Udostępnij
Skomentuj

Klej do butów - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Klejenie obuwia jest dość trudne – powierzchnia przylegania zwykle jest niewielka, materiały niedoskonałe.

Dostęp do miejsca wymagającego naprawy bywa utrudniony. Tym większego znaczenia nabiera więc wybór właściwego kleju do butów.

Popularne akcesoria do obuwia

Klej do butów - jak go dobrać do materiału?

Każdy materiał wymaga nieco innego kleju, co wynika na przykład ze składu chemicznego albo technologii klejenia.

  • Jaki klej do butów skórzanych? Przede wszystkim należy skupić się na poszukiwaniach kleju przeznaczonego właśnie do tego surowca. Dawniej stosowano powszechnie butapren i dziś również zdaje on egzamin, natomiast trzeba pamiętać, że butapren butaprenowi nierówny – mimo podobnego składu, nie każdy klej tego typu sprawdzi się równie dobrze.
  • Jaki klej do butów brokatowych? Poza dopasowaniem do materiału należy zwrócić uwagę na kolor kleju. O ile skórzane buty zwykle charakteryzują się ciemniejszą i stosunkowo nierówną barwą, to jasne buty brokatowe należy kleić klejami bardzo elastycznymi i wydajnymi, najlepiej bezbarwnymi, aby uniknąć zanieczyszczenia powierzchni w widoczny sposób.
  • Jaki klej do butów z „innych tworzyw”? Pojęcie „inny materiał” oznaczające w praktyce najczęściej tworzywa sztuczne jest dość szerokie. Większość klejów, które mogą łączyć tworzywa sztuczne, w pierwszej kolejności je rozpuszcza, tworząc półpłynną warstwę, która po dociśnięciu łączonych powierzchni zasycha, tworząc trwałe i wodoodporne połączenie.
  • Jaki klej do butów z tkanin? Klejąc buty z tkanin, należy pamiętać o tym, że niektóre włókna mogą ulec osłabieniu lub rozerwaniu pod wpływem agresywnych klejów, a nawet jeśli do tego nie dojdzie, mogą pojawić się plamy na powierzchni buta, co obniży jego estetykę. Zwykle więc odchodzi się od klejenia tego rodzaju obuwia lub wykorzystuje tylko specjalistyczne kleje.

Ogólnie rzecz biorąc, należy w każdym przypadku spojrzeć na to, jakie materiały mają zostać połączone. Nieco inne kleje można dobrać do łączenia gumy ze skórą, gumy z tworzywami sztucznymi lub tworzyw sztucznych między sobą. Ponieważ różnorodność klejów jest spora, trzeba będzie dokładnie sprawdzić na etykiecie wybranego preparatu, do jakich połączeń może on być stosowany.

Właściwości dobrego kleju do butów

Nie każdy klej, który łączy na przykład gumę z tworzywem sztucznym, sprawdzi się jako klej obuwniczy. To dlatego, że sposób i warunki eksploatacji obuwia są dość specyficzne, w związku z czym również kleje dobiera się nieco inaczej niż w pozostałych przypadkach, a przede wszystkim zwraca się uwagę na charakterystyczne właściwości.

  • Wodoodporność: powinno się uznać ją za wymóg absolutnie podstawowy. Kleje, które nie są wodoodporne, mogą puszczać nawet pod wpływem niewielkich ilości wilgoci, jeśli spoina będzie często narażona na kontakt z drobinkami wody. Suma summarum szkodliwe może okazać się w takim przypadku nawet przejście po mokrym od rosy trawniku.
  • Elastyczność: klej do butów elastyczny być musi w każdym przypadku. Oznacza to nie tylko, że w normalnych warunkach spoina musi z łatwością się odkształcać, jednocześnie nie stając się coraz słabszą, ale także, że elastyczność musi być zachowana w różnych warunkach – zarówno przy obniżonej, jak i przy podwyższonej temperaturze, przy niskiej i wysokiej wilgotności, a także w środowisku niesprzyjającym chemicznie (co może obejmować na przykład używanie soli do zimowego utrzymania dróg).
  • Barwa: choć zdecydowanie nie jest aspektem kluczowym, dobrze jest, jeśli spoina po zastygnięciu będzie bezbarwna, szczególnie w przypadku napraw wykonywanych przez osoby o skromniejszym doświadczeniu. Często buty klei się na bardzo niewielkich powierzchniach stykowych i wprowadzenie tam tylko niewielkiej ilości kleju jest trudne, a nie zawsze można go usunąć z powierzchni. Oczywiście jeśli dobry klej nie będzie bezbarwny – trudno, trzeba po prostu bardziej się postarać przy klejeniu, ale jeśli ma się wybór, warto stawiać na rozwiązania maksymalnie wygodne.
  • Sposób klejenia: dostępne są kleje na zimno i kleje do butów na gorąco. Te ostatnie zwykle charakteryzują się lepszymi właściwościami tworzonych spoin, ale są trudniejsze do zaaplikowania. Warto więc już na etapie poszukiwań zdecydować się na konkretne rozwiązanie – kleje na zimno też mogą działać bardzo dobrze, natomiast te przeznaczone do klejenia na gorąco używane są przede wszystkim do naprawy najbardziej narażonych na zużycie elementów, na przykład zelówek.

Mocny klej do butów - o czym trzeba pamiętać?

Sam wybór kleju jest oczywiście sprawą ważną, ale nawet najlepszy klej szewski nie stworzy trwałej spoiny, jeśli klejone powierzchnie nie zostaną dokładnie oczyszczone i odtłuszczone. Często wydaje się to dość trudnym wyzwaniem, ale bez właściwego przygotowania powierzchni stykowych nie można liczyć na trwałe sklejenie obuwia.

Przy wyborze kleju do budów warto zwrócić uwagę na producenta: choć kleje do butów Pattex czy Technicoll będą droższe niż produkty mniej znanych marek, ich zastosowanie daje większe szanse na sukces. Lepszy klej to trwalsza spoina, więc oszczędność tutaj może być tylko pozorna, zwłaszcza że nawet profesjonalne kleje do butów nie są przesadnie drogie.

Udostępnij
1,4
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.