Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jogging – co to? Jak zacząć? Zalety. Czy warto?

Jednym z popularniejszych rodzajów aktywności na świeżym powietrzu jest jogging.

Jogging – co to takiego?

Jogging to jedna z technik biegania, a raczej biegania truchtem z prędkością nieprzekraczającą 9 kilometrów na godzinę. Taka prędkość pozwala na optymalną pracę mięśni, spalanie tkanki tłuszczowej, a jednak nie jest to zbyt wysokie tempo i dlatego jogging można polecić niemal każdemu – bez względu na stopień zaawansowania.

Głównym celem aktywności tego typu jest poprawa kondycji i wydajności organizmu przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Niektórzy stosują jogging jako rozgrzewkę do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, ale ta technika biegania jest na tyle efektywna, że można stosować ją również jako docelowy rodzaj treningu na świeżym powietrzu.

Jogging – zalety

Wiele osób ma jasno określone cele treningowe – na przykład redukcja wagi o określoną liczbę kilogramów albo wysmuklenie konkretnej partii ciała – dlatego pierwsze, na co zwracają uwagę, to efekty, jakie można uzyskać stosując wybrany rodzaj aktywności. Jeśli chodzi o jogging, to efekty mogą być różne (w zależności od zaawansowania treningów, częstotliwości, dystansu i tym podobnych czynników), ale nie można odmówić tej dyscyplinie skuteczności. Do najważniejszych zalet i efektów, jakie wiążą się z uprawiania joggingu, należą:

 • Rozwijanie kondycji – jogging pomaga budować lepszą kondycję, co wpływa na ogólną sprawność ruchową i możliwości fizyczne podczas codziennego życia i podczas uprawiania sportu.
 • Wysmuklenie sylwetki – choć podczas truchtu pracują głównie mięśnie nóg, to przy okazji pracują także mięśnie niemal całego ciała, a to powoduje, że sylwetka ulega w miarę równomiernemu wysmukleniu.
 • Wzmocnienie mięśni nóg – to oczywisty efekt ćwiczeń tego typu.
 • Możliwość zażywania ruchu na świeżym powietrzu – dla wielu osób jogging to po prostu przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu, przemierzania atrakcyjnych tras.
 • Jogging odpręża, relaksuje i napełnia pozytywną energią – wysiłek fizyczny jest na swój sposób relaksujący, a także przyczynia się do wzmożonej produkcji endorfin.
 • Jogging przyspiesza metabolizm.

Jak uprawiać jogging?

Jeśli jeszcze nie mieliśmy do czynienia z joggingiem lub wracamy do treningów po dłuższej przerwie, warto zapoznać się z poniższymi poradami na temat uprawiania tego rodzaju aktywności. To odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania:

  • Jogging – jak zacząć? Początki na ogół bywają trudne, ale akurat jogging to jedna z najłatwiejszych aktywności sportowych. Wystarczy odpowiedni strój, chwila wolnego czasu i można truchtać na wybranej trasie. By nie zrazić się już na wstępie, warto uprawiać jogging w przyjemne dni, gdy pogoda dopisuje. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy każdorazowo wykonać rozgrzewkę, a w szczególności ćwiczenia rozciągające.

Polecane butelki na wodę

 • Jogging – jaki dystans? W ćwiczeniach tego typu największą zaletą jest to, że sami na bieżąco możemy podejmować decyzje o długotrwałości i intensywności treningu. Na początku warto poznać swoje możliwości i wybrać się na bieg kilometrowy lub kilkukilometrowy (jeśli nie stanowi to dla nas problemu). Z czasem ten dystans można zwiększać stopniowo.
 • Jogging – jak często? Wbrew pozorom wcale nie powinno się uprawiać joggingu każdego dnia. Mięśnie potrzebują czasu na regenerację. Optymalna częstotliwość uprawiania joggingu to 3 do 4 razy w tygodniu, ale tak naprawdę to jest to kwestia indywidualna i uzależniona od celu treningowego.
 • Jaki strój do joggingu? Jogging różni się od biegania głównie tempem działania, ale jeśli chodzi o strój, to w zasadzie można sięgnąć po identyczne elementy. Kluczową kwestią są buty do joggingu – na odpowiednio grubej, amortyzującej podeszwie. Poza tym powinno się zaopatrzyć w odzież sportową dla biegaczy – bieliznę (kobiety koniecznie powinny sięgnąć po wysokiej klasy biustonosze sportowe), spodnie, legginsy lub spodenki, koszulkę, a na chłodniejsze dni przyda się jeszcze bluza lub kurtka. Kluczową kwestią jest dobór ubrań z elastycznych i wytrzymałych tkanin, które zaprojektowano z myślą o bieganiu – będą posiadały odpowiednie wstawki elastyczne i wywietrzniki.
 • Jogging a kalorie – trudno precyzyjnie określić liczbę kalorii, jakie spala się podczas joggingu, gdyż zależy to od wielu czynników, ale szacunkowo podczas godzinnego treningu może to być około 500 kalorii.
 • Jogging z psem – wiele osób szuka aktywności fizycznej, którą można podjąć wspólnie z czworonogiem. Jogging jest idealnym rodzajem sportu dla posiadaczy psów, które również w ten sposób zażyją ruchu.

Jogging czy bieganie?

Zarówno jogging, jak i bieganie to aktywność o podobnym charakterze, choć nieco innym natężeniu. Wiele osób rozpoczyna od joggingu i z czasem próbuje swoich sił w bieganiu, niektórzy przeplatają te rodzaje aktywności, a inni decydują się wyłącznie na jedną z tych dyscyplin. Co wybrać?

Obie te dyscypliny mają swoje mocne i słabsze strony. Warto wypróbować jogging, ewentualnie z czasem spróbować również szybszego biegania, bo przecież w każdej chwili można zmienić plan treningowy, a do obu rodzajów ruchu potrzebne są praktycznie takie same stroje i akcesoria.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.