Udostępnij
Skomentuj

Jakie zasilanie do kamery samochodowej?

Przy zakupie rejestratora jazdy, poza samym urządzeniem w pudełku znajduje się jeszcze zasilacz do kamery samochodowej - dodatkowe zasilanie do kamery samochodowej.

Zasilanie kamerki samochodowej – wyposażenie fabryczne

Zdecydowana większość dostępnych na rynku wideorejestratorów wyposażona jest przez producenta w zasilanie akumulatorowe. Część jednak zaopatrzona została we wspomniany we wstępie kondensator. Na czym polega różnica i jakie są konsekwencje wyboru zarówno jednego, jak i drugiego sposobu zasilania kamery?

Polecane wideorejestratory

Rejestratory wyposażone w akumulator działają również po odłączeniu przewodu zasilającego, jednak podkreślić należy, że nawet w dobrej jakości kamerach akumulator służy jedynie podtrzymaniu zasilania po to, żeby możliwe było swobodne wyłączenie lub załączenie kamerki, sprawdzenie i skontrolowanie jej ustawień a nawet jedynie prawidłowe zapisanie pliku i następnie wyłączenie urządzenia. Stosowane w rejestratorach akumulatory mają bardzo niewielką pojemność, dlatego statystycznie przygotowane są na zaledwie kilkudziesięciosekundową do kilkuminutowej (w najlepszych kamerach maksymalnie dwudziestominutową) pracę po odłączeniu zasilania przewodowego.

Drugą grupą rejestratorów, znacznie mniej liczną, są te wyposażone w kondensator. Czym jest kondensator? Najprościej rzecz ujmując jest to element elektryczny, który ma zdolność gromadzenia ładunku elektrycznego (nazywaną pojemnością). Dzięki tej właściwości kondensatora, w rejestratorze w niego wyposażonym, po odłączeniu zasilania przewodowego nie następuje natychmiastowe wyłączenie kamery, lecz kondensator zasila ją pozwalając na zapisanie i prawidłowe zamknięcie pliku z nagraniem.

Kondensator nie jest w stanie podtrzymać działania kamery dłużej niż kilka sekund.

Jakie zasilanie do kamery samochodowej wybrać? Akumulator czy kondensator?

Jak każde rozwiązanie, także i te w postaci kondensatora i akumulatora mają swoje plusy i minusy. Akumulator zdecydowanie dłużej podtrzymuje pracę kamery po odłączeniu zasilania, dlatego można by zakwestionować w ogóle sens montowania kondensatora w rejestratorach jazdy. Okazuje się jednak, że pojemność akumulatora podlega naturalnej degradacji, tym szybciej im bardziej intensywna jest eksploatacja urządzenia. Dlatego początkowe możliwości związane z czasem podtrzymania napięcia ulegają wraz z upływem kolejnych tygodni użytkowania stopniowemu zmniejszeniu. Kolejno, kondensatory mają nad akumulatorami tę przewagę, że są zdecydowanie bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. O ile czas pracy akumulatorów w okresie dużych mrozów wyraźnie się skraca, o tyle kondensatory w żaden sposób nie są na temperatury wrażliwe. Również na wysokie, podczas gdy akumulatory w ekstremalnych przypadkach w okresie dużych upałów mogą nawet wybuchnąć doprowadzając do zniszczenia kamery (dlatego nie powinno się pozostawiać takiego rejestratora w zaparkowanym samochodzie podczas gorącego lata).

Mimo więc bardzo niewielkiej zdolności podtrzymania zasilania kamery, montowanie kondensatorów w rejestratorach jazdy jest jak najbardziej uzasadnione, głównie ze względu na ich trwałość i niewrażliwość na czynniki zewnętrzne.

Start rejestratora wraz z włączeniem zapłonu vs. stałe zasilanie do kamery samochodowej

Warto przy okazji tematu zasilania rejestratora nadmienić, że kamera włącza się przy starcie zapłonu, a nie silnika, jak często można usłyszeć czy przeczytać w różnego rodzaju źródłach. To w momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce podawane jest napięcie na gniazdo zapalniczki, a nie dopiero w chwili uruchamiania silnika.

Ta kwestia jest dość istotna ze względu na kolejną, czyli stałe zasilanie kamery po to, żeby mogła pracować również podczas postoju. Zanim zdecydujemy się na zakup takiego udogodnienia jak moduł zasilania do kamery samochodowej, sprawdźmy, czy w ogóle go potrzebujemy. W zależności od modelu samochodu, część producentów aut wyposaża je w zapalniczkę, która jest zasilana dopiero w momencie przekręcenia kluczyka w stacyjce i uruchomienia zapłonu. Pozostałe samochody montowane są w taki sposób, że zapalniczka zasilana jest stale, niezależnie od tego, czy zapłon jest włączony, czy nie. Oczywiście w tym drugim przypadku stałe zasilanie kamery mamy zagwarantowane w wersji fabrycznej. Jeśli jednak nasze auto należy do pierwszej grupy pojazdów – musimy poradzić sobie inaczej i zastosować adapter zasilania do kamery samochodowej. Należy rozpatrzyć tę ewentualność również w przypadku, kiedy akumulator naszego samochodu nie ma szans na porządne podładowanie podczas jazdy (np. zimą w przypadku krótkich tras).

Czym jest i do czego służy adapter zasilania do kamery samochodowej?

Adapter zasilania jest urządzeniem, które z jednej strony wpinamy do instalacji elektrycznej samochodu, a z drugiej podłączamy rejestrator jazdy. Podczas postoju adapter monitoruje napięcie zewnętrzne z akumulatora pozwalając na zasilanie kamery do momentu aż napięcie spadnie poniżej poziomu krytycznego. Wtedy adapter odcina zasilanie. Oczywiście w konsekwencji kamera przestaje nagrywać, jednak akumulator pozostaje sprawny i możemy korzystać z samochodu.

Bardziej zaawansowane adaptery nie tylko monitorują napięcie, ale również pozwalają na programowanie innych ustawień krytycznych, jak na przykład temperatura, przy której ma nastąpić odcięcie w czasie upałów albo czas, po upływie którego ma nastąpić odłączenie kamery.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.