Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Kociołek myśliwski – jak wybrać? Który najlepszy?

Trudne warunki w trakcie polowania to wyzwanie dla myśliwego. Dla wyczerpanych łowców mamy kociołek myśliwski.

Kociołek myśliwski – co to takiego?

Kociołek myśliwski to nic innego jak duże naczynie służące do obróbki termicznej pożywienia. Urządzenie to jest świetnym rozwiązaniem dla osób pasjonujących się łowiectwem. Dlaczego? Otóż myśliwi działający w wymagających warunkach potrzebują treściwego i gorącego pożywienia, którego przyrządzenie nie będzie zabierać wiele czasu i sił. Takie możliwości daje właśnie kociołek myśliwski.

Tradycyjne kociołki wytwarzane są z niezwykle wytrzymałego i odpornego na ogień żeliwa. Cecha ta jest bardzo ważna, gdyż istotą działania kociołka jest umiejscowienie go nad ogniskiem.

Kociołek na ognisko – ale czy tylko?

Podstawowym sposobem używania kociołków żeliwnych jest ustawienie ich nad ogniskiem. Czy oznacza to jednak, iż osoby nie mające możliwości rozpalenia ogniska nie mogą skorzystać z jego zalet? Otóż nic bardziej mylnego. Istnieje alternatywa - ustawienie kociołka na zwykłym ogniu, na płycie, w piecu lub kominku.

Gotowanie w kociołku ma wiele zalet. Poniżej niektóre z nich.

 • Wydobycie intensywnego aromatu i smaku przygotowywanych potraw
 • Możliwość przyrządzenia zupy czy innych dań płynnych „pod chmurką” (przewaga nad popularnym grillem)
 • Potrawa przygotowana w kociołku o dużej pojemności nasyci dużą liczbę gości
 • Długotrwałe utrzymywanie ciepła wewnątrz kociołka
 • Bezwysiłkowa metoda przyrządzania poczęstunku
 • Bezproblemowe czyszczenie naczynia

Polecane kociołki

Budowa kociołka myśliwskiego

Najważniejsze elementy kociołka myśliwskiego to:

 • korpus – miejsce na przyrządzaną potrawę
 • pokrywa – przy jej udziale możliwe jest prawidłowe przyrządzenie tradycyjnej, aromatycznej potrawy
 • nóżki – część kociołka niezbędna do tego, aby został postawiony nad paleniskiem
 • uchwyt – pozwala na powieszenie kociołka nad ogniem

Grill czy kociołek?

Zarówno grill jak i kociołek służą do przyrządzania zupełnie innego rodzaju potraw. Osoby lubiące spożywać posiłki w plenerze mogą więc zaplanować zakup obu urządzeń.

Kociołek żeliwny – emaliowany czy nie?

Gotowanie w kociołku myśliwskim stanowi gwarancję smaku i aromatu. Niejedna osoba, kosztując po raz pierwszy dania przyrządzane przy jego udziale, nie chce na tym jednym razie poprzestać. Niestety ze względu na materiał wykonania, będący stopem żelaza i węgla, powierzchnia naczynia może powodować nieznaczne przywieranie potraw. Aby zapobiec temu niepożądanemu zjawisku, warto wziąć pod uwagę dwa rozwiązania:

 • Wyłożenie dna oraz brzegów kociołka liśćmi kapusty. Owa metoda prócz dobrej izolacji zapewnia także oryginalny smak i wspaniałą woń wydobywającą się z kapusty.
 • Wybór emaliowanego naczynia. Dzięki pokryciu wnętrza nieprzywierającą powłoką, problem przywierania zniknie raz na zawsze.

Właściwa pielęgnacja kociołków żeliwnych

Posiadanie kociołka na ognisko obliguje do jego starannej pielęgnacji zarówno przed pierwszym użyciem jak i w trakcie dalszej eksploatacji.

 • Przed pierwszym użyciem – producenci zalecają staranne oczyszczenie kociołka mieszanką wody z piaskiem oraz jego wypalenie przy użyciu 0,5-1 litra oleju roślinnego. Po zakończeniu tych czynności ważne jest, aby pozwolić naczyniu samoistnie ostygnąć – absolutnie nie schładzać go zimną wodą! Kolejnym krokiem jest wygotowanie kociołka, np. przy użyciu ziemniaków wraz z obierkami. Naczynie powinno być wypełnione nimi do połowy, resztę korpusu należy uzupełnić wodą z dodatkiem kostki smalcu. Tak przyrządzone „danie” powinno się dusić 30-60 minut. Po przeprowadzeniu powyższych zabiegów, urządzenie jest gotowe do użycia.
 • W trakcie eksploatacji – po każdym użyciu naczynie należy starannie wyszorować mieszanką wody z piaskiem, kategorycznie odradza się stosowania jakichkolwiek chemicznych środków myjących. Następnie osuszony kociołek zaleca się natrzeć smalcem lub olejem roślinnym zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Rzecz jasna naczynie należy obmyć wodą z piaskiem także przed jego kolejnym użyciem, ze względu na przeprowadzoną wcześniej konserwację przy użyciu tłuszczu.

Choć przygotowanie naczynia do użytku może się wydawać nieco czasochłonne, dalsze doświadczenia z gotowaniem w kociołku z pewnością ten wysiłek wynagrodzą!

Kociołek myśliwski z paleniskiem

Idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących wygodę i praktyczne rozwiązania są kociołki myśliwskie ze zintegrowanym paleniskiem. Urządzenia te posiadają zdejmowany korpus, co znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków. Dodatkową ich zaletą są także zamykane drzwiczki umożliwiające łatwe i wygodne uzupełnianie paliwa. Kociołek posiada również wyjmowany popielnik ułatwiający jego czyszczenie.

Widać więc wyraźnie, iż brak miejsca nadającego się na rozpalenie ogniska nie stanowi większej przeszkody dla zwolenników tradycyjnej staropolskiej kuchni. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są bowiem kociołki myśliwskie wzbogacone o własne palenisko.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.