Udostępnij
Skomentuj

Jakie ogrzewanie przy fotowoltaice wybrać?

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Jaki rodzaj ogrzewania stosować, gdy się na nią zdecydujesz?

Jakie grzejniki do fotowoltaiki wybrać?

W dobie kryzysu klimatycznego coraz więcej osób, przedsiębiorstw i organizacji decyduje się na stosowanie bardziej ekologicznych, korzystających z odnawialnych źródeł energii metod. Fotowoltaika, czyli generowanie energii elektrycznej ze światła słonecznego, jest w zdecydowanej czołówce popularnych rozwiązań. Mają na to wpływ różne kwestie – między innymi względna przystępność cenowa, dostępność dofinansowań, możliwość zamontowania już po ukończonej budowie domu. Niektóre rozwiązania da się wprowadzić wyłącznie na etapie budowy.

Polecane grzejniki elektryczne

Jeśli zdecydowałeś się na zasilanie budynku za pomocą paneli fotowoltaicznych, być może zastanawiasz się, jaki rodzaj ogrzewania mieszkania będzie dla Ciebie optymalny. Grzejniki do fotowoltaiki wydają się banalną i oczywistą kwestią, jednak nie zawsze taką są. Mnogość wyboru potrafi przytłoczyć, a każda z opcji ma swoje za i przeciw. Czasami ograniczenia stanowią kwestie cenowe, innym razem na przykład umiejscowienie domu względem kierunków geograficznych.

W przypadku niedostatecznego nasłonecznienia dachu domu w ciągu dnia niektóre rozwiązania mogą zwyczajnie nie być wydolne. Jednak sytuacja, w której zupełnie nie opłaca się choćby części produkcji energii zastąpić tą fotowoltaiczną, jest stosunkowo rzadka. Grzejniki elektryczne do fotowoltaiki to jeden z najpopularniejszych wyborów – z reguły również ekonomiczny. Dobrze do takiej instalacji sprawdzają się na przykład grzejniki konwektorowe.

Zalety ogrzewania elektrycznego zasilanego fotowoltaiką

Ogrzewanie domu prądem to popularne rozwiązanie, które jest ekologicznie odpowiedzialne. Szczególnie jeśli w grę wchodzi fotowoltaika. Grzejniki elektryczne, czyli grzejniki na prąd, występują w różnej wersji. Nowoczesny grzejnik elektryczny konwektorowy będzie bardzo wydajny, a dobry grzejnik olejowy elektryczny – także energooszczędny. Wysoka wydajność i energooszczędność sprawia, że ogrzewanie staje się ekonomiczne.

Kolejną zaletą jest brak konieczności troszczenia się o opał. Zimą w chłodniejszych rejonach Polski niezbędne jest kilkukrotne zaopatrywanie się w opał. Kilka ton węgla to standard w przypadku średniej wielkości domów jednorodzinnych, a jest to ilość, którą trzeba kupić, przenosić i dbać o regularne pakowanie do pieca. Kaloryfery na prąd, takie jak grzejnik Volteno, w całości eliminują ten problem, a dodatkowo, jeśli są połączone z instalacją fotowoltaiczną, całość jest zasilana niemalże pasywnie.

Skoro już o węglu mowa, jest to jedna z najbardziej zanieczyszczających środowisko metod ogrzewania. Rezygnując z niej, pozytywnie oddziałujesz na naszą planetę i – bardziej lokalnie – powietrze w Twojej okolicy. Grzejniki elektryczne mogą wydawać się kosztownym wydatkiem i podobnie automatycznie kojarzy się ogrzewanie domu prądem, jednak ogrzewanie domu fotowoltaiką pozwala obniżyć koszty o znaczny procent. Niezbędny jest wtedy kocioł elektryczny, co generuje jednorazowe koszty wymiany instalacji, jednak długofalowo przynosi oszczędności.

Ile kosztuje ogrzewanie prądem?

Ceny ogrzewania prądem są zależne od wielu czynników. Należą do nich między innymi rodzaj instalacji fotowoltaicznej i poziom nasłonecznienia przestrzeni. Duże znaczenie ma także rozmiar dachu w porównaniu z metrażem domu (najlepsze będą dachy o jak największej powierzchni w stosunku do obszaru, który trzeba nagrzać, gdyż pozwolą wytworzyć najwięcej energii). Do obszernych pomieszczeń nadaje się na przykład grzejnik elektryczny z nadmuchem, do mniejszych – niewielki promiennik elektryczny lub mały grzejnik elektryczny.

Duże znaczenie ma także to, jaki grzejnik elektryczny wybierzesz do swojego domu. Grzejniki na prąd mają różną moc i wydajność, co wpływa na poziom zużywania energii i – tym samym – na wydatki na energię. Grzejnik elektryczny 500 W będzie najbardziej energooszczędny, a w porównaniu z nim grzejnik elektryczny 1000 W lub grzejnik elektryczny 2000 W wypadną proporcjonalnie bardziej kosztownie w eksploatacji. Zakup grzejnika elektrycznego o wyższej mocy bywa jednak niezbędny w przypadku obszernych, przestronnych pokojów, które trudno jest docieplić.

Na cenę ogrzewania wpływa także poziom docieplenia elewacji. Mini grzejnik elektryczny nie wystarczy nawet do mini pomieszczenia, jeśli jest ono niedocieplone, a już szczególnie jeśli ma bardzo wysoko umieszczony sufit. To częsta „przypadłość” kamienic starego typu, która wpływa na podwyższenie kosztów produkcji energii. Aby tymczasowo dogrzać takie pomieszczenie, przyda się grzejnik elektryczny przenośny, który można ustawić w dogodnym miejscu.

Najlepsze grzejniki elektryczne, takie jak grzejnik elektryczny Blyss, występują w rozmaitych wersjach, spośród których możesz wybrać najlepszą do swojego domu. Eleganckie i modne wcale nie muszą robić upiornego wrażenia jak stare, żeliwne piecyki elektryczne do ogrzewania pomieszczeń. Nowoczesne grzejniki elektryczne to także komfortowe rozwiązania na co dzień – grzejnik elektryczny z termostatem, np. grzejnik Atlantic w formie żebrowej drabinki przyda się do łazienki, jako miejsce do suszenia ręczników.

Grzejnik elektryczny czarny pięknie będzie wyglądał w minimalistycznym pomieszczeniu. Dobór wizualny także jest niezwykle ważny w przypadku aranżacji domu. Niektóre formy ogrzewania są niemal niezauważalne – jak ogrzewanie podłogowe – a inne można dopasować do stylu wnętrz. Skonsultuj się ze specjalistą i dobierz najlepsze rozwiązania do Twojego domu i konkretnych pomieszczeń. Wybierz rozwiązania, które będą satysfakcjonujące na każdej płaszczyźnie.

Czy można ogrzać dom fotowoltaiką?

Ogrzewanie elektryczne domu za pomocą fotowoltaiki jak najbardziej jest możliwe. To opcja, która opłaci się i Tobie, i naszej planecie. Nowoczesne grzejniki elektryczne są coraz bardziej popularne, co sprawia, że ich cena spada. Decydując się na instalację fotowoltaiczną połączoną z instalacją grzewczą, zapewniasz sobie komfort i oszczędności. Przejrzyj ranking grzejników elektrycznych, by dowiedzieć się, który najlepiej wybrać i jakie występują między nimi różnice.

Koszty generowania energii spadają nawet o 90% w porównaniu z tradycyjną metodą jej pozyskania, dzięki czemu grzejniki na prąd stają się ekonomiczne. Opłacalnym wyborem jest na przykład grzejnik akumulacyjny, który dzięki dobrej izolacji i odpowiedniej technologii ma bardzo dużą wydajność. Grzejniki elektryczne energooszczędne to nieco większy wydatek na początek, ale duże oszczędności na przyszłość.

Zaletą domu pasywnego – czyli w dużej mierze zasilanego energią odnawialną – jest jego (a przede wszystkim: jego domowników) znaczna niezależność i poczucie samowystarczalności. Oszczędności czasowe, ekonomiczne i ekologiczne, a także fizyczne (brak konieczności przenoszenia ciężkiego opału) są trudne do precyzyjnego wyliczenia – wiele korzyści pozostaje w niemierzalnej formie. Jeśli tylko masz możliwość zaopatrzenia swojego domu w panele słoneczne, inwestycja w zieloną energię to zawsze dobry pomysł.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.