Udostępnij
Skomentuj

Kierownica rowerowa – jaką wybrać?

Czy kierownica musi być dobrana ściśle do roweru czy do osobistych preferencji?

Rodzaje kierownic do rowerów

Kierownice można podzielić na kilka rodzajów w zależności od budowy, przeznaczenia i rozmiarów. Na „pierwszy ogień” pójdzie budowa. W tym przypadku wyróżniamy dwa rodzaje kierownic.

  • Kierownica rowerowa prosta – ma prosty kształt (brak rogów) i wygięcie maksymalnie pod kątem 5 stopni. Prosta kierownica ma zastosowanie sportowe i semisportowe. Gwarantuje przyjęcie aerodynamicznej postawy.
  • Kierownica rowerowa giętka – jest mocniej wygięta (ma rogi) i stosuje się ją w rowerach MTB i szosowych. Taka kierownica musi być szersza niż kierownica prosta, w większości przypadków jest też cięższa.

Kierownica rowerowa – jaka szerokość?

W przypadku roweru MTB szerokość kierownicy powinna przekraczać szerokość barków o 10-15 cm, tak więc w każdym przypadku będzie potrzebna nieco inna kierowca. Szczupłej kobiecie nie będzie się dobrze jeździło z kierownicą przystosowaną szerokością do wysokiego i barczystego mężczyzny i odwrotnie. Jeżeli zależy Ci na dużej efektywności pedałowania, kierownica powinna mieć 56-58 cm. Wąska kierownica jest dobra podczas jazdy na czas i na stojąco, natomiast szersza w przypadku jazdy rekreacyjnej. Do roweru szosowego najlepiej wybrać kierownicę o długości 40-44 cm. Średnica kierownicy może mieć 25,4 mm lub 31,8 mm, inne średnice są rzadko spotykane.

Kierownice w zależności od przeznaczenia

Kierownica powinna być dobrana do konkretnego typu roweru.

Kierownica rowerowa MTB

W przypadku roweru MTB szerokość kierownicy powinna być dobrana do własnych preferencji. Im szersza jest kierownica, tym większa Twoja kontrola nad rowerem.

Kierownica rowerowa szosowa

Powinna być wygięta w kształt tzw. baranka, by gwarantować jak najmniejsze opory powietrza i umożliwiać przybranie dobrej pozycji w czasie jazdy. Jeżeli zależy Ci na dobrych czasach przejazdów, postaw na kierownicę karbonową – jest bardzo lekka. Do roweru szosowego można jeszcze wybrać tzw. lemondkę, czyli specjalną nakładkę na kierownicę umożliwiającą rowerzyście niemalże położenie się na kierownicy i tym samym zwiększenie aerodynamiki i poprawę komfortu (plecy odpoczywają).

Kierownica do roweru miejskiego

Zgrabne manewrowanie między samochodami wymaga posiadania szerokiej kierownicy w prostym kształcie lub w kształcie jaskółki. Dobra kierownica do roweru miejskiego to taka, na której podczas jazdy nadgarstki są ustawione pod kątem.

Kierownice rowerowe wielopozycyjne

Tego typu kierownice nadają się szczególnie na dalsze wyprawy. Taka kierownica jest obustronnie wygięta i zagięta do środka, co pozwala na przyjmowanie różnych pozycji podczas jazdy. Dodatkową zaletą takiej kierownicy jest fakt, że można na niej zamontować sporą ilość akcesoriów.

Istotnym parametrem mającym wpływ na sposób użytkowania danej kierownicy jest także materiał wykonania. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że kierownica powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów. Większość kierownic jest dzisiaj wykonana z aluminium, ale na rynku są też droższe – kompozytowe modele. Wybór metalowej kierownicy nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo metalowa kierownica jest twarda, a tym samym nie amortyzuje tak dobrze wstrząsów, z kolei im lżejsza i delikatniejsza będzie kierownica rowerowa, tym mniejszą będzie miała trwałość. Warto też wybrać kierownicę pokrytą powłoką antypoślizgową – jej obecność znacznie poprawi chwyt.

Rogi na kierownicę rowerową

Do prostej kierownicy można dokupić rogi na kierownicę rowerową. Obecność rogów ułatwi przybranie właściwej pozycji oraz zwiększy szybkość, dlatego że rogi wpływają na dynamikę jazdy. Rodzaj rogów należy dobrać do sposobu jazdy. Jeżeli jazda jest agresywna, stosujemy rogi wyczynowe (proste, o długości 10-12 cm i z powłoką antypoślizgową). Jeśli jeździsz spokojnie, wystarczą rogi do roweru trekkingowego (mają ok. 14 cm długości).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.