Udostępnij
Skomentuj

Wędka spinningowa do 100 zł – jaką wybrać?

Spinning to jedna z najpopularniejszych metod połowu ryb. Wymaga jednak dobrego sprzętu.

Metoda spinningowa polega na zarzucaniu sztucznej przynęty i takim jej wprawianiu w ruch, który skusi ryby do brania. Kluczowym elementem zestawu każdego spinningisty jest więc wędka spinningowa, która powinna zapewniać wysoki komfort rzutów i energicznych ruchów, które są wykonywane podczas tej metody. Czy jednak dysponując ograniczonym budżetem w wysokości do 100 złotych jesteśmy w stanie kupić odpowiedni sprzęt.

Jaka wędka spinningowa na początek?

Cechą charakterystyczną spinningu jest to, że wędkarz dosyć często zmienia pozycję. Wykonuje również wiele rzutów i energicznie się rusza. Potrzebuje zatem wędziska, które będzie poręczne, lekkie, a zarazem wytrzymałe. Wbrew pozorom warunki te z powodzeniem spełniają modele do 100 złotych. Jaką więc wędkę wybrać na początek?

Tak naprawdę wiele zależy od odmiany spinningu, którą chcemy uprawiać. Ta zaś jest uzależniona nie tylko od naszych preferencji oraz doświadczenia łowieckiego, ale i wagi przynęty, która z kolei wiąże się z gatunkiem ryb, jaki zamierzamy łowić. Co i kiedy warto zatem wybrać?

  1. Spinning ultralekki i lekki. To metody dobre na początek, jednak i doświadczeni wędkarze mogą czerpać z nich nie lada frajdę i przyjemność. Wykorzystuje się je przede wszystkich podczas połowów okonia. Sprawdzają się również, jeśli szukamy dobrego sposobu na pstrąga.

W przypadku tych metod połowu ryb wędka spinningowa powinna być przede wszystkim lekka. Jej waga nie może zatem przekraczać 200 gramów. Zapewni to finezję prowadzenia sprzętu. Ręka wędkarza zaś nie zmęczy się zbyt szybko.

Innym ważnym parametrem opisującym wędki do spinningu jest ciężar wyrzutu. W przypadku wariantu ultralekkiego i lekkiego powinien on mieścić się w przedziale 5-25 gramów. Istotna jest także długość wędziska. Ta uzależniona jest od preferowanego sposobu wędkowania. Jeśli wolimy łowić z brzegu, długość wędki powinna wahać się od 2,4 do 3 metrów. Gdy zaś preferujemy połów z łódki, warto sięgnąć po wędziska z przedziału od 2 do 2,4 metrów.

  1. Spinning średni. Tą metodą z powodzeniem możemy złowić okazałego szczupaka i sandacza. Jakie parametry powinna mieć jednak wykorzystywana wędka spinningowa. I w tym przypadku powinna być lekka i nie przekraczać wagowo 200 gramów. Warto również zadbać o optymalny ciężar wyrzutu, mieszczący się w przedziale 10-30 gramów. Długość sprzętu powinna zaś być uzależniona, tak jak w przypadku wędzisk do spinningu ultralekkiego i lekkiego, od tego, czy łowimy z brzegu, czy z łódki.

By zwiększyć swoją szansę na złowienie pokaźnej ryby tą techniką, warto zdecydować się na dokupienie woblera. To element, który zwiększa agresywność pracy przynęty, przez co jest ona atrakcyjniejsza dla drapieżnika. Dzięki dodatkowym kotwiczkom złapanie ryby zaś jest łatwiejsze.

  1. Spinning ciężki. Stosowany najczęściej w przypadku suma. Wykorzystuje się w nim nieco cięższe wędki – zazwyczaj od 200 do 350 gram. Wciąż jednak są to modele lekkie i zapewniające finezję pracy. Ich ciężar wyrzutu zaś mieści się w przedziale 10-35 gramów. Ich długość zazwyczaj sięga od 2,75 metrów i wzwyż. Niemniej, jak zostało wspomniane, wiele zależy od tego, czy wędkujemy z brzegu czy też z łódki.

Wybierając wędkę do spinningu, warto również zwrócić uwagę na jej akcję. Informuje ona o stopniu ugięcia wędki podczas zacięcia i holu ryby. Podstawowy podział obejmuje rozwiązania typu „fast”, „med-fast” oraz „x-fast”. Dwie pierwsze opcje przeznaczone są dla osób, które dopiero co rozpoczynają swą przygodę z wędkarstwem, zaś ostania – dla osób doświadczonych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając wędkę spinningową do 100 zł?

Przy wyborze wędki do spinningu warto również przyjrzeć się materiałowi, z którego została wykonana. Bardzo dobrze sprawdza się aluminium. Jest bowiem lekkie, a zarazem wytrzymałe. Również i grafit to chętnie stosowane rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku wędzisk do 100 złotych. Niestety, dysponując tak ograniczonym budżetem, nie mamy co liczyć na powłokę ochronną, np. z chromu lub niklu, która dodatkowo wzmacnia sprzęt, wydłuża jego żywotność oraz zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne, rdzę i szkodliwe działanie wody.

Decydując się na kupno wędki do spinningu, należy także zwrócić uwagę na renomę producenta. Im większym uznaniem cieszy się dana marka na rynku, tym zazwyczaj lepszą jakość sprzętu oferuje. Liczyć możemy także na dłuższy okres gwarancyjny oraz atrakcyjniejsze warunki serwisowania. Wśród popularnych producentów wędek spinningowych wyróżnić można:

  1. Jaxon – marka przyciąga wędkarzy przede wszystkim bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości,
  2. Konger – dzięki zróżnicowanemu asortymentowi każdy miłośnik wędkarstwa znajdzie rozwiązania, które będą mu odpowiadać w stu procentach,
  3. Dragon Fishing – to marka oferująca solidny i niezawodny sprzęt w atrakcyjnych cenach,
  4. Daiwa – w ofercie tej marki znajdują się rozwiązania o wysokim zaawansowaniu technologicznym, co zachęca do kupna zwłaszcza profesjonalistów,
  5. Shimano – innowacyjne rozwiązania najwyższej jakości to domena tej marki.

Pamiętajmy, że wędka to nie jedyny element zestawu wędkarskiego. Istotną funkcję pełni również kołowrotek i żyłka. Warto więc dobrze przyjrzeć się i tym rozwiązaniom, dopasowując je do gatunku ryb, które zamierzamy łowić. Wówczas zwiększymy skuteczność wędkowania, a także jego wygodę.

Wbrew pozorom wybór wędki spinningowej do 100 złotych to nie lada wyzwanie. Szeroki asortyment produktów w tej cenie z jednej strony sprawia, że z pewnością znajdziemy pasujące nam rozwiązanie, z drugiej zaś utrudnia podjęcie decyzji. Warto więc zwrócić uwagę na podstawowe parametry opisujące wędzisko. Wówczas na pewno uda nam się wybrać model, który nie tylko będzie odpowiadać przyjętemu budżetowi, ale również wykaże się solidnością i niezawodnością. Zwłaszcza osoby początkujące powinny dobrze przyjrzeć się specyfikacji danej wędki. Wybierając produkty do 100 złotych, mogą mieć oni pewność, że nie przepłacą.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.