Udostępnij
Skomentuj

Jakie wybrać rękawiczki na rower? Które będą najlepsze?

Noszenie rękawiczek rowerowych to nie tylko moda, ale także bezpieczeństwo i znacznie wyższy komfort jazdy.

Po co rękawiczki na rower? Co dają rękawiczki rowerowe tak naprawdę? Oto zalety rękawiczek na rower:

 • Rękawiczki na rower chronią dłonie rowerzysty w przypadku upadku, a także przed odparzeniami od kierownicy i oparzeniami słonecznymi.
 • Rękawiczki rowerowe zwiększają amortyzację i pomagają zapobiegać spadaniu z roweru.
 • Rękawiczki na rower pozwalają lepiej panować nad pojazdem i kontrolować hamowanie. Ręce w rękawiczkach rowerowych lepiej przylegają do kierownicy, nie spadają z niej na każdym korzeniu czy górce i umożliwiają znacznie szybsze manewry.

Rękawiczki na rower – rozmiary

Jak mierzyć rękawiczki rowerowe? Rękawiczki na rower damskie dobiera się na tej samej zasadzie, co rękawiczki na rower dla mężczyzn. Warto zawsze sprawdzić rozmiarówkę rękawiczek rowerowych na stronie każdego z producentów akcesoriów.

Jak dopasować rękawiczki rowerowe? Najpierw należy zmierzyć dłoń, zawsze na płasko. Palce rozstawia się szeroko i zwykłym centymetrem krawieckim owija się dłoń mniej więcej w połowie długości w najszerszym miejscu, oczywiście nie uwzględniając kciuka. U dorosłych stosuje się zazwyczaj poniższe rozmiary rękawiczek na rower:

 • obwód dłoni wynoszący 15-17 cm oznacza rozmiar XS (6),
 • obwód dłoni wynoszący 18-19 cm oznacza rozmiar S (7),
 • obwód dłoni wynoszący 20-22 cm oznacza rozmiar M (8),
 • obwód dłoni wynoszący 23-24 cm oznacza rozmiar L (9),
 • obwód dłoni wynoszący 25-27 cm oznacza rozmiar XL (10).

Polecane rękawiczki sportowe

Rękawiczki na rower dziecięce

Przy mierzeniu dziecięcych dłoni obowiązują identyczne zasady, co w przypadku osób dorosłych. Najwygodniej jednak dodatkowo stosować się do poniższej tabeli:

 • dla dwu- bądź trzyletniego dziecka idealne będą rękawiczki na rower w rozmiarze 1,
 • 4-5 lat – rozmiar 2,
 • 6-7 – rozmiar 3,
 • 8-9 – rozmiar 4,
 • 10-13 – rozmiar 5.

Większe i wyższe dzieci z pewnością mają duże dłonie i można wypróbować najmniejsze modele rękawiczek rowerowych z damskiej rozmiarówki w uniwersalnych kolorach.

Rękawiczki na rower: długie palce i długa część górna

Jak wybrać rękawiczki rowerowe? Podczas jazdy w chłodniejsze miesiące doskonale sprawdzą się długie rękawiczki na rower z długimi palcami. Dodatkowo ocieplą one zarówno palce, jak i przedramiona, a można je nakładać na i pod koszulkę. Polubią je także fani jazdy ekstremalnej, downhill’u. Szczególnie chronią one całe ręce przed odciskami oraz wszelkiego rodzaju zadrapaniami i doskonale wchłaniają spływający pot.

Dobre rękawiczki zimowe na rower/ Ciepłe rękawiczki na rower

Im więcej ocieplenia w zimowych rękawiczkach rowerowych, tym lepiej. Ale nie chodzi tu o zyskującą na grubości warstwę materiału, tylko stosowane tkaniny najwyższej możliwej jakości. Lekkie, przewiewne, wytrzymałe, najlepiej żelowe rękawiczki na rower mogą być nawet wyposażone w extra ochraniacze na nadgarstek – sprawdzą się w kolarstwie górskim i jeździe po lasach. Lepsze, termoaktywne modele warto także wypróbować w trakcie biegania.

Rękawiczki na rower bez palców – krótkie rękawiczki rowerowe

Krótkie rękawiczki na rower są bardzo dobrze dopasowane do dłoni i lekkie ze względu na elastyczną tkaninę, z której zostały uszyte. Powinny one pokrywać cały grzbiet dłoni. Idealnie sprawdzą się jako rękawiczki rowerowe letnie.

Przyda się materiał frotowy, umieszczony na kciukach – umożliwia on bowiem ocieranie potu z czoła w trakcie jazdy w upale. Dobrej jakości wypełnienie, przypominające kocie poduszki na łapkach, to również niezbędny element rękawiczek na rower, podnoszący komfort trzymania kierownicy i poprawiający amortyzację. Do długotrwałej jazdy przydadzą się wkładki żelowe, antyodciskowe i poprawiające chwyt. Otworki wentylacyjne oraz pull-off tabs, uchwyty umieszczone obok kciuków do zdejmowania rękawiczek rowerowych ze spoconych dłoni, to kolejne ciekawe szczegóły budowy akcesoriów na rower.

Jak prać rękawiczki rowerowe?

Ubrania sportowe utrzymuje się w czystości w nieco inny sposób niż te ze standardowych materiałów. Wszystko zazwyczaj wyjaśnione jest przez producenta na metce. Stosowanie się do zaleceń firm wytwarzających odzież do uprawiania różnych dyscyplin pozwoli przedłużyć ich trwałość i żywotność. Skąd wie się, że rękawiczki rowerowe oraz ubrania na rower są źle prane i zaobserwowane objawy nie są efektem niskiej jakości ciuchów sportowych? Szwy się rozchodzą, na materiale pojawiają się dziury, rozwarstwienia, przebarwienia lub kolor ulega zmianie, podobnie jak rozmiar.

Podczas prania rękawiczek na rower nie powinno się przekraczać temperatury 30° Celsjusza, wirować, używać wybielaczy, płynów zmiękczających. Ewentualne moczenie może trwać jedynie do 30 minut. Rękawiczki i ubrania rowerowe delikatnie odciska się z nadmiaru wilgoci, nie suszy ich suszarką ani na kaloryferze. Najlepiej prać je od razu po użyciu, zanim pot, plamy czy błoto zdążą nieestetycznie zaschnąć na tkaninach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.