Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Kij baseballowy – jaki wybrać? Który najlepszy?

By móc grać w baseball, potrzebny jest kij baseballowy. Jak wybrać najlepszy?

Baseball to amerykański sport narodowy, zaraz obok koszykówki czy hokeja. Dziś co prawda nie jest już tak popularny, jak np. po II wojnie światowej, ale nadal ma rzesze fanów. Na mecze baseballowe przybywają całe rodziny, atmosfera jest swobodna i przyjacielska. Nie dochodzi też do żadnych starć między kibicami przeciwnych drużyn, jak to często ma miejsce w przypadku piłki nożnej. W baseball nie tylko się gra, ale powstało wiele piosenek mu poświęconych czy filmów, np. „Pole marzeń” z 1989 roku z Kevinem Costnerem. Uprawianie baseballu nie tylko wiąże się z koniecznością poznania zasad tej gry czy trenowaniem umiejętności baseballowych, ale także zaopatrzeniem się w odpowiednie akcesoria. Niezbędny jest nie tylko właściwy strój, ale także kij baseballowy.

Nie trzeba mieszkać w Ameryce, by wiedzieć, że kij baseballowy to podstawowe wyposażenie baseballisty. Jednak ta wiedza nie wystarczy, by zrozumieć rozgrywki baseballowe. W końcu oprócz pałkarza trzymającego kij baseballowy na boisku jest mnóstwo innych graczy. Oczywiście celem gry w baseball jest zdobycie wszystkich czterech baz, czyli uzyskanie punktu. Jednostką meczu baseballowego jest inning (podzielony na dwa półinningi). Zazwyczaj zawody trwają do 9 inningów. Podczas jednego półinningu jedna drużyna atakuje, by zdobyć punkt, druga jej przeszkadza. Drugi półinning to odwrócenie ról. Czym się charakteryzują te role?

  • Team at bat – to drużyna atakująca (uderzająca), która stara się zdobywać bazy, czyli uzyskać punkt. Na boisku może być jeden zawodnik drużyny atakującej (pałkarz, który ma kij baseballowy) lub więcej, ale maksymalnie czterech. Jeśli pałkarz odbije piłkę kijem, musi rozpocząć bieg do pierwszej bazy.
  • Fielding team – to drużyna w polu, czyli ta, która próbuje przeszkodzić drużynie atakującej w zdobyciu punktu. W jej skład wchodzi miotacz, łapacz, trzech strażników baz, łącznik i trzech zapolowych. Ich zadaniem jest dostarczenie uderzonej przez pałkarza piłki do strażnika bazy, zanim zostanie ona dotknięta przez gracza drużyny przeciwnej.

Jak dobrać kij baseballowy?

W Polsce także uprawia się baseball. Polska liga baseballu to tzw. Ekstraliga Baseballowa, w której uczestniczą takie drużyny jak Silesia Rybnik czy Stal Kutno. Jeśli ktoś chciałby spróbować swoich sił w tym oryginalnym sporcie, powinien sięgnąć po właściwe wyposażenie, np. kij baseballowy. To on pozwoli trenować odbicia, które później mogą przyczynić się nawet do osiągnięcie home runa w trakcie meczu, czyli zdobycia wszystkich czterech baz.

Kij baseballowy to nie jest produkt sportowy, który kupuje się często. W związku z tym dobranie odpowiedniego wyrobu może być sporym wyzwaniem. Wszystkie kije mają specyficzny kształt, lekko stożkowaty i z zaokrąglonym końcem. Jednak to na inne parametry kijów warto zwrócić uwagę. Co jest ważne?

  • Materiał – najlepszy kij to bez wątpienia kij baseballowy drewniany. To właśnie takimi kijami grają czołowi zawodnicy. Jeśli jednak potrzebny jest sprzęt treningowy, dla osoby początkującej, wówczas można zaopatrzyć się w kij metalowy, np. aluminiowy. Jest lżejszy, ale wytrzymały.
  • Rozmiar – w przypadku kijów dużym problemem jest często dobór ich długości. Jakie kij baseballowy wymiary powinien mieć? Najlepiej skorzystać z tabel dostępnych w Internecie. Pomagają one dobrać kij w odniesieniu do wagi i wzrostu gracza.

Czy kij baseballowy jest legalny?

Niektóre osoby pragnące rozpocząć grać w baseball obawiają się, że posiadanie kija baseballowego może być nielegalne. Nikt w końcu nie chciałby zostać zatrzymany przez policję z powodu kija wiezionego w bagażniku na trening. Jednak sportowcy mogą spać spokojnie: kij baseballowy, jako narzędzie sportowe, jest całkowicie legalny. Jednak w momencie transportu, czy to w aucie, czy piechotą, należy go przechowywać w odpowiednim pokrowcu. Używać można go jednak wyłącznie na boisku.

Czy kij baseballowy jest bronią?

Pałki w kształcie kijów baseballowych (czyli je imitujące) są w polskim prawie traktowane jako broń biała w sytuacji, gdy ich użycie zagraża zdrowiu i życiu. Polscy baseballiści nie powinni zatem martwić się o swoje kije, jeśli służą wyłącznie do celów sportowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.