Udostępnij
Skomentuj

Jakie wybrać rękawice bramkarskie? Które będą najlepsze?

Bardzo często można spotkać się z określeniem, że jakiś mecz był bramkarza.

Oznacza to, że drużyna wygrała dzięki jego świetnym interwencjom. Długie lata treningu, doskonalenie chwytu i odpowiednie rękawice to wszystko czego zawodnik potrzebuje. Artykuł ten podejmuje jedynie tą ostatnią kwestię. Zacząć należy od tego, że nawet najlepiej dobrane rękawice nie zastąpią dobrej techniki i siły chwytu. Niemniej pomagają one zniwelować różnice pomiędzy bramkarzami. Ale konkretnie co dają rękawice bramkarskie? Są doskonali zawodnicy, którzy mają stosunkowo małe dłonie albo o doskonałym refleksie, którzy „czują” napastnika, ale mają słaby chwyt. W obu tych sytuacjach odpowiednio dobrane rękawice zminimalizują problem, podkreślając jednocześnie umiejętności zawodnika. Zatem jak dobrać rękawice bramkarskie?

Popularne rękawice bramkarskie

Rękawice bramkarskie — jaki rozmiar?

Niezależnie od przeznaczenia, wybranej pianki, kolorów i dodatkowych technologii najważniejszy jest rozmiar. Posiadanie tego samego modelu co Manuel Neuer, który będzie spadał z rąk i utrudniał chwyt jedynie utrudni ciężką pracę „w pudle”. Rozmiar to podstawowa kwestia przy odpowiadaniu na pytanie: „Jak wybrać rękawice bramkarskie?”.

Teoretycznie „rozmiarówka” jest zunifikowana wśród producentów, którzy mają w ofercie rękawice bramkarskie. Rozmiary: 3-12 to najbardziej typowy zestaw obejmujący rękawice bramkarskie dla dzieci i dla ludzi o ogromnych dłoniach. Niemniej każdy produkt może się nieco różnić, dlatego warto sprawdzić tabelę rozmiarów danego producenta. Ponadto podczas zamawiania należy zwrócić uwagę na politykę zwrotów danego sklepu — dobór na podstawie tabel nie gwarantuje, że rękawice będą idealnie leżeć. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z Netpunktów, które oferuje sklep-presto.pl aby móc od razu przymierzyć rękawice i dokonać ewentualnego zwrotu bez zamartwiania się o wysyłkę.

Jak mierzyć rękawice bramkarskie?

Pomiar dłoni polega na zmierzeniu jej szerokości (nie obwodu!) na wysokości kłykci za pomocą miarki krawieckiej albo zwykłej linijki. Następnie na podstawie tabeli rozmiarów należy wybrać rozmiar. Dobrze jest zwrócić uwagę na kształt rękawic. Niektóre z nich będą lepiej pasować na dłoń jak „szpadel” czyli krótką i szeroką, a inne na dłonie jak u pianisty — wąskie i z długimi palcami.

Jaki krój rękawic bramkarskich?

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje krojów rękawic bramkarskich. Wybór ma wpływ na ich dopasowanie, żywotność i cenę rękawic.

  • Krój Flat, płaski — charakteryzuje się widocznym szyciem, które łączy piankę z bocznym panelem rękawicy. Cechuje je największa wytrzymałość (niskie naprężenia pianki) i łatwość ewentualnej naprawy. Jest najpopularniejszym krojem. Ze względu na niską cenę polecany początkującym. Jego wadą jest to, że nie poprawia znacząco powierzchni chwytnej— to nienajlepszy wybór dla osób o małych dłoniach. Z reguły luźniejszy od pozostałych krojów, nie jest tak ściśle dopasowany.
  • Krój Negative Cut (szwy wewnętrzne) —budowa polega na zszyciu bocznych paneli i pianki wewnętrznym szwem. Skutkuje do doskonałym przyleganiem rękawicy do dłoni co pozytywnie wpływa na czucie piłki. Ponadto powiększają one powierzchnię chwytną. Krój ten często wybierany jest przez profesjonalistów. Niestety ze względu na wysokie naprężenia jest niezbyt wytrzymały, szczególnie przy szwach i na końcach palców. Zwykle rękawice o tym kroju są najdroższymi w ofercie danego producenta.
  • Krój Rollfinger (obszycie palca dookoła pianką) — coraz popularniejszy krój, powoli wypiera Flat. Poprawia powierzchnię chwytną przez co jest polecany osobom o małych dłoniach. Bardzo wygodny. Dobrze sprawdza się gdy dany bramkarz ma problem z „uciekaniem” piłki. Charakteryzuje się średnią wytrzymałością, trudnością w naprawie (czasami jest wręcz niemożliwa) i stosunkowo wysoką ceną.

Rękawice bramkarskie — jaka pianka?

Rodzaj pianki predestynuje dane rękawice na konkretne warunki pogodowe, murawę i to czy dany model jest treningowy czy typowo meczowy. Warto zapamiętać zasadę, że im lepszy „klej” tym, przeważnie, niższa wytrzymałość.

