Udostępnij
Skomentuj

Kołowrotek spinningowy do 100 złotych – jaki wybrać?

Spinning cieszy się dużą popularnością. Wymaga jednak dobrego ekwipunku. Jaki kołowrotek spinningowy kupić?

Spinningową metodą wędkarstwa z powodzeniem możemy poławiać drapieżne ryby żyjące w rzekach i wodach stojących. Potrzebny będzie nam do tego odpowiedni sprzęt, w tym niezawodny kołowrotek spinningowy. Jaki model wybrać, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem w wysokości do 100 złotych? Wbrew pozorom mamy całkiem sporo możliwości.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kołowrotka spinningowego?

Sprzęt wędkarski charakteryzuje się sporym zróżnicowaniem. Nie inaczej jest w przypadku kołowrotków spinningowych, których mnogość może przytłoczyć niejednego kupującego. Warto więc wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę, by wybrać model, który spełni wszelkie oczekiwania. Oczywiście podczas wyboru liczą się indywidualne preferencje i upodobania wędkarza, jednak można wyróżnić kilka istotnych czynników, których nie sposób pominąć, kupując kołowrotek spinningowy. Oto one:

 • To jeden z najważniejszych elementów kołowrotka spinningowego, jak zresztą wszystkich kołowrotków, niezależnie od tego, jaką metodę wędkowania wybierzemy i jakie gatunki ryb zamierzamy łowić. Dlaczego element ten jest tak istotny? Umożliwia zatrzymywanie rozwijającej się żyłki, a podczas brania ryby zapobiega jej zerwaniu. Na rynku dostępne są:
 • kołowrotki spinningowe z przednim (górnym) hamulcem (FD)– to modele, które cieszą się dużym uznaniem wśród wędkarzy. A to za sprawą łatwej regulacji podczas holu. Na tle swych konkurentów z tylnym hamulcem odznaczają się lepszą jakością i są bardziej precyzyjne. Pozwalają bowiem na zastosowanie większych podkładek ciernych, co przekłada się na ich bardzo dobrą skuteczność.

Jak sama nazwa wskazuje, w ich przypadku blokada umieszczona jest z przodu. Żyłka zaś zatrzymywana jest na szpuli,

 • kołowrotki spinningowe z tylnym (dolnym) hamulcem (RD) – decyduje się na nie mniej wędkarzy. Sprawdzają się one szczególnie dobrze podczas łowienia gruntowego i spławikowego, a także podczas połowów dużych ryb. W ich przypadku blokada znajduje się z tyłu, zaś do hamowania wykorzystywana jest przekładania.

W zależności od tego, jaki rodzaj hamulca wybierzemy, kołowrotki spinningowe będą różnić się od siebie pod względem nie tylko funkcjonalności, ale i wyglądu. Tak naprawdę najważniejsza jest jednak wygoda połowu. Niejednokrotnie podczas spinningu trzeba bowiem trzymać zestaw wędkarski przez wiele godzin. Dlatego przy wyborze optymalnego hamulca warto kierować się indywidualnymi preferencjami. Każdy wariant jest bowiem poprawny, o ile będzie nam po prostu odpowiadał.

Przy wyborze kołowrotka spinningowego zwróćmy uwagę także na to, z jakiego materiału został wykonany hamulec. Najczęściej jest to stal nierdzewna, która gwarantuje wytrzymałość i długą żywotność sprzętu. Unikajmy przede wszystkim plastikowych elementów. Szybko bowiem niszczeją i są podatne na uszkodzenia.

 • Wielkość. Wielkość kołowrotka spinningowego to parametr, który jest opisywany numerycznie, np. 500, 1000, 3000. Im wyższy numer, tym większy jest kołowrotek, co zwiększa obciążenie całego zestawu wędkarskiego. Czasami poszczególne modele różnią się od siebie tylko szpulami, jednak praktyka pokazuje, że najczęściej jest tak, iż wraz z liczbą rosną i wymiary kołowrotka spinningowego.

Wielkość kołowrotka spinningowego dobiera się w zależności od tego, jaki gatunek ryb zamierzamy łowić. Na rynku znajdziemy modele:

 • na okonia – w tym przypadku duże znaczenie ma lekkość i delikatność zestawu. Warto więc decydować się na kołowrotek spinningowy w rozmiarze 500, 1000 lub 2000. Będzie to wygodne rozwiązanie. Niewielka masa modelu nie będzie bowiem zanadto obciążać ręki, nawet pomimo sporej liczby rzutów, które należy wykonać podczas połowu okonia.

