tower, Midi Tower, Mini Tower etc.), a także na dostępne porty i złącza (np. USB, audio, HDMI, czytnik kart pamięci).

Podsumowanie: czego spodziewać się po konfiguracji za około 2500 zł?

Komputer dla graczy w cenie do 2500 złotych powinien okazać się wystarczający do obsługi najnowszych gier. Być może nie będzie nam dane uruchomić ich na najwyższych detalach graficznych, jednak w większości przypadków możemy liczyć na utrzymanie stabilnego, wysokiego poziomu klatek na sekundę.

Decydując się na gotowy zestaw gamingowy, warto rozglądać się za modelami wyposażonymi w kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1050 Ti, procesor Intel Core i3-8100 lub AMD Ryzen, a także od 8 do 12 GB pamięci RAM typu DDR4. Producenci często dołączają również dysk twardy HDD o pojemności 1 TB i przyzwoitą liczbę portów oraz złączy.

Udostępnij
5,0
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Przydałby się update po premierze Ryzenów 3 gen. :)
Specjalista Morele | 15:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.