Dla początkujących pianka typu Soft, SG

Większość producentów zawiera w nazwie tego rodzaju pianki słowo „soft”. Jest to najtańszy rodzaj pianki często wykorzystywany jako treningowy. Charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością przy jednoczesnym relatywnie dobrym chwycie.

Na twarde nawierzchnie hardground, R1

Pianka typu hardground, czy też jak ją nazywa Reusch R1 jest doskonałym rozwiązaniem na twarde nawierzchnie jak beton czy tartan.

Profesjonalne treningi — pianka Supersoft i z domieszką lateksu

Pianki typu Supersoft oferują dosyć dobrą wytrzymałość w połączeniu z nienajgorszym klejem. Często wybierane przez osoby grające na nieco wyższym poziomie, również jako rękawice treningowo-meczowe.

Mecze — czyli dużo lateksu

Rękawice typowo meczowe, z bardzo dobrym chwytem. Nie polecane na treningi ze względu na niską wytrzymałość.

Gdy jest mokro — pianki „aqua”

Pianki z „aqua” w nazwie są przeznaczone do grania w wilgotnych, mokrych warunkach. Posiadają dużą domieszkę lateksu naturalnego. Często wybierane przez profesjonalistów również na mecze w suchym środowisku, ponieważ murawy nierzadko są zraszane przed spotkaniem.

Warto wiedzieć!

Co zrobić żeby rękawice bramkarskie miały lepszą przyczepność? Należy sprawdzić czy pianka w danych rękawicach lepiej „klei” gdy jest sucha czy mokra. Jeśli to pierwsze to dobrze mieć pod ręką ręcznik i dbać o ten aspekt, a jeśli powinny być wilgotne to warto je regularnie zraszać wodą np. z dodatkowej butelki. Ślina nie jest zbyt dobra, bo wysusza rękawice.

Jakie rękawice wybrać - pytania i odpowiedzi

Jakie rękawice bramkarskie na halę?

Z pianką typu Hardground, krój najlepiej flat.

Jakie rękawice bramkarskie na orlik?

Najlepsza będzie pianka typu Soft/Supersoft.

Jakie rękawice bramkarskie treningowe?

Krój flat, pianka Soft lub lepsza Supersoft.

Jakie rękawice bramkarskie dla juniora?

Przede wszystkim w dobrym rozmiarze i dobrane do warunków, w których będą używane.

Jakie rękawice bramkarskie do 100 zł?

W tej cenie najczęściej spotykany jest krój Flat i pianka typu Soft/Supersoft.

Jakie rękawice bramkarskie do 150 zł?

Tutaj już pojawiają się nieco lepsze pianki.

Jakie rękawice bramkarskie do 300 zł?

W tej cenie można kupić wysokiej jakości rękawice, o zastosowaniu półprofesjonalnym. Ta cena umożliwia szeroki wybór.

Jakie rękawice powyżej 300 zł?

Powyżej 300 zł można kupić bardzo wysokiej jakości rękawice profesjonalne, z dodatkowymi systemami. Wybór ograniczony jedynie potrzebami.

Rękawice bramkarskie — jaka firma?

Praktycznie wszystkie piłkarskie marki: reusch, select, spokey, meteor, junior, puma, regio mają w swojej ofercie rękawice. Nie należy sugerować się konkretną marką, a wyłącznie odpowiednim dopasowaniem i rodzajem pianki.

Rękawice bramkarskie z usztywniaczami na palce

Dodatkowa stabilizacja palców pozwala uniknąć kontuzji tej najważniejszej dla bramkarza części ciała. Niestety dodatkowa ochrona okupiona jest nieco gorszym czuciem piłki. Na pytanie czy lepsze będą rękawice z usztywniaczami czy bez, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Są one polecane przede wszystkim osobom, które mają problemy z palcami.

Jak dbać o rękawice bramkarskie?

Aby rękawice posłużyły jak najdłużej należy stosować się do kilku zasad. Dobrze jest mieć przynajmniej dwie pary — jedne treningowe, a drugie meczowe. Wynika to z faktu, że na meczu potrzebny jest idealny chwyt i pewność, że rękawice są w dobrym stanie. Intensywna eksploatacja na treningach może szybko doprowadzić do uszkodzenia chwytnej pianki przeznaczonej na mecze.

Jak czyścić rękawice bramkarskie?

Pod żadnym pozorem nie można prać rękawic w pralce automatycznej. Warto jest natomiast płukać rękawice w letniej (nie gorącej!) wodzie, ponieważ brud i toksyny zawarte w pocie bardzo negatywnie wpływają na piankę. Po płukaniu należy delikatnie wycisnąć wodę. Wycisnąć, nie wykręcać, ponieważ to drugie może uszkodzić delikatne szwy.

Jak wysuszyć rękawice bramkarskie?

NIGDY nie należy przyspieszać procesu schnięcia poprzez umieszczanie rękawic na słońcu czy obok grzejnika. Najlepiej jest je zawiesić w temperaturze pokojowej i pozwolić im spokojnie wyschnąć.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.