Kołowrotki spinningowe o wymienionej wielkości sprawdzą się również na pstrąga, jazia oraz klenia. Ryby te, tak jak i okoń, nie stawiają w wodzie dużego oporu i łowi się je na mniejsze przynęty. Nie potrzeba więc w ich przypadku dużych kołowrotków,

 • na sandacza – to ryba lubująca się w większych przynętach, która nie pozwala na łatwą walkę. By ją złowić, potrzebować będziemy więc większego kołowrotka spinningowego. W tym przypadku dobrze sprawdzają się te o rozmiarach 3000 i 4000. Można je również stosować na szczupaka oraz na bolenia. Te gatunki ryb zachowują się bowiem podobnie do sandacza,
 • na suma – to wymagający przeciwnik, do walki z którym potrzebujemy potężnych kołowrotków spinningowych o rozmiarach 5000 lub 6000.

Gatunek ryb to jednak nie jedyny parametr doboru wielkości kołowrotka spinningowego, który możemy wziąć pod uwagę. Jeżeli uwzględnimy ciężar wyrzutu (c.w.) wędki, wówczas w przypadku wędzisk:

 • o c.w. do 15 g – zazwyczaj zastosowanie znajdują kołowrotki spinningowe w rozmiarach 500-2500,
 • o górnym c.w. 22-25 g – stosujemy kołowrotki spinningowe w rozmiarze 3000,
 • od dolnego c.w. 25 g – kołowrotki spinningowe od 3500 w górę.

Wiele zależy także od tego, w jakim akwenie wodnym zamierzamy łowić. Jeśli będzie to wędkowanie w rzece o silnym nurcie, wówczas dobrze sprawdzą się kołowrotki spinningowe o rozmiarach 3000-4000. Z kolei na morze odpowiednim wyborem będą warianty o rozmiarach 4000-5000. W obu przypadkach kołowrotki spinningowe są narażone na duże przeciążenia, stąd też ich wielkość musi być odpowiednia.

 • To parametr nierozerwalnie związany z wielkością kołowrotka spinningowego. Im bowiem większy model, tym jest on cięższy. Jeżeli więc nie ma potrzeby, nie warto przesadzać z wielkością wybranego modelu. Nawet niewielkie różnice w wadze, oscylujące wokół kilku gramów, są odczuwalne przez wędkarza i wpływają na komfort połowu. Dobrze sprawdzają się kołowrotki lekkie – 250-250 gramowe. Wiele zależy też od rodzaju materiałów, jakich użyto przy produkcji danego modelu.
 • Rodzaj szpuli. Biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżnić możemy kołowrotki spinningowe ze szpulą ruchomą i ze szpulą stałą. Te pierwsze odznaczają się bardzo dobrą wytrzymałością i solidnością wykonania. Drugie zaś poleca się osobom, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z wędkowaniem.
 • Przełożenie. Informuje ono o szybkości nawijania żyłki na szpulę kołowrotka. Ponadto im jest ono wyższe, tym mniejsze prawdopodobieństwo zerwania ryby. Przełożenie wyrażane jest w liczbie obrotów szpuli w trakcie jednego pełnego obrotu korbką. Jeżeli więc parametr ten wynosi 4.7:1, oznacza to, że kołowrotek wykona 4,7 obrotu podczas jednego obrotu korbką.

W przypadku kołowrotków spinningowych zaleca się przełożenie od 5.2:1 w górę. W przypadku energicznych ryb, takich jak boleń, dobrym wyborem będzie przełożenie oscylujące wokół 6.0:1. Pamiętajmy jednak, że w zależności od dnia określony gatunek ryby może inaczej reagować na szybkość prowadzenia przynęt. Warto więc różnicować obracanie korbką kołowrotka.

 • Pojemność szpuli. Zazwyczaj wyrażana jest jako stosunek grubości żyłki do długości w metrach. Najczęściej przedstawiana jest w formie tabeli, której zapis może wyglądać następująco 0.20/140; 0.25/90; 0.28/75. Co to w praktyce oznacza? Że żyłka o grubości 0,2 mm wejdzie na szpulę 140 m, żyłka 0,25 milimetrowa wejdzie na szpulę 90 m, zaś żyłka o grubości 0,28 zmieści się na szpuli 75. Dzięki tej informacji wiemy, ile danej żyłki kupić i jak ją nawinąć.

Na jaką pojemność szpuli warto się zdecydować? Im agresywniejsze ryby i większy akwen, tym pojemność szpuli powinna być większa.

 • Wolny bieg. To użyteczna funkcja. Pozwala bowiem na swobodne i równomierne odwijanie żyłki, co ułatwia połów. Wybierając kołowrotek spinningowy do 100 złotych, warto jednak sprawdzić, czy dany model go oferuje. W tak atrakcyjnej cenie nie zawsze go otrzymamy.
 • Sposób nawoju żyłki/plecionki. To kolejna istotna kwestia, którą warto sprawdzić zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego modelu. Niewłaściwe nawijanie żyłki lub plecionki przez kołowrotek spinningowy zawsze jest źródłem frustracji wśród wędkarzy. Negatywnie wpływa bowiem na długość połowów. Może nawet doprowadzić do zmarnowania żyłki/plecionki, jeśli ta ulegnie splątaniu i trzeba ją będzie odciąć.

