Udostępnij
Skomentuj

Jakie puzzle dla 2, 3, 4 i 5-latka? Które wybrać?

Puzzle to jedna z najbardziej popularnych gier, którą można znaleźć w wielu domach.

Są one znakomita zabawką w każdym wieku. Puzzle uwielbiają małe dzieci, ale również dorośli, dla których często stają się one nawet pasją. To gra bardzo zróżnicowana pod względem poziomów trudności. Dzięki temu można ją z łatwością dopasować do możliwości rozwojowych każdego malucha.

Polecane puzzle

Poziomy trudności puzzli

Aby ocenić stopień trudności danego zestawu puzzli, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • ilość elementów - puzzle dla małych dzieci zaczynają się już od kilka (6, 10 itd.) elementów, dla dorosłych można znaleźć 1000, 5000 i nawet więcej elementów,
  • rozmiar elementów - im mniejsze dziecko, tym większe elementy,
  • doświadczenie w układaniu,
  • stopień zróżnicowania obrazka, ilość detali, drobnych szczegółów, kolorystyka- o wiele trudniejszy będzie obrazek utrzymany w jednej tonacji.

Aby dobrać poziom trudności puzzli do możliwości dziecka, warto wziąć pod uwagę nie tylko sztywne ramy, które, choć często się sprawdzają, to posiadają pewien margines błędu. Należy zatem zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje pociechy. Niektóre dzieci o wiele szybciej od rówieśników przejawiają zdolności do precyzyjnych ruchów, umiejętności skupienia się, logicznego myślenia.

Czym się kierować, wybierając puzzle dla dziecka?

W trakcie wyboru puzzli dla dziecka należy pamiętać o istotnych kwestiach, jakimi są:

  • wiek dziecka. Młodsze dzieci nie poradzą sobie z dużymi, dość skomplikowanymi i zwyczajnie trudnymi układankami skierowanymi do dorosłych. Można zatem dla nich wybierać te mniejsze układanki, złożone z kilkudziesięciu lub nawet kilkunastu elementów. Można także wybrać coś spośród produktów skierowanych wprost do maluchów. Nie ma sensu kupowanie zbyt trudnych układanek, ponieważ może to jedynie zniechęcić dziecko.
  • materiał. Dla tych najmłodszych pociech będą o wiele lepsze puzzle piankowe czy drewniane niż papierowe. Trzeba pamiętać, że taka pociecha poznaje świat przez swoje zmysły, do których należy m.in. smak. Puzzle papierowe mogłyby zatem nie wytrzymać ssania i gryzienia.

Jaki wpływ na dziecko mogą mieć puzzle?

Puzzle można zaliczyć do zabawek edukacyjnych.

  1. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną, która na tych najwcześniejszych etapach życia jest jeszcze na dość niskim poziomie.
  2. Poprawiają motorykę.
  3. Układanie puzzli uczy także cierpliwości, spokoju, skupienia i opanowania. To się przyda nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.
  4. Puzzle są doskonałą okazją do spędzenia czasu wspólnie z całą rodziną. To na pewno wzmacnia więzi i uczy komunikacji międzyludzkiej. Dziecko będzie się przyzwyczajało do gry zespołowej. Będzie się uczyło prawidłowych kontaktów i zachowań między członkami rodziny.

Jakie puzzle dla 3 latka będą odpowiednie?

3-latek nie ma jeszcze wystarczająco rozwiniętej wyobraźni przestrzennej, aby móc układać duże, skomplikowane układanki złożone z wielu elementów. Dlatego też dla takich maluchów warto szukać produktów skierowanych specjalnie do nich, których stopień trudności nie będzie zbyt wysoki. Bardzo dużą popularnością cieszą się oczywiście puzzle piankowe. Są one większe od tych tradycyjnych, przyjemne, miękkie w dotyku. Zwykle przedstawiają zwierzątka, kolorowe obrazki, postaci i motywy z ulubionych bajek. Puzzle takie można układać tradycyjnie na podłodze. Mogą w ten sposób stać się bardzo przyjemną matą, na której nasza pociecha może bawić się innymi zabawkami. Puzzle piankowe można jednak łączyć także w figury przestrzenne. Daje to bardzo duże pole do popisu dla każdego malucha.

Dla tak małych dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem będą wszystkie puzzle duże, złożone z dosłownie kilku elementów. Żadne dziecko w tym wieku nie poradzi sobie jednak z nimi samo, potrzebna będzie znacząca pomoc rodzica. Dobrym rozwiązaniem będą także drewniane układanki, z których powstają zwierzątka, samochody, czy jakiekolwiek inne motywy. Takie puzzle powinny być duże, czasem pokryte są różnymi materiałami. Dziecko może tworzyć z nich krówki czy pieski. Taką zabawę można ponadto połączyć z bardzo przyjemną nauką nazw zwierzątek.

Jakie puzzle dla 4-latka wybrać?

4-latek w porównaniu z 3-latkiem ma o wiele bardziej rozwinięte zdolności manualne. Lepiej także sobie radzi z drobnymi przedmiotami i precyzyjnymi ruchami. Staje się zatem bardziej wymagający. W tym wieku można powoli odchodzić od bardzo prostych puzzli piankowych czy klocków drewnianych, a zacząć wprowadzać większe, nieco bardziej skomplikowane puzzle złożone nawet z 20, czasem 30 elementów.

Jakie puzzle dla 6-latka będą odpowiednie?

W tym wieku dziecko bardzo dobrze sobie radzi z układankami, dlatego jego wymagania co do stopnia trudności puzzli się zwiększają. Jeżeli pociecha do tej pory miała doświadczenie z tego rodzaju zabawkę, można zdecydować się na jeszcze trudniejsze układanki. 6-latek powinien sobie dobrze radzić z układankami złożonymi z 250 elementów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.