Udostępnij
Skomentuj

Kolagen na stawy - właściwości, występowanie, suplementacja

Dzięki suplementacji kolagenu zmniejszymy ryzyko powstawania zmarszczek oraz zwiększymy odporność stawów.

Wytrzymałość tkanek naszego organizmu w dużej mierze zależy od poziomu dostępnych białek. Jednym z nich jest kolagen, który na rynku występuje między innymi w formie suplementów. Stosuje się go w medycynie estetycznej, kosmetologii, ale także na co dzień.

Związane jest to oczywiście z jego zdrowotnym wpływem na stawy. Jego odpowiednia suplementacja gwarantuje zwiększoną wytrzymałość tkanek, co oczywiście ma wpływ na ogólne możliwości motoryczne i rozwojowe naszego organizmu.

Co to jest kolagen?

Kolagen to zwierzęce białko zewnątrzkomórkowe. Wpływa ono na elastyczność oraz wytrzymałość mechaniczną tkanek, przez co jest często określane mianem najważniejszego białka tkanki łącznej. Co ważne, kolagen jest głównym składnikiem ścięgien, wpływa także na elastyczność skóry.

Omawiany środek występuje naturalnie w naszym organizmie, jednak z czasem jego ilość spada. Przekłada się to między innymi na pogorszenie pracy stawów, osłabienie włosów, a także spadek jędrności skóry. W efekcie, na naszej twarzy pojawiają się zmarszczki, a my coraz częściej odczuwamy różne bóle (zwłaszcza kręgosłupa) lub efekt przeciążenia organizmu.

Właściwości kolagenu

Wzmacnia stawy

Kolagen na stawy zaleca się przede wszystkim osobom starszym, a także wszystkim zmagającym się z chorymi stawami. Co ważne, kolagen pozwala często szybciej powrócić do zdrowia po różnego rodzaju operacjach.

Odpowiednia suplementacja kolagenu zalecana jest także osobom aktywnym fizycznie. Dzięki niemu stawy szybciej się regenerują i stają się mocniejsze, co pozytywnie wpływa na uporanie się z wszelkimi obciążeniami treningowymi. Warto stosować środek także po oparzeniach.

Spowalnia procesy starzenia się skóry

Z wiekiem człowiek traci zdolność do wytwarzania kolagenu, co przekłada się na postępujące procesy starzenia się skóry, objawami tego procesu są pierwsze zmarszczki, utrata jędrności skóry, rozstępy czy chociażby cellulit. Odpowiednia suplementacja kolagenu może skutecznie spowolnić te procesy.

Występowanie kolagenu

Kolagen możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych. Wymienić należy przede wszystkim:

 • ryby,
 • żelatynę (w tym wszystkie galaretki, zarówno mięsne jak i owocowe),
 • podroby,
 • golonkę.

Istnieją także produkty, które usprawniają syntezę kolagenu w organizmie. Wśród nich wymienić można chociażby buraki, czerwoną fasolę oraz czarną porzeczkę.

Typy kolagenu

Biorąc pod uwagę różnego rodzaju badania, należy podkreślić, że obecnie znamy kilkadziesiąt różnych rodzajów kolagenu. W naszym przypadku najważniejsze są jednak trzy z nich.

 • Kolagen typu I - wpływa on przede wszystkim na stan naszych kości i stawów, organów wewnętrznych, skóry, włosów i paznokci.
 • Kolagen typu II - pełni rolę w procesie budowy chrząstek stawowych.
 • Kolagen typu III - buduje ścięgna, zębinę, tkanki łączne, a także kości i chrząstki.

Kolagen rozróżnia się także na podstawie źródeł jego pochodzenia. Wymienia się między innymi więc kolagen rybi, wieprzowy, wołowy oraz drobiowy.

Warto na chwilę zatrzymać się na kolagenie występującym w rybach. Jego działanie opiera się bowiem między innymi na odbudowywaniu naturalnych włókien kolagenowych obecnych w naszym organizmie. Dzięki temu lepiej „podtrzymywane” są najważniejsze narządy wewnętrzne, takie jak nerki czy wątroba.

Co ważne, kolagen rybi ma ogromny wpływ na kondycję naszej skóry. Dzięki niemu możemy uporać się z cellulitem czy wypadającymi włosami. Przyspiesza on również proces gojenia się ran i blizn.

Suplementy z kolagenem

Na rynku znaleźć można również specjalne suplementy, które zawierają odpowiednią ilość omawianego środka. Spośród nich wymienić można chociażby kolagen morski oraz hydrolizat kolagenu. Co ważne, tego typu produkty występują w różnych formach. Wymienić można przede wszystkim:

 • Kolagen w proszku.
 • Kolagen w kapsułkach.
 • Kolagen w płynie.
 • Kolagen w tabletkach.

Stosowanie suplementów zalecane jest osobom, które zmagają się z niedoborem kolagenu, zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jeżeli zależy nam na maksymalnej przyswajalności środka, decydujmy się na kolagen pochodzenia rybiego. Jego działanie jest bowiem najefektywniejsze.

Zwracajmy uwagę także na to, czy w suplemencie nie znajdują się konserwanty oraz różnego rodzaju substancje barwiące lub słodzące, które obniżają efektywność suplementacji. Na rynku dostępne są preparaty różnych firm. Sporą popularnością cieszy się zwłaszcza kolagen Olimp.

Jak stosować kolagen?

Stosowanie kolagenu jest zależne od tego w jakiej formie przyjmujemy suplement. Najważniejsze jest jednak to, aby nie przekraczać maksymalnej dziennej dawki, która wynosi 40 mg środka.

Mowa tu o kolagenie stosowanym podczas zmagania się z dolegliwościami stawowymi, a także w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli natomiast chcemy stosować środek na problemy ze skórą, dzienna dawka powinna wynieść około 10 g.

Oczywiście pod uwagę musimy wziąć również ilość przyjmowanego kolagenu z żywności.

Decydując się na wyważoną suplementację, możemy liczyć na efekt w postaci wzmocnienia kości i stawów, a także poprawy kondycji skóry.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.