Dobrym rozwiązaniem będzie więc kołowrotek wyposażony w system wolnej oscylacji szpuli. Dzięki niemu żyłka nawija się na szpulę w idealny sposób, co pozwala uniknąć jej splątania.

 • Materiały użyte do produkcji kołowrotka. Najczęściej jest to aluminium. Odznacza się ono bardzo dobrymi właściwościami – jest lekkie i wytrzymałe, a tego właśnie oczekują wędkarze. W przypadku kołowrotków spinningowych do 100 złotych możemy się spotkać z praktyką stosowania elementów plastikowych. Takich modeli warto unikać. Ich części są bowiem podatne na uszkodzenia.
 • Liczba łożysk. To informacja często podawana przez producentów kołowrotków spinningowych, zwłaszcza jeśli w konstrukcji modelu zastosowano kilka łożysk. Tak naprawdę jednak parametr ten nie przekłada się na jakość sprzętu. Niemniej warto wiedzieć, z jakiego materiału powinny być wykonane łożyska, jeśli takowe znajdują się w modelu, którym się interesujemy. Bardzo dobrze sprawdza się stal nierdzewna. Jest bowiem wytrzymała i cechuje się długą żywotnością.

Jeżeli w szczególny sposób zależy nam na lekkości zestawu wędkarskiego, wybierzmy kołowrotek spinningowy o jak najmniejszej liczbie łożysk. Każdy taki element obciąża bowiem dodatkowo wędzisko.

Chociaż kwota do 100 złotych nie jest zbyt duża, z pewnością znajdziemy kołowrotek spinningowy w tym przedziale cenowym, który charakteryzuje się dobrą jakością, precyzją i płynnością działania oraz niezawodnością. Liczyć możemy również na długi okres eksploatacji, jeżeli będziemy właściwie używać danego modelu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Kołowrotek spinningowy – jaka marka?

Wybierając kołowrotek spinningowy do 100 złotych, powinniśmy przeanalizować przede wszystkim najważniejsze parametry konkretnego modelu. Wówczas na pewno kupimy wariant odpowiadający naszym potrzebom i preferencjom. Niemniej warto również zwrócić uwagę na markę sprzętu. Na rynku funkcjonuje wielu producentów, którzy oferują solidne, niezawodne i bardzo dobre jakościowo kołowrotki spinningowe. Szczególnie dużym uznaniem cieszą się jednak poniższe marki:

 • Shimano – chociaż laikom może kojarzyć się z jedynie z przerzutkami rowerowymi, to popularny na rynku producent sprzętu wędkarskiego, w tym także kołowrotków spinningowych. Szeroki asortyment solidnych rozwiązań sprawia, że każdy wędkarz znajdzie w ofercie Shimano coś dla siebie,
 • Daiwa – to marka produkująca solidne, niezawodne i płynnie działające kołowrotki spinningowe. Kolejnym atutem producenta jest bardzo zróżnicowana oferta,
 • Dragon – w asortymencie tego producenta dostępne są kołowrotki spinningowe charakteryzujące się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości, co przyciąga zwłaszcza początkujących wędkarzy,
 • Okuma – sprzęt wędkarski tej marki odznacza się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Nie inaczej jest w przypadku kołowrotków spinningowych, które są wytrzymałe i odporne na trudne warunki terenowe,
 • Penn – marka ta zajmuje się produkcją dobrej jakości kołowrotków wędkarskich, w tym także modeli spinningowych, w przystępnych cenach.

Jak nawinąć plecionkę na kołowrotek spinningowy?

Warto pamiętać, że na kołowrotek spinnigowy możemy nawijać nie tylko żyłkę, ale i plecionkę. Niezależnie od rodzaju wybranego rozwiązania należy to zrobić dokładnie, unikając nadmiernego skręcenia materiału, które może powodować nieprawidłowy hol i wprawiać przynętę w ruch wirowy. Jak więc nawinąć plecionkę?

Przede wszystkim należy unieruchomić szpulę, tak by plecionka mogła swobodnie spadać zwojami zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Dzięki temu uzyskamy pożądany prawostronny skręt, który zapobiega splątaniu plecionki. Co ważne, przed przystąpieniem do zabiegu możemy wstępnie namoczyć plecionkę, co ułatwi nam całą procedurę.

Wybór odpowiedniego kołowrotka spinningowego to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy bowiem wziąć wiele różnorodnych czynników. Dogłębna analiza pozwoli nam jednak wybrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji, który doskonale sprawdzi się w terenie. Gra jest zatem warta świeczki!

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Elegancko napisane. Przejrzyście i z potrzebnymi informacjami.
Moglibyście jeszcze dodać pod artykułem kilka propozycji kołowrotków. :)
Specjalista Morele | 12